Audi’niz size masaj yapsın

Audi Fit Driver, otomobilleri küçük bir sağlık merkezine çevirerek, sürücü ve yolcuları otomobilden ilk bindiklerinden daha sağlıklı inmelerini amaçlıyor.

Audi Fit Driver _ 1

Audi mühendisleri, sürüş boyunca sürücüsü ve yolcuların sağlık durumunu analiz eden, gerektiğinde masaj yapan, iç aydınlatmayı veya havalandırmayı ayarlayan otomobiller üretmek için bir çalışma başlattı. Almanya’nın başkenti Berlin’de sağlık sektöründe dijital inovasyon için araştırmalar yapan Flying Health Incubator adlı şirkete ortak olan Audi, “otomotiv sağlığı” konusunda da öncü olmayı hedefledi.

Trafik güvenliğini de artırıyor

Flying Health Incubator şirketiyle ortak araştırmalar yapan Audi mühendislerinin hedefi, şimdilik sadece konsept araçlarda kullanılan sürücünün ve yolcunun fiziksel durumunu ve sağlığını sürekli tarayan sistemleri gerçeğe dönüştürmek. Bu kapsamda geliştirilen Audi Fit Driver sistemi, sürücünün ve yolcuların seyahatlerinden sonra otomobilden daha sağlıklı ve daha rahatlamış inmelerini amaçlıyor.

Audi Fit Driver _ 2

Ruh haline göre rahatlatıcı veya canlandıran müzik

Audi Fit Driver sistemi, sürücü veya yolcuların hayati belirtilerini, otomobil içindeki sensörler ve kol saati gibi taşınabilen bir cihaz yardımıyla sürekli kontrol ediyor. Bu sensörlerden aldığı verilerden hareketle gerek görüldüğünde de koltuklardaki masaj özelliğini çalıştırıyor, yolcu veya sürücülerin ruh halini canlandırmak veya rahatlatmak için uygun müzikleri çalıyor. İç aydınlatmayı duruma göre artırıyor veya azaltıyor. Araç içi sıcaklığı düzenliyor. Hala geliştirme aşamasında olan sistem ile de sürücünün aracı kontrol edemeyeceğine karar veren sistem, aracı otomatikman kontrollü bir şekilde sağa çekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM