DOLAR

32,8386$% -0.05

EURO

35,6937% -0.05

STERLİN

42,4350£% -0.05

GRAM ALTIN

2.542,33%-0,10

ONS

2.408,73%-0,02

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2162255฿%-2.67997

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Türkiye’de Otomobil Üretimlerinin Neden Durdurulduğu Belli Oldu

Türkiye’de Otomobil Üretimlerinin Neden Durdurulduğu Belli Oldu

Türkiye’de Otomobil Üretimlerinin Neden Durdurulduğu Belli Oldu
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün’ün yaptığı yeni açıklamalarla Türkiye’de Otomobil Üretimlerinin Neden Durdurulduğu Belli Oldu.

 

otomotiv uretimi osd

 

Türkiye’de Otomobil Üretimlerinin Neden Durdurulduğu Belli Oldu

 

Corona virüsü salgını nedeniyle üretim faaliyetlerinin askıya alan ve sağlık malzemesi geliştirmeye odaklanan Türk otomotiv sanayinin 2020  Ocak ayından bu yana teyakkuzda olduğunu söyleyen Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, gelişmelere bağlı olarak, en iyi senaryonun otomobil fabrikaların 2020 Mayıs ayı içerisinde iş başı yapması olduğunu söyledi. Türkiye otomotiv sektöründeki üretimin durmasının başlıca üç nedeni olduğunu ifade eden Haydar Yenigün, “Sebeplerden ilki fabrika çalışanların sağlığı. Salgın nedeniyle çalışanların sağlığını düşünmek zorundayız. Çünkü 1-1.5 metre olan sosyal mesafenin fabrikalarda uygulanması çok zor. İkinci neden ise Avrupa’da üretim için gelmesi gereken parçaları taşıyan araçların geçmek zorunda olduğu sınır kapılarından karantina uygulanması nedeniyle geçememesi ve lojistik sisteminin çalışamaması. Üçüncü neden de otomobil pazarındaki çöküş. Çünkü insanlar can derdinde, otomobil almayı bıraktılar. Durum böyle olunca ürettiğinizi satacak ve stoklayacak yeriniz yok. Bu üç neden fabrikaları durmaya zorladı” şeklinde nedenleri sıraladı.

 
 

“Türkiye Pazarında Ciddi Bir Artış Bekliyorum”

 

Otomotiv sanayinin üretime yeniden başlaması için bu üç nedenin ortadan kalkması ve salgının şiddetinin azalmasının gerektiğini ifade eden OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, hayatın normale dönmesi durumunda 2 nedenden dolayı satışlarda patlama olabileceğini söyledi. OSD Başkanı Yenigün, “İlk olarak, bu yılın geciktirilen alımları, siparişleri var. Bir de aynı zamanda, geçen yılın son 2-3 ayına ve bu yılın ilk 2 ayına bakarsanız, rakamlarda göreceli olarak bir artış vardır. O da geçmiş yılların yani 2018 Ağustos’tan itibaren olan, ertelenen satışların hayata geçmesi idi. Ben bu ikisinin üst üste geleceğini düşünüyorum. Dolayısıyla Türkiye pazarında ciddi bir artış bekliyorum” diye konuştu.

 

İşten Çıkarma Olmadı

 

Salgın nedeniyle otomotiv sanayisinde işten çıkarma yaşanmadığının da altını çizen OSD Başkanı Yenigün, “İşten çıkarma yaşanacak olsaydı, bugünlerde olurdu. Çünkü o zaman onu en erkenden yapmak lazım. Hiçbir şirketimiz bu yola başvurmadı. Bence çok doğru bir davranış gösterdiler. Neticede salgın uzadığı sürece, devlet yardımı da sürdüğü sürece durum bu şekilde devam eder” dedi.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Tarihin En Büyük Petrol Üretim Kesintisi Yaşanacak