28 Haziran 2016 12:22:46 | Son Güncelleme: 23 Temmuz 2016 15:55:19

Volvo Konsept Çekici, yüzde 30 Tasarruf Sağlayacak

İsveç Enerji Kurumu’nun desteği ile Volvo Trucks, Volvo Concept Truck isimli yeni konsept çekicisini geliştirdi. Daha fazla enerji tasarrufu sağlamayı amaçlayan 5 yıllık bir araştırmanın sonucu olarak sunulan yeni konsept çekici, yüzde 30’un üzerinde yakıt tasarrufu sağlıyor.

28.06.2016

Volvo_Trucks_Yeni_Konsept

Volvo Concept Truck projesinin çalışmaları, 2011 yılından bu yana devam ediyor. Proje ile uzun mesafe kamyon taşımacılığında verimliliğin yüzde 50 artırılması amaçlanıyor. Araştırma projesi, İsveç Enerji Kurumu ve A.B.D. Enerji Departmanı’nın desteğini kapsayan İsveç ve ABD arasında gerçekleştirilen ortak bir girişim. Volvo Trucks konsept aracı, araştırma projesinin bir parçası olduğundan piyasaya sürülmeyecek ancak aerodinamik özelliklerden bazıları halihazırda Volvo Trucks serisi araçlara uygulanıyor ve gelecekte bu çözümlerin çok daha fazlasının araçlara uygulanması ön görülüyor. Konsept araç, aerodinamik gelişmelerin yanı sıra daha düşük dönme direncine sahip yeni geliştirilmiş tekerlekler ile donatıldı. Bu tekerleklerle donatılmış treyler aracı, normal tekerlekli treylere göre iki ton daha hafif hale gelerek, daha az yakıt tüketimi veya daha yüksek taşıma kapasitesi sunuyor. Ayrıca proje, geliştirilmiş aktarma organlarını da kapsıyor. Bu özel donanım, 2015 sonbaharında İsveç yollarında deneme sürüşüne başladı. The American SuperTruck projesi de Kuzey Amerika pazarındaki uzun mesafe taşımacılığın verimini arttırmayı amaçlıyor.

Volvo_Trucks_Yeni_Konsept_2

Volvo Trucks Dünya Başkanı ve CEO’su Claes Nilsson, konuyla ilgili açıklamasında: “Daha fazla enerji tasarrufu sağlayan araçların üretilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bu konu bizler için hem çevre sorunları, hem de müşterilerimizin maliyetlerini azaltma yolunda yüksek öncelikli bir alan. Bu alanda öncülük etmekten dolayı gururluyuz. Konsept çekicilerimiz, devam eden teknik gelişmelerin gücünü gösteriyor” dedi.

Claes Nilsson

Claes Nilsson

Düşük yakıt tüketiminin arkasındaki önemli faktörlerden biri, çekici ve treylere fayda sağlayan aerodinamik verimlilikte yapılan yüzde 40 oranındaki büyük gelişme oluyor. Volvo Trucks Proje Müdürü Åke Othzen konuyla ilgili olarak: “Tüm donanımları yeniledik ve çekicimizi mümkün olan en gelişmiş aerodinamiğe ulaşmak için en iyi hale getirdik. Örneğin; geri görüş aynaları yerine kameralar yerleştirdik. Böylece hava direnci kesiliyor ve çekicinin kalkışında daha az enerji gerekiyor” şeklinde konuştu.

Othzen

Åke Othzen

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak