2 Ocak 2017 08:04:09 | Son Güncelleme: 2 Ocak 2017 08:06:06

2017’de Uygulanacak Trafik Cezası Tutarları Ne Kadar Oldu?

Trafik güvenliğini tehlikeye düşüren ve kural ihlali yapan sürücülere yönelik yeni ceza tutarları uygulanmaya başlandı. Trafik cezaları yüzde 3.83 zamlandı.

 

Trafik güvenliğini tehlikeye düşüren ve kural ihlali yapan sürücülere yönelik yeni ceza tutarları uygulanmaya başlandı. Trafik cezaları yüzde 3.83 zamlandı.

 

Trafikte uygulanacak yeni ceza tutarları arasında en düşük ceza, taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere uygulanacak olan 75 TL, en yüksek ceza ise geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenlere uygulanacak olan 14 bin 908 TL oldu. 2017’de ehliyetsiz olarak trafikte olanlar bin 763 TL ile cezalandırılacakken kırmızı ışıkta geçenlere ise 206 TL trafik cezası uygulanacak. Emniyet kemeri, kask ve gözlük kullanmayanlar, aracından bir şey atanlar ve sürüş halinde olup cep telefonu kullananlar ise 95 TL para cezası ile cezalandırılacak.

 

HIZINIZA, TRAFİK İŞARETLERİNE ve PARK ETME KURALLARINA DİKKAT EDİN

Trafikte belirlenmiş hız sınırını aşanlara 427 TL ceza uygulanacak. Dönüş kurallarına, takip mesafesine ve  Kavşaklara geldiğinde yavaşlamayanlar ile kavşak geçiş önceliği kuralına uymayanlara 95 TL ceza kesilecek. Yasak alanda sollama yapanlar 206 TL ile cezalandırılacak. Radarların yerini belirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları araçlarında kullanmanın cezası ise 2 bin 658 TL. Trafik işaretçilerine uymayanların cezası 206 TL, trafik işaret ve levhalarına uymayanların cezası 95 TL oldu. Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara da 427 TL ceza uygulanacak.  Otobüs, tramvay ve taksi duraklarında beklemek, hatalı parkın cezası 95 TL iken engelli park alanına park etmenin cezası ise 109 TL.

 

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAYIN

Hususi otomobili 0.50, ticariyi 0.20 promil üzerinde alkollü olarak kullananlara ilkinde 876 lira, ikincisinde 1098 lira, üçüncüsünde ve daha fazlasında 1763 lira para cezası uygulanacak. Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 4 bin 514 lira ceza verilecek. Uyuşturucu madde veya alkolün kandaki miktarını tespit için teknik cihazları kullanmayı reddedenlere ise 2 bin 507 lira para cezası kesilecek.

TESCİLSİZ İŞLEMLERE AĞIR CEZALAR

Geçici tescil belgesini basan ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenlere 14 bin 908 TL cezai işlem uygulanacak. Yetkisi olmadığı halde plaka basanlar ise 10 bin 383 TL ile cezalandırılacak. Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası olmadan karayoluna çıkanların cezası 876 TL olacak. Tescilsiz araçla trafiğe çıkan, karayolunda geçici kullanacağı aracı için geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almayanlar veya bunları başka araçta ve süresi bittiği halde kullananlar ise 206 TL ceza ödeyecek.

DİĞER TRAFİK CEZALARI

Plakasız trafiğe çıkanlara : 1763 TL

Sahte plaka takanlara: 5 bin 191 TL

Ruhsatsız araç kullanan ve plakayı monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara: 95 TL

Yönetmeliğe aykırı plaka takanlara: 427 TL

Plakanın okunmasını engelleyecek değişiklik yapanlara: 92 TL

Kamyon, çekici ve otobüslerde takograf, taksi otomobillerinde taksimetre bulundurmayanlara: 427 TL

Bozuk cihaz kullanan, bozan ve imal edenlere: 6 bin 660 TL

Araç muayene süresini geçirenlere: 95 TL

İşletme şartlarına uymayan ya da gerektiği şekilde araçları muayene etmeyen muayene istasyonları ilk seferde: 6 bin 989; ikincisinde: 11 bin 658; üçüncüsünde: 23 bin 318 TL

Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenleyenlere: 427 TL ceza uygulanacak. Kesilen cezaları 15 gün içinde ödeyenlere yüzde 25 indirim yapılacak.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak