Akaryakıt Zamlarına İstasyonlar da İsyan Etti

 

Sermayelerinin erimesine ve dayanacak güçlerinin kalmamasına sebep olan Akaryakıt Zamlarına İstasyonlar da İsyan Etti.

 

istasyon kar epgis

 

Akaryakıt Zamlarına İstasyonlar da İsyan Etti

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) akaryakıt zamlarından mağdur olduklarını belirterek Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) kâr marjlarının yükseltilmesini istedi. EPGİS’ten yapılan açıklamada “Akaryakıta üst üste gelen zamlardan sonra, oluşan akaryakıt zamlarından biz de mağduruz, sermayemiz eridi, dayanacak gücümüz kalmadı, işletmelerimizi kapatmak istemiyoruz” denildi.

 

Tam Açıklama

 

“Yapılan her zam, bize yeni sermaye ihtiyacı demek. Yapılan her zam, maktu olan kar marjımızı yüzdesel olarak daha da aşağıya düşürüyor. Satılan her bir litredeki dağıtıcı ve bayi karı toplamı yüzde 9 ve bu da 1 TL’ye denk gelmektedir. 1 TL’nin 55 kuruşu bayiye kalmaktadır. bu 55 kuruşun 25 kuruşu nakliyeye, 18 kuruşu banka ve kredi kartı komisyonuna gitmektedir.

 

Bayinin satışlarının yüzde 85’inde kredi kartı kullanılmaktadır. Bunun getirdiği parasal yül hiç de küçümsenmeyecek boyuttadır. Evet söz konusu nakliye bedeli, bayi kar payının yarısını ortadan kaldırmaktadır. Ne yazık ki dolum yerlerine uzak olan bölgelerde bayilerin ödediği nakliye bedeli 55 kuruş olan bayi marjını sıfır noktasına bile getirmektedir. Yıllarca bayilere ayrıca ödenen nakliye bedelinin bugün toplam dağıtım kar marjının içine konulması kabul edilemez.

 

Bize kalan 12 kuruş ile istasyonumuzdaki çalışanlarımızın maaşlarını, SGK, yemek, yol bedellerini, elektrik, su ve diğer işletme giderlerini karşılamamız beklenmektedir. Sermayemiz eridi, dayanacak gücümüz kalmadı. İşletmelerimi kapatmak istemiyoruz.

 

Bizler devletimize bağlı dürüst esnaflarız, bu zor günleri beraberce atlatabilmek için EPDK’dan, yaşayacağımız kadar oranda yani en azından asgari ücretin artırıldığı oranda kar marjımızın yükseltilmesini talep ediyoruz.”

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM