DOLAR

32,5192$% 0.29

EURO

34,6184% 0.28

STERLİN

40,5069£% 0.29

GRAM ALTIN

2.499,87%0,69

ONS

2.393,14%0,43

BİST100

9.548,09%-1,36

BİTCOİN

2044078฿%0.40421

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Yeni Hyundai Kona Elektrik 2023 Teknik Özellikleri

Yeni Hyundai Kona Elektrik 2023 Teknik Özellikleri

Yeni Hyundai Kona Elektrik 2023 Teknik Özellikleri
1

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

B-SUV segmentteki elektrikli otomobiller arasında iyi bir alternatif model olmak isteyen Yeni Hyundai Kona Elektrik 2023 Teknik Özellikleri belli oldu.

REKLAM

 

Yeni Hyundai Kona Elektrik 2023 Teknik Özellikleri

 

Hyundai, Yeni Hyundai Kona Elektrik’i içten yanmalı motorlara sahip versiyonlardan ayırmak için önceliği EV’ye yönelik tasarım sürecine verdi. Böylece daha dinamik ve gelecek zamana odaklı EV dış tasarım ortaya çıktı. Hyundai Bayon ve Hyundai Tucson arasına konumlandıran Yeni Hyundai Kona Elektrik, K3 platformu sayesinde önceki nesle göre daha büyük boyutlara kavuştu. Aracın uzunluğu 4.355 mm. İlk nesil Kona Elektrik’ten 175 mm daha uzun olan Yeni Hyundai Kona Elektrik’İn dingil mesafesi ise 60 mm uzayarak 2660 mm’ye ulaştı. Genişliği 25 mm artışla 1825 mm olurken yükseklik ise yeni versiyonda 20 mm artarak 1575 mm oldu.

REKLAM

Yeni Hyundai K ona Tasarım Özellikleri

Yeni Hyundai KONA Elektrik, aerodinamik performansa da önem vererek tasarlandı. Aerodinamik burun ve bagaj kapağı arasına konumlandırılan dodikler ve bağlantılı parametrik yüzey tasarımıyla Yeni Hyundai Kona Elektrik,  0.27 sürtünme katsayısına kavuştu. Fütüristik ve üç boyutlu bir kaplama ve koruma plakasının yer aldığı ön tampon tasarımının yanı sıra gövde rengi yan aynaların siyah alt kısmı, siyah çerçeveler ve isteğe bağlı siyah tavan, otomobilin tasarımına katkıda bulunuyor.

Aerodinamik yan eşik de gövde rengindeki tekerlek kemerlerinde sona eriyor. Pikselli Kesintisiz Ufuk Lambası Gündüz Sürüş Farları (DRL’ler) ve giriş ızgarasındaki piksel grafikler, Entegre Yüksek Konumlandırılmış Stop Lambası (HMSL) ile saten krom spoylere bağlanan dinamik krom çizgiler, arka tampondaki düz piksel ayrıntılar ve özel tasarım çok kollu 18 ve 19 inç jantlar da otomobilin tasarımını tamamlayan özellikleri oluşturuyor.

Teknolojik iç mekan

Yeni Hyundai Kona Elektrik 3

Yeni Hyundai Kona Elektrik, gelişmiş boyutlarına ve EV’den türetilen evrensel mimarisine dayanarak daha geniş bir yaşam alanı sunuyor. Bu sebeple, daha fazla yolcu konforu ve kolay yükleme alanı için geniş ve açık bir yerleşim planı hesaplanarak üretilmiş. Ön sıradaki sürücü odaklı mimari ise aracın yüksek teknoloji karakterini doğrulayan entegre çift 12,3 inç ekranlı panoramik ekrana sahip yatay kokpit düzeni ile vurgulanıyor.

Yeni Hyundai Kona Elektrik, IONIQ modellerindeki gibi direksiyona entegre vites kolu sayesinde orta konsolda daha geniş bir alan sunuyor. Günlük konfor için daha fazla bardak tutucu veya büyük eşyaların saklanması için alan sunan otomobil, mobil telefon veya tabletler için de ekstra bir saklama yerine sahip.

Sürüş sırasında veya sonrasında yorgunluğun hafifletilmesine yardımcı olmak amacıyla ‘ağırlıksız’ vücut basıncı dağılımı için optimize edilen koltuklar, önceki nesle göre çok daha ince tasarlanmış. Tamamen katlanabilir ikinci sıra koltuk ve arka bölme de gelişmiş yükleme için 466 litreye kadar (VDA standardına göre) kargo alanı sunuyor. Kolay yükleme için özelleştirilebilir Akıllı Elektrikli Bagaj Kapağı ile donatılan araç, burada kullanıcısına ayarlanabilir beş farklı yükseklik seviyesi de sunuyor.

Yeni Hyundai Kona Elektrik, önceki nesle göre 60 mm daha uzun dingil mesafesi, 77 mm daha uzun bacak mesafesi ve arka koltuklarda 11 mm daha yüksek baş mesafesi sunuyor. Sınıfının en iyisi iç alanına sahip olan aracın arka sıra omuz mesafesi ise 1.402 mm ve aynı zamanda sınıfının en büyüğü.

Büyük İç Mekan Boyutları

Yeni Hyundai Kona Elektrik 4

Yeni Hyundai Kona Elektrik’in bataryası kışın güvenli şarj ve menzil performansı sağlıyor. Eksi 30 derecede bile şarj kapağını açmaya olanak tanıyan araç, yeni şarj portu lambasıyla da geceleri rahat bir görünürlük sağlıyor. HUD yani head up display ise sürücüler için en gerekli yol bilgilerini ön cama 12 inçlik bir projeksiyonla yansıtıyor.

Bu da sürücülerin dikkatlerini önlerindeki yolda tutarken aynı zamanda bilgileri güvenli bir şekilde takip etmesine olanak tanıyor. e-ASD yani Elektronik Akıllı Ses Dağıtıcısı ise EV’leri daha ilgi çekici hale getiren sanal bir ses yaratıyor. Sürüş hızı, tork, motorun durumu ve hızlanma gibi değişkenler dikkate alınarak kabine optimum bir ses ekleniyor. Sürücüler, ses seviyesini kontrol edebilirken kabin içindeki sesi de böylece özelleştirebiliyor.

Araçtan Güç Kaynağı (V2L) işlevi de tıpkı IONIQ 5 ve 6’daki gibi kullanıcısına rahatlık sağlamak için hem iç hem dış çıkışlarla herhangi bir cihaza güç verebiliyor veya 3kW’lık elektrikli ekipmanı şarj edebiliyor. Araç çalışırken bile arka orta konsoldaki standart bir priz (230V) sayesinde elektrikli aletlere güç verebiliyor.

Yeni i-PEDAL ise sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına, yavaşlamasına ve durmasına olanak tanıyan bir sürüş moduna olanak tanıyor. KONA Elektrik ayrıca ileri trafik akışından gelen bilgilere göre rejeneratif frenleme miktarını otomatik olarak ayarlayan “Akıllı Rejeneratif Sistem” ile birlikte geliyor.

Elektronik Kontrol Teknolojisi ve Bağlantı

Yeni Hyundai Kona Elektrik, 12,3 inçlik çift panoramik ekranla dikkat çekiyor. Sürücülere tamamen dijital bir bilgi-eğlence deneyimi sunmak için sesli-video navigasyon (AVN) sistemine entegre edilen bu ekranlar sayesinde hem araç içi eğlence hem de sürüş daha keyifli hale geliyor.

Yedi hoparlörlü Premium Ses Sistemi de zengin bir müzik deneyimi sunmak için Bose mühendisleri tarafından özel olarak geliştirilmiş. Hem sürücü hem de yolcular, önde iki adet USB-C şarj cihazına (biri veri destekli dahil) ve bir 12V elektrik prizine, ayrıca arkada iki adet USB-C şarj cihazına rahatlıkla erişebiliyor.

Güvenlik Özellikleri

İkinci nesil Yeni Hyundai Kona Elektrik, diğer B-SUV’ların çoğunda bulunmayan ileri seviyedeki Hyundai Smart Sense ADAS özellikleriyle donatılarak seyir esnasında en yüksek düzeyde güvenlik ve rahatlık sağlıyor.

Kabin İçi Kamera (ICC), sürücünün dikkatini analiz etmek ve uykululuk veya dikkatsizlik durumunda sürücüyü uyarmak veya gerekiyorsa müdahale etmek için aracın dahili kamerasını kullanıyor. Uzaktan Akıllı Park Yardımcısı (RSPA), sürücülerin park yerlerine uzaktan girip çıkmalarına yardımcı oluyor. Akıllı anahtar da düğmesine basıldığında aracı ileri veya geri hareket ettirebiliyor. Kör Nokta Görüntüleme Monitörü (BVM), şerit değiştirirken takip ekranında kör nokta görünümünü göstererek sürücüye yardımcı oluyor.

Kör noktadaki araçlarla çarpışma riskine ilişkin bir uyarı vererek şerit değiştirmek için Arka Çapraz Trafik Çarpışma-Kaçınma Yardımı (RCCA) dahil Kör Nokta Çarpışma Önleme Yardımı (BCA) ile birlikte çalışıyor. Gerekirse çarpışmayı önlemek için otomatik olarak frenleme uyguluyor.

Yeni Hyundai Kona Elektrik, kavşak geçişi, yaklaşmakta olan şerit değişimi ve yan şerit değişimi sağlayan İleri Çarpışma Önleme Yardımı 2.0 (FCA 2.0) gibi ek güvenlik özellikleri sunuyor. Ayrıca sürücülerin öndeki araçla güvenli mesafeyi korumasına yardımcı olan ve öndeki daha yavaş araçları sollamada yardımcı olan Otoyol Sürüş Desteği 2 (HDA 2) de bulunuyor.

Teknolojik otomobil, Şeritte Kalma Yardımı (LKA), Akıllı Hız Limiti Yardımı (ISLA), Sürücü Dikkat Uyarısı (DAW) ve Uzun Far Yardımı (HBA) gibi çeşitli diğer gelişmiş sürücü destek sistemleriyle (ADAS) dolup taşıyor. Ayrıca Akıllı Hız Sabitleyici (SCC), Navigasyon Tabanlı Akıllı Hız Sabitleyici (NSCC) ve Şerit Takip Asistanı (LFA) gibi çeşitli sürüş konforu işlevleriyle de donatılmış.

Motor Özellikleri

Yeni Hyundai Kona Elektrik 5

Elektrikli model, Avrupalı kullanıcılar için iki pil seçeneğiyle satışa sunuluyor. 400V şarj alt yapısına sahip olan 65,4 kWh bataryalı uzun menzilli versiyon, maksimum olarak 218 PS (160 kW) güç ve 514 kilometrenin üzerinde sürüş menzili sağlıyor. Standart versiyon ise 48,4 kWh pil kapasitesine sahip. Bu motor ise 156 PS (111 kW) güç ve 377 kilometre sürüş menzili sunuyor.

Yeni Hyundai Kona Elektrik, 100 kW DC hızlı şarj ile 41 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj olabiliyor. 48,4 kWh bataryalı standart menzilli versiyon, 11 kW AC şarjla 4 saat 55 dakikada, 65,4 kWh bataryalı uzun menzilli versiyon ise 6 saat 55 dakikada şarj oluyor.

Hyundai KONA Elektrik, Türk tüketicisiyle 2023 Kasım ayında buluşacak.

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mercedes-Benz Actros L Edition 3 Satışa Sunuldu