Bir Skandal Daha! Meğerse Müşterilerine Test Aracı Satmış

REKLAM

Üretim öncesi test otomobillerini hurdaya çıkarmak yerine yeni veya ikinci el olarak satan Volkswagen yeni bir skandala daha imza attı.

 

 

 

 

Volkswagen‘in, son 10 yılda Avrupa ve Kuzey Amerika’da en az 6 bin 700 üretim öncesi test otomobilini yeni veya ikinci el olarak sattığı ortaya çıktı. Almanya’da 4 bin civarında ve geri kalan kısım ise Avrupa ya da Kuzey Amerika’da satılan bu otomobillerin sayısı, dizel skandalından etkilenen 11 milyon dizel otomobille kıyaslandığında ufak bir rakam ancak  Dieselgate’i aşmaya çalışan marka için oldukça kötü bir gelişme. Bu gelişme Volkswagen’in yasalara uymaktan rahatsız olmayacağı ve müşterileri hakkında çok fazla şey umursamadığı izlenimini veriyor. 

 

 

Tam Bir Yönetim Başarısızlığı

 

Alman Tüketici Kuruluşları Federasyonu (Verbraucherzentrale Bundesverband – VZBV)  Tüketici Hakları Grubu Başkanı Klaus Müller, “Söz konusu otomobiller 2006 ve 2018 yılları arasında inşa edilen Volkswagen modelleri olması, Volkswagen’in, dizel skandalı üzerinden üç yıl geçmiş bile olsa, hiçbir şey anlamadığını gösteriyor.  Bu tambir yönetimin başarısızlığı” dedi. Almanya’nın önemli gazetelerinden Der Spiegel’in haberine göre, Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess, 2016 yılının Temmuz ayı itibariyle bu otomobiller hakkında bilgilendirildi. Ancak, otomobil üreticisinin müşterilerine ve Almanya’nın Motorlu Taşımacılık Otoritesine, otomobillerin uygun bir lisans olmadan satıldığını bildirmesi 2 yıldan fazla sürdü.

 

 

 

Volkswagen 6 bin 700 Diyor ama Rakam Daha Fazla

 

Volkswagen sözcüsü, Volkswagen’in, satılan test arabalarının kullanımı nedeniyle herhangi bir kaza hakkında hiçbir bilgisi olmadığını, çünkü test araçlarının onaylananlardan ne kadar farklı olduğunu bilmediğini söyledi. Bazı modellerde sadece uyumlu hale getirmek için bir yazılım güncellemesi veya yeni bir navigasyon sistemi gerekiyordu, ancak diğerleri, nihayi üretim otomobillerden çok farklıydı, bu araçlar hurda olmalıydı. Volkswagen, potansiyel güvenlik sorunlarının geri çağırma sebebi olduğunu açıkladı. Geri çağırmaya konu alan araç sayısı 6 bin 700 iken Der Spiegel’e göre  yaklaşık 17 bin Volkswagen test aracı pazara sunuldu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM
REKLAM
REKLAM

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle