DOLAR

28,9208$% 0.08

EURO

31,4850% -0.1

STERLİN

36,7790£% 0.63

GRAM ALTIN

1.924,02%1,84

ONS

2.070,76%1,71

BİTCOİN

1121687฿%1.59499

ETHEREUM

60574Ξ%-0.00212

a

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sistemi Değişiyor

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sistemi Değişiyor
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 Ocak 2020’de Ankara’da, 6 ay içinde de tüm Türkiye’de hayata geçireceği Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sistemi Değişiyor.

REKLAM

 

egzoz emisyon

 

REKLAM
REKLAM

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sistemi Değişiyor

 

REKLAM
REKLAM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, araçların trafikte otomatik saptanıp ceza işlemi uygulayacağı Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi’ni hayata geçirecek. Türkiye’de trafiğe kayıtlı 23 milyon 44 bin araçtan yaklaşık 17 milyon 500 bini egzoz emisyon ölçümüne tabi tutuluyor. Bu araçlardan otomobiller (ticari hariç) ilk 3 yaştan sonra iki yılda bir periyodik ölçüme tabi olduğu için her yıl yaklaşık 11 milyon aracın egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerekiyor. Bakanlık, insan ve çevre sağlığını tehdit eden, kış şartlarında ısınmadan kaynaklanan hava kirliliği ile etkisini daha da artıran motorlu taşıt kaynaklı kirliliği önlemek ve vatandaşların artacak cezayla karşı karşıya kalmaması için harekete geçti. Bu kapsamda otomatik plaka tanıma sistemi olan Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi (EGEDES), 1 Ocak 2020 itibarıyla Ankara’da, 6 ay içerisinde de Türkiye genelinde hayata geçecek. Söz konusu sistemle denetimler daha da artırılacak. Plaka tanıma sistemiyle, egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar trafikte otomatik olarak saptanacak ve cezai işlem uygulanacak. Egzoz gazı emisyon ölçümü süresi gelen araç sahiplerinin, yeni uygulamayla ve artacak cezayla karşı karşıya kalmaması için ölçümlerini 2019 sonuna kadar yaptırması gerekiyor.

 

YILBAŞINDAN İTİBAREN CEZALAR ARTIYOR

 

Geçen yıl 8 milyon 545 bin aracın egzoz gazı emisyon ölçümü yapılırken, yaklaşık 1 milyon 400 bin araç sahibi ölçüm yaptırmadı. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine uygulanacak idari para cezası da 1 Ocak 2020’den itibaren artacak. Yılbaşından itibaren ölçüm yaptırmayan araç sahiplerine 1895 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 790 lira ceza uygulanacak. Ayrıca manipülasyona sebebiyet verdiği tespit edilen cihazlar, sistem üzerinden kapatılarak ölçüm yapmalarına izin verilmeyecek.

 

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ YAPILAN İSTASYONLAR SIKI TAKİBE ALINACAK

 

2020 yılı içerisinde egzoz gazı emisyonu ölçümlerini kurallara uygun yapmayan yetkili istasyonlara da idari para cezası uygulanacak, gerekirse iş yerleri kapatılacak. Yetkili istasyonlarda görevli ve sisteme kayıtlı olan, ölçümlerini kurallara uygun yapmayan ve iş yerinin kapatılmasına sebep olan istasyon sahibi, yetkilisi ve personelinin, yeni istasyon açmasına veya başka istasyonda çalışmasına izin verilmeyecek. Bu kişilerin tüm belgeleri iptal edilecek. Araç ilk trafiğe çıkarıldığında, takılı egzoz sistemi ve katalizörleri sökülmüş veya standartlara uygun değilse, araç sahiplerine 1912 lira idari para cezası uygulanacak.

 

EMİSYON YAPTIRMAYANA SMS İLE UYARI

 

Kısa süre içinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan 1 milyon 555 bin 556 araç sahibine Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden uyarı mesajı gönderildi. Kanun kapsamında egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1546 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 93 lira idari para cezası uygulanıyor. Bakanlık, bu yıl motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği denetimlerde, uyarılara rağmen ölçüm yaptırmayan ve gürültü kirliliğine sebep olan 3 bin 678 araç sahibine toplam 10 milyon 483 bin lira idari para cezası uyguladı. En çok ceza, Ankara, Niğde, Hatay, Kocaeli ve Adıyaman’da kesildi.

 

Kaynak: Hürriyet

 

 

 

REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • EMMİ
    4 sene önce
    0 0

    ya arkadaş sonuna kadar arkanızdayız dedik siz bizim sırtımızdan hiç inmiyorsunuz artık çok fazla oluyor yeter ama artık yeterrrrr bir arabadan bin bir çeşit vergi alıyorsunuz bindiğimize bin pişman ediyorsunuz

Sıradaki haber:

Volkswagen Transporter 2020 Model Türkiye’de Satışa Sunuldu