27 Eylül 2016 08:15:41 | Son Güncelleme: 8 Ekim 2016 09:59:01

Ford Otosan’a KAGİDER’den Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası

Ford Otosan KAGİDER’in Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Sertifikasını Türkiye’de almaya hak kazanan ilk otomotiv şirketi oldu.

 

Ford Otosan KAGİDER'in Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Sertifikasını Türkiye'de almaya hak kazanan ilk otomotiv şirketi oldu.

 

FEM Sertifikası, Dünya Bankası’nın desteği ile KAGİDER tarafından geliştirilerek; işe alım, eğitim, kariyer planlama gibi süreçlerde cinsiyet eşitliği yaklaşımını uygulayan şirketlere veriliyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen tören ile KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’dan sertifikayı aldı.

 

Ford Otosan 2013’ten Bu Yana Birçok Çalışma Gerçekleştiriyor

Ford Otosan, çalışanları, bayileri ve tedarikçileriyle birlikte, iş dünyasında kadının yerini kuvvetlendirmek amacıyla toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunda bir çok proje yürütüyor. 2013 yılında imzalanan “İş’te Eşitlik” bildirgesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler, HeForShe hareketi kapsamında sunulan fırsat eşitliği, istihdamda pozitif ayrımcılık politikaları, Koç Holding’in Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitiğini Destekliyorum teması kapsamında verilen eğitimler ve gerçekleştirilen projeler ile 2015’te başlatılan, kız öğrencilerin becerilerine uygun meslekleri seçmeleri konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan “Bal Arıları Mühendis Oluyor” Projesi yer alıyor. Ford Otosan, en son, kurumsal hayatta cinsiyet eşitliği konusunda yaptığı çalışmalarla, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development- EBRD) tarafından “Cinsiyet Eşitliği” ödülüne de layık görülmüştü.

 

Haydar Yenigün:”Kadın dostu iş yeri olma niteliğimizle Türk otomotiv sanayisinde öncü bir rol üstleniyoruz

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün törende yaptığı konuşmada; “KAGİDER tarafından; kadınlara eşit çalışma fırsatı tanımamız ve kurum içinde bu görüşün iletişiminin doğru şekilde yapılıyor olması yönündeki sürdürülebilir politikalarımızla FEM Sertifikası ödüllendirilmesine layık görülmüş olmaktan onur duyuyorum. Ford Otosan olarak, istihdamda kadın erkek eşitliğinin sağlanması, kadının ekonomik olarak güçlendirilmesine yönelik projelerin arttırılması, bunun yanısıra sivil toplum, özel sektör ve kamu iş birliklerinin çoğalması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadın dostu iş yeri olma niteliğimizle Türk otomotiv sanayisinde öncü bir rol üstlendiğimizi gururla belirtmek isterim. Toplumsal cinisyet eşitliğine yönelik tüm gayretlerimizin sektörümüze ilham vermesini umut ediyoruz.”

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak