DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2227717฿%0.71048

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Yerli Otomobilin Tasarımını Yapan Firma Açıklandı

Yerli Otomobilin Tasarımını Yapan Firma Açıklandı

Yerli Otomobilin Tasarımını Yapan Firma Açıklandı
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birkaç gün içinde tanıtacağı SUV model olarak üretilecek elektrikli Yerli Otomobilin Tasarımını Yapan Firma Açıklandı.

REKLAM

 

yerli oto tasarimci

 

Yerli Otomobilin Tasarımını Yapan Firma Açıklandı

 

REKLAM

Tanıtımı Gebze Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın test sürüşünü Osmangazi Köprüsü üzerinden yapacağı yerli otomobilin tasarımını dünyaca ünlü İtalyan şirket Pininfarina yaptığı açıklandı. İtalyan Pininfarina, dünyanın en ünlü ve en büyük otomotiv tasarım şirketlerinden biri. 1930’da kurulan şirket esas olarak ününü Ferrari ve Lambhorgini tasarımları ile kazansa da Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Cadillac, Volvo ve Peugeot gibi çok sayıda markaya tasarımlar yapıyor.

 

Avrupa’da geleneksel olmayan bir üretici tarafından üretilmiş ilk elektrikli SUV olacak olan yüzde 100 elektrikli yerli otomobilin şarj dolum süreleri merak ediliyordu. Ön gösterimi 2019 Aralık ayında yapılacak SUV araç, şarj dolum süresi konusunda da iddialı olacak. Evde normal bir prizde şarj dolum süresi 10 saat olurken, DC şarj ünitesinde ise bu süre yarım saate kadar inecek. C segment SUV olarak piyasaya çıkacak olan yerli otomobil, 2030 yılına kadar toplam 5 model ve 3 facelift (makyaj) ile piyasada yer alacak. İsim ile ilgili çalışmalar ise devam ediyor.

 

Navigasyon Cihazı İhtiyacını Tamamen Ortadan Kaldıracak

 

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli bir start-up şirketi ile yaptıkları çalışma sonucunda ‘artırılmış gerçeklik ile görüntüleme teknolojisi’ni kullanarak araç içinde navigasyon cihazı ihtiyacını tamamen giderecek bir proje geliştirdiklerini açıklayarak, “Otomobil içerisinde navigasyon cihazı ihtiyacını tamamen ortadan kaldıracak bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Artırılmış gerçeklik ile görüntüleme teknolojisinin kullanılacağı bu sistem, şu anda çözüm olarak piyasada yok. İmalatı yetiştirebilirsek ilk SUV modelimiz çıktığında, yetiştiremezsek bir yıl sonrasına bu sistemi araçlarımızda kullanmayı hedefliyoruz. Hakikaten yıkıcı anlamda bir sonuç olacak” dedi.

 

‘Mobilite’ şirketi olacak

 

Bir otomobilden çok daha fazlasını üretme hedefi ile yola çıkan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), kendini bir ‘mobilite’ şirketi olarak tanımlıyor. Projenin Türkiye’de mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturması hedefleniyor. Karakaş, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Proje, teknoloji, yani akıllı araçlar ve buna bağlı ekosistemler üreten sayılı gelişmiş ülkeler arasına katılmamıza liderlik edebilecek bir dönüşüm projesi olarak da stratejik bir öneme sahip. Bu sadece bir otomobil projesi değil, başından beri hep otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktığımızı vurguladık. Çünkü projenin harekete geçireceği ekosistemin 15 yıl içinde GSMH’ya katkısı 50 milyar euro, cari açığa olumlu katkısı 7 milyar Avro ve istihdama katkısı ise doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişi olacak.”

 

Kaynak: DÜNYA

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2020 Tarifesi Belli Oldu