DOLAR

32,5192$% 0.29

EURO

34,6184% 0.28

STERLİN

40,5069£% 0.29

GRAM ALTIN

2.499,87%0,69

ONS

2.393,14%0,43

BİST100

9.548,09%-1,36

BİTCOİN

2044078฿%0.40421

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Yeni Ehliyet Alacaklar Dikkat! Sistem Değişti

Yeni Ehliyet Alacaklar Dikkat! Sistem Değişti

Yeni Ehliyet Alacaklar Dikkat! Sistem Değişti
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Ehliyet sınavları başvuru süreci ve sınavların yapılacağı tarihlerle ilgili değişiklik yapıldı. Sürücü adayları artık sınavlar için belirli tarihleri beklemek zorunda kalmayacak. 

REKLAM

 

ehliyet e sinav

 

REKLAM

Yeni Ehliyet Alacaklar Dikkat! Sistem Değişti

 

Ehliyet sınavları ile ilgili yapılan değişiklikle birlikte sürücü adayları artık her gün sınav olabilecek. CNN Türk’ün haberine göre başvurularını tamamlayan sürücü adayları haftanın 7 günü e-sınav sistemi sayesinde değerlendirmeye katılabilecek.  Teorik eğitimin tamamlanmasının ardından e-sınav için randevu alabilecek kişiler sınavdan başarısız oldukları takdirde bir kez daha başvuru yapabilecek. Adaylar, 81 ilde açılan e-sınav salonlarında haftanın 7 günü randevulu sistem üzerinden sınavlara dahil olabilecek.

 

SÜRÜCÜ ADAYLARI 4 TEMEL KONUDAN SORUMLU OLACAK

 

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları, sertifika türlerine göre; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” “D1” “D” “C1” “C” ve “F” sertifika sınıfı türlerine ait;

– İlk Yardım

– Trafik ve Çevre

– Araç Tekniği

– Trafik Adabı derslerinden sorumlu olacak.

 

TOPLAM 50 SORU YÖNELTİLECEK

 

Sınav kapsamında adaylara, ilk yardım dersinden 12, trafik ve çevre dersinden 23, araç tekniği dersinden 9, trafik adabı dersinden ise 6 soru yöneltilecek. Toplam 50 soru için sürücü adaylarına verilecek olan süre 45 dakika olacak.

 

TEORİK EĞİTİMİ TAMAMLAYAN ADAYLAR E-SINAV RANDEVUSU ALABİLECEK

 

Sürücü kursları tarafından verilen teorik eğitimleri tamamlayan adaylar, sınav ücretini yatırdıktan sonra e-sınav randevu sistemi üzerinden randevularını alabilecek. İlk e-sınavda başarısız olan adayların ikinci sınava katılım hakkı için ilk sınav ile arasında en az 15 gün geçmiş olması şartı aranacak.

 

RANDEVULAR SINAVA 4 GÜN KALA DEĞİŞTİRİLEBİLECEK

 

E-Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan sürücü adayı, randevu sistemi tarafından belirlenen e-sınav tarihinden en az 4 (dört) gün önce randevusunu değiştirebilecek. Kursiyerin belirlenen tarih ve saatte sınava girmesi zorunlu olacak. Aksi takdirde kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılacak.

 

SÜRÜCÜ ADAYLARI EKRANA DOKUNARAK CEVAPLAYACAK

 

e-sınav Uygulama Kurallarını okuyup onaylayan sürücü adayları, kendilerine özel tahsis edilen dokunmatik bilgisayar ile sınava başlayacak. Adaylar tüm işaretlemeleri ekrana dokunarak yapacak. Soru sayısı ve sınav süresi kursiyerin kullandığı bilgisayar ekranında yer alacak. Kursiyer isterse sınav süresi tamamlanmadan sınavı bitirebilecek. Bu durumda e-sınav yazılımı kursiyerden iki defa onay alacak, bu işlemden sonra sınavı sonlandıracak ve kursiyerin sınava tekrar dönmesi mümkün olmayacak. Kursiyer sınava girmediyse salon görevlilerince salon aday yoklama listesine “girmedi” yazılacak.

 

SINAV SONUÇLARI ANINDA ÖĞRENİLEBİLECEK

 

Sınavın ardından sürücü adayları sınav binasında bulunan sonuç bilgisayarından sınav sonucu öğrenebilecek. Ayrıca adaylar sınav sonucunu esinav.meb.gov.tr adresinden T.C. Kimlik no ile öğrenebilecek.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Otomotiv Devine 305 Milyon Dolar Para Cezası