DOLAR

28,9208$% 0.08

EURO

31,4850% -0.1

STERLİN

36,7790£% 0.63

GRAM ALTIN

1.924,02%1,84

ONS

2.070,76%1,71

BİTCOİN

1121909฿%1.80189

ETHEREUM

60594Ξ%0.21185

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Volkswagen Türkiye’de Fabrika Kurma Fikrini Askıya Aldı

Volkswagen Türkiye’de Fabrika Kurma Fikrini Askıya Aldı

Volkswagen Türkiye’de Fabrika Kurma Fikrini Askıya Aldı
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Corona virüsünün otomobil talebini düşürmesi ve fabrikaların düşük kapasite üretimleri nedeniyle Volkswagen Türkiye’de Fabrika Kurma Fikrini Askıya Aldı.

REKLAM

 

Volkswagen turkiye fabrika

 

REKLAM
REKLAM

Volkswagen Türkiye’de Fabrika Kurma Fikrini Askıya Aldı

 

REKLAM
REKLAM

Volkswagen Group, 1,3 milyar avroluk (1,4 milyar dolarlık) yatırımla, yeni nesil Volkswagen Passat ve kardeş modeli Skoda Superb’in 2022’den itibaren yıllık 300 bin adetlik üretim kapasitesi ile üretileceği Manisa yatırımını askıya aldı. Tüm dünyadaki yeni yatırımlarını askıya alan ve buna Türkiye’deki yatırımlarını da dahil eden Volkswagen Group, bu karar gerekçe olarak da corona virüsü salgını nedeniyle otomobil satışlarının çökmesi ve mevcut tesislerin tam kapasiteyle çalışmakta zorlanması olarak gösterdi. Yeni nesil Volkswagen Passat ve Skoda Superb’i Slovakya Bratislava’daki fabrikasında inşa edecek olan Volkswagen Group, 2019 Ekim ayında, Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonları sonrası ortaya çıkan uluslararası eleştiriler nedeniyle de Türkiye’deki fabrikasını askıya aldığını açıklamıştı.

 

“Gelecek Birkaç Yıl İçin Ek Üretim Tesisleri Gerekli Değil”

 

DÜNYA Gazetesi’nin edindiği bilgilere göre karar Türk yetkililere bildirildi. Gönderilen mektupta covid-19 salgını nedeniyle Volkswagen’in üretim planlarını yeniden yaptığı, bütün yeni tesis yatırımlarını “askıya aldığı” belirtildi. Mektupta “suspended” kelimesi kullanıldı. Buna karşılık, yeni yatırımların ne zaman açılacağına dair herhangi bir karara atıf yapılmadı ya da işaret edilmedi. Mektupta, corona virüsü salgınının bütün ekonomileri olumsuz etkilediği tüm girişimlere rağmen ekonomik daralmanın ve otomotiv sektörünün planlanan satış rakamlarına ulaşmasının iki ya da üç yıl süreceği belirtildi. Şirketin yeni ortama uyum için bütün planlarını gözden geçirdiği belirtilen mektupta, yatırımı durdurma kararının sadece corona virüsü salgınının yarattığı ekonomik ortam ve düşen satışlar nedeniyle” alındığının altı çizilerek şunlar kaydedildi: “Volkswagen Group bu ortama bakarak, uluslararası otomotiv pazarındaki değişen duruma uyum sağlamak istiyor. Bu maalesef Manisa’daki yeni üretim tesisi projesini de etkileyecek. Bu projeyi kararlılıkla güçlü bir şekilde destekledik. Türkiye pazarının orta ve uzun vadeli durumuna kesinlikle inanıyoruz. Ancak şimdi covid-19 salgınının küresel pazardaki satışlara etkisini, yıllık büyüme ve otomotiv sanayii satışlarına yönelik ortamı değiştirdiğini kabul etmeliyiz. Önümüzdeki yıllarda sadece satışlardaki düşüşü telafi etmeye çalışacağız.  Volkswagen Group açısından gelecek birkaç yıl için ek üretim tesisleri gerekli değil. Küresel bir şirket olarak uluslar arası gelişmeleri dikkate almamız gerekiyor. Volkswagen Group Yönetim Kurulu, yeni bir üretim tesisi için önceki planları askıya almayı kararlaştırdığından, tüm araç projeleri öngörülebilir gelecek için ve korona krizinin etkisi gerçekleşene kadar mevcut üretim tesislerinde üretilecek. Otomotiv pazarlarındaki mevcut gelişmeler göz önüne alındığında, bu alabileceğimiz tek karardır.”

 

REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye’nin Yerli Otomobilinin Yerlilik Oranı Açıklandı