DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ONS

2.332,58%1,26

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2168761฿%0.14651

a
  • Vidyoto
  • Ford
  • 46 Yıldır Üretilen Ford Fiesta Artık Üretilmeyecek

46 Yıldır Üretilen Ford Fiesta Artık Üretilmeyecek

46 Yıldır Üretilen Ford Fiesta Artık Üretilmeyecek
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

Ford, 2030’a kadar tüm binek araçlarını elektrikli hale getirmesinden dolayı 46 Yıldır Üretilen Ford Fiesta Artık Üretilmeyecek.

 

46 Yıldır Üretilen Ford Fiesta Artık Üretilmeyecek

 

REKLAM

Ford, Fiesta modelinin Ford ürün gamından çıkarılacağını ve kompakt hatchback modelinin üretiminin Haziran 2023’te sona ermesinin planlandığını doğruladı. Ford Avrupa Başkanı Martin Sander, yaptığı resmi açıklamada; “Ford Avrupa’da, 2030 yılına kadar tüm binek otomobillerimizin tamamen elektrikli olması ve 2035 yılına kadar Ford portföyümüzdeki tüm araçların elektrifikasyona geçme çabalarımızı hızlandırıyoruz. Elektrikli bir geleceğe geçişe hazırlanırken, Nisan 2023’te İspanya’nın Valensiya kentinde S-Max ve Galaxy üretimini durduracağız ve Haziran 2023’ün sonuna kadar Almanya’nın Köln kentinde Fiesta üretimini durduracağız” dedi.

REKLAM
REKLAM

 

Avrupa’da 2024 yılına kadar üç yeni elektrikli binek araç ve dört yeni elektrikli ticari araç tanıtacaklarını söyleyen Martin Sander, “2026 yılına kadar Avrupa’da 600 binden fazla elektrikli araç satmayı planlıyoruz ve Köln Elektrifikasyon Merkezi’ndeki elektrikli binek araç üretimi 1,2 milyon adete ulaşacak” diye konuştu.

 

Ford, tamamen elektrikli bir ürün yelpazesine doğru büyük bir geçiş geçiriyor ve bu yıl Mart ayında Fiesta’nın ağabeyi Puma kompakt SUV’nin 2024 yılına kadar tam elektrikli bir otomobil olarak satışa sunulacağını doğruladı. Bu, Sander’in açıklamasındaki üç yeni elektrikli binek araçtan biri ve iki yeni SUV ile birlikte – daha pratik bir model ve daha sportif bir crossover – her ikisi de iki şirket arasındaki bağlantının bir parçası olarak Volkswagen Group MEB platformu üzerine inşa edilecek.

 

Puma EV’nin, fiyatlandırmayı uygun seviyede tutmak için, platformunun unsurları dahil olmak üzere bileşenleri Transit Courier ve Tourneo Courier elektrikli kamyonetler (Ford’un Avrupa’daki elektrikli ticari araç itici gücünün bir parçası) ile paylaşacağı ön görülüyor. Elektrikli Puma, Romanya’nın Craiova kentindeki ticari araçlarla aynı fabrikada üretilecek. Ancak içten yanmalı motorlu Puma, Global B Küçük Araba platformunu Fiesta ile paylaşsa da, bu yeni, daha uygun fiyatlı platformda bir Fiesta EV planı olmayacak.

 

Fiesta’nın üretiminin bitirilmesinin ana sebeplerinden biri olarak, daha popüler küçük SUV’lar ve crossover modellerine kıyasla bu segmenteki küçük otomobillerin artan maliyetleri ve küçük SUV’lar ve crossover modellerine doğru kayan satışlardan kaynaklandığı düşünülüyor. Ford, elektrikli mobiliteye geçişte, Fiesta’nın şu anda inşa edildiği Köln fabrikasını, MEB tabanlı otomobillerin Ford rozetli versiyonunu üretecek bir EV üretim merkezine dönüştürecek. Bu teknolojiyi kullanan ilk Ford modeli gelecek yıl üretime girecek.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

REKLAM
REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Avrupa’da İçten Yanmalı Motor Devri Kapandı