14 Ekim 2017 06:07:01 | Son Güncelleme: 23 Mayıs 2018 16:49:10

Yeni Honda Civic Type R 2017 Türkiye’de Satışa Sunuldu

İstanbul Park’ta önden çekişli otomobiller klasmanında 2.21,5 ile en iyi tur zamanı rekoru kıran Yeni Honda Civic Type R 2017 Türkiye’de Satışa Sunuldu.

 

Yeni Honda Civic Type R 2017 Türkiye’de Satışa Sunuldu

 

10’uncu nesil Civic ile aynı platformu paylaşan yeni Honda Civic Type R, önceki nesil Honda Civic Type R’da da kullanılan 2.0 VTEC TURBO motoru kullanıyor.  Yeni Honda Civic Type R’da kullanılmak üzere optimize edilen 2,0 litrelik turbo benzinli bu motor, 6.500 d/d’de 320 HP güç ve 2.500-4.500 d/d aralığında 400 Nm tork üretiyor. Bu gücüyle yeni Honda Civic Type R, 5,7 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ve 272 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Motor üretmiş olduğu gücü kısa oranlı 6 vitesli manuel şanzıman üzerinden ön tekerleklere aktarıyor.

 

 

Honda Civic Type R, tamamen yeni bir süspansiyona, daha düşük ağırlık merkezine ve artırılmış gövde rijitliğine sahip.  Bu özellikleriyle önden çekişli yüksek performanslı kompakt hatchback sınıfının en iyi sürüş deneyimlerinden birini sunan sayesinde yeni nesil Honda Civic Type R’ın ön aksında görev yapan MacPherson tipi süspansiyon yol tutuşu maksimuma çıkarabilmek için için yüksek yanal rijitliğe sahipken, sürüş uyumluluğu için de düşük uzunlamasına rijitlik sunuyor. Honda Civic Type R’da çift bağlantılı bir yapı kullanılıyor. Standart Civic ile kıyasla merkez ofseti 19 mm ve başlangıç kamber açısı 1,0 derece azaltılan revize edilmiş geometrin de katkısıyla yeni Honda Civic Type R’da güç ve torkun ön tekerleklere etkisi azalırken sportif sürüş dinamikleri artırılmış. Ayrıca rijitliği arttrmak ve ağırlığı azaltmak adında desteklerin alt kolları ve eklemler yüksek dayanımlı alüminyumdan üretiliyor.

 

 

Yumuşak vites geçişlerine sahip, vites yolları belirgin 6 ileri manuel şanzımanın yeni tek kütleli volanı, debriyaj atalet ağırlığını yüzde 25 azaltırken daha etkin bir hızlanma sağlamak üzere yüzde 7 daha düşük son dişli oranını kullanıyor. Şanzımanın devir eşitleme özelliği vites geçişlerini yumuşatırken yüksek veya düşük devirlerdeki vites değişimlerinde ortaya çıkan istenmeyen sarsıntıları dengeleyerek akıcı bir sürüşe yardımcı oluyor. Yeni Honda Civic Type R için özel olarak geliştirilen dört tekerlekte Adaptif Amortisör Sistemi özellikle hızlanma veya yavaşlama gibi ani ağırlık transferlerinde gövdenin dengede kalmasına yardımcı olarak hızlanma ve fren performansını arttırıyor.

 

 

Daha önce kullanıma sunulan ‘Sport’ ve pist odaklı ‘+R’ modları dışında ‘Comfort’ adında yeni bir sürüş modu daha sisteme dahil edildi. Sürüş modlarının her biri adaptif amortisörler, direksiyon sertliği, vites değiştirme hissi ve gaz tepkisini ayarlıyor. Civic Type R ülkemizde GT donanımı ve 260 bin TL’lik fiyat ile satışa sunuldu.

 

Yeni Honda Civic Type R 2017 Türkiye’de Satışa Sunuldu

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak