3 Kasım 2016 09:07:56 | Son Güncelleme: 3 Kasım 2016 09:07:56

Hyundai’nin Hibrid Modeli Ioniq FIA Onaylı Dünya Hız Rekoru Elde Etti

Hyundai’nin hibrid ve Plug-in hibrid modeli Ioniq’in modifiye edilmiş özel prototipi tuzla kaplı Bonneville’de maksimum 254 km/s hıza ulaştı.

 

Hyundai'nin hibrid ve Plug-in hibrid modeli Ioniq'in modifiye edilmiş özel prototipi tuzla kaplı Bonneville’de maksimum 254 km/s hıza ulaştı.

 

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından onaylanan bu önemli rekorla öne çıkan Hyundai Ioniq, Hyundai’nin Amerika’daki Ar-Ge Merkezi ve Kalite Mühendisleri tarafından özel olarak hazırlandı. Amerika’nın Kuzeybatı eyaletlerinden biri olan Utah’ta bulunan Bonneville Salt Flats’taki testler tamamen tuzla kaplı bir zeminde gerçekleştirildi.

 

Ioniq’in aerodinamik modifikasyonları

Tampon altı spoylere yer verilen otomobilde kullanılan coil-over süspansiyonlar, standart modele göre 100 mm daha alçak bir yapıda. Yüksek hız için optimize edilen yürüyen aksamdaki bir diğer eklenti ise aerodinamik özel jantlar ve lastikler. Bisimoto tarafından geliştirilen, tam entegre yüksek mukavemetli çelik gövdeye sahip aracın iç mekanındaki bazı aksamlar, güvenlik ve yüksek hız rekoru için çıkarıldı. Sparco altı noktadan bağlantılı emniyet kemer sistemi, kokpit yangın söndürme sistemi, özel yarış koltuğu, roll-barlar ve paraşüt de güvenlik adına yer verilen ekipmanlardan bazılarını oluşturuyor.

 

Ioniq Land Speed Record Car

 

“Mühendislerimiz egmentte yeni kriterler belirlemek adına sınırları da genişletti”

Hyundai Amerika Kurumsal Ürün Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike O’Brien, konuyla ilgili olarak, “Yeni modelimiz Ioniq ile FIA onaylı bir rekora imza atmamız son derece gurur verici bir gelişme. Mühendislik ekibimiz geliştirdikleri bu özel otomobille etkileyici bir dayanıklılık ve yüksek hız elde ederken aynı zamanda bu segmentte yeni kriterler belirlemek adına sınırları da genişletti” dedi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak