DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ONS

2.332,58%1,26

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2170002฿%0.26926

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Volkswagen Grubu Elektrikli Otomobillere Dev Bütçe Ayırdı

Volkswagen Grubu Elektrikli Otomobillere Dev Bütçe Ayırdı

Volkswagen Grubu Elektrikli Otomobillere Dev Bütçe Ayırdı
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM
REKLAM

2025 yılında 1 milyon adet elektrikli otomobil üretmeyi hedefleyen Volkswagen Grubu Elektrikli Otomobillere Dev Bütçe Ayırdı.

REKLAM

 

vw i d crozz concept

 

REKLAM

Volkswagen Grubu Elektrikli Otomobillere Dev Bütçe Ayırdı

 

REKLAM
REKLAM

Volkswagen Grubu elektrikli otomobil konusunda dünya liderliği hedefliyor. Bunun altında yatan en önemli sebeplerin başında da hiç kuşkusuz 2015 yılında patlak veren dizel skandalı geliyor. Bugüne kadar büyük otomobil üreticilerinin elektrikli otomobillerle ilgili planları sadece tek bir hedefe sahipti: Yüksek kar marjına sahip geleneksel otomobillerden kazandıkları karları, temiz hava kural ve yasalarının getirdiği kısıtlamaları yerine getirecek motorlara sahip araçların üretimine aktarmak. Ancak Volkswagen Grubu’nun karşı karşıya kaldığı dizel skandalı, marka için bir dönüm noktası oldu. Volkswagen’in 80 yıllık stratejisindeki en büyük değişiklik 10 Ekim 2015 tarihinde, Wolfsburg’ta gerçekleşen bir kriz toplantısıyla gerçekleşti. Volkswagen CEO’su Herbert Diess ve 9 üst düzey yönetici markaya verilen cezalar ve diğer kayıplarla birlikte karşı karşıya kalınan 27 milyar Avro zararla ilgili durumu görüşmek için toplandı. Volkswagen Pazarlama Direktörü Jürgen Stackmann, “Eğer bu toplantı olmasaydı Almanya’daki Emden fabrikası belki de hiçbir zaman elektrikli otomobil üretim fabrikasına dönüştürülmeyecekti” dedi. Bu toplantıdan sadece 3 gün sonra Volkswagen, MEB adını verdiği uygun fiyatlı elektrikli araç platformunu duyurdu.

 

VW e Golf

 

Planlanan Yatırım Tutarı

 

Volkswagen’in elektrikli otomobillerle ilgili hedeflerinin detayı ise Aralık 2018’de elektrikli otomobillere 80 milyar Avro harcayacaklarını açıklamalarıyla netleşti. Ayrıca 2018’de 50 bin adet elektrikli ve plug-in hibrid otomobil satışının 2025’te 1 milyon olarak hedeflendiği belirtildi. Volkswagen’in Golf boyutlarındaki ID Neo elektrik araçlarını 2020’de yollarda görebileceğiz ve bu içten yanmalı motorların seri üretiminin sonuna yaklaşmış olduğumuzun ilk göstergelerinden biri olacak. Zira Volkswagen benzinli ve dizel araçların son neslini 2026’da üreteceğini ve sonrasında tamamen elektrikli araçlara geçileceğini açıklamıştı. Diğer taraftan  Volkswagen, 2023 yılına kadar e-mobilite dahil olmak üzere geleceğe yönelik teknolojilere toplam 11 milyar Avro yatırım yapmayı planlıyor.

 

elektrik oto uretim

 

Rakiplerinin Çok Üstünde

 

Volkswagen Grubu’nun elektrikli otomobil bütçesi en yakın rakibi Daimler’in 42 milyar Dolar’lık bütçesini neredeyse 2’ye katlıyor. Diğer rakipleri General Motors elektrikli araçlara ve otonom araçlara toplam 8 milyar Dolar harcayacağını açıklarken, Renault-Nisann-Mitsubishi ortaklığı 2022’ye kadar elektrikli araçlara ve otonom araçlara 10 milyar Avro harcayacağını açıkladı. UBS analisti Patrick Hummel bu gelişmelerin ışığında Volkswagen’in geleceği ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “2025 yılında Volkswagen’in tüm dünyada birinci elektrikli araba üreticisi olmasını bekliyoruz. Tesla ise niş bir oyuncu olarak kalmaya devam edecek gibi duruyor.”

 

Yeni Volkswagen Passat’ın Teknik ve Teknolojik Özellikleri Belli Oldu haberini de okuyabilirsiniz…

 

Yeni Volkswagen Passat’ın Teknik ve Teknolojik Özellikleri Belli Oldu

 

 

 

REKLAM
REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mercedes-Benz Otomobillerde Garanti Şartlarını Değiştirdi