DOLAR

28,9208$% 0.08

EURO

31,4850% -0.1

STERLİN

36,7790£% 0.63

GRAM ALTIN

1.924,02%1,84

ONS

2.070,76%1,71

BİTCOİN

1120707฿%1.40716

ETHEREUM

60488Ξ%-0.40384

a

Ramazan Ayı Boyunca Oruç Tutacak Olanlar Açıklandı

Ramazan Ayı Boyunca Oruç Tutacak Olanlar Açıklandı
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından corona virüsü salgını nedeniyle sıkça soru sorulduğu için Ramazan Ayı Boyunca Oruç Tutacak Olanlar Açıklandı.

 

ramaza oruc

REKLAM
REKLAM

 

REKLAM
REKLAM

Ramazan Ayı Boyunca Oruç Tutacak Olanlar Açıklandı

 

Ramazan Ayı, Müslümanlar için en özel aylardan biridir. 2020 yılında 24 Nisan Cuma günü başlayıp 23 Mayıs Cumartesi günü bitecek olan Ramazan Ayı, corona virüsü salgını nedeniyle Müslümanlar için de çeşitli soru işaretlerine sebep oldu. Din İşleri Yüksek Kurulu’na yapılan bu soruların başında ise Ramazan Ayı boyunca kimlerin oruç tutup kimlerin tutamayacağına ilişkin oldu. Din İşleri Yüksek Kurulu da bu sorunun cevabını yaptığı açıklama ile verdi.

 

Hangi Hallerde Oruç Tutulamayacak?

 

“Kur’an-ı Kerim’de Ramazan orucunu tutmamayı mubah kılan temel mazeretlerden biri olan hastalık halinde, orucun daha sonra kaza edilmesine izin verilmiştir (el-Bakara 2/185). İslam âlimleri, oruç tutulması halinde hasta olunması, hastalığın uzaması veya artması ihtimalini de bu kapsamda değerlendirmişlerdir” şeklinde açıklama yapan Din İşleri Yüksek Kurulu, topyekûn ertelenmesinin mümkün olmadığını açıkladığı oruç tutma farzının hangi hallerde tutulamayacağını ise şöyle sıraladı:

 

  • Kovid-19 teşhisi konulmuş olup doktoru tarafından oruç tutması sakıncalı görülenler,

 

  • Oruç tuttuğu takdirde hastalığı daha ağır geçireceği doktorlarca belirtilenler,

 

  • Oruç tutamayacak derecede yaşlı olanlar,

 

  • Oruç tutmaya engel kronik hastalığı bulunanlar,

 

  • Oruç tutmaları hâlinde hem sağlıklarının bozulmasından hem de sağlık hizmetlerinin aksamasından endişe eden sağlık çalışanları,

 

  • Hamile veya emziren kadınlar,

 

  • Ağır ve meşakkatli işlerde çalışıp sağlıklarının bozulacağından endişe edenler, mazeretleri devam ettiği sürece daha sonra kaza etmek üzere oruç tutmayabilirler.

 

  • Sağlık durumları hiçbir şekilde kaza oruçlarını tutmaya el vermeyenlerin tutamadıkları her bir gün için fakirlere bir oruç fidyesi ödemeleri gerekir.

 

Sağlıklı bireylerin oruç tutmalarının, corona virüsünün yayılması bakımından özel bir risk oluşturmadığı için, bu hallerin dışında kalan herkesin Ramazan Ayı boyunca oruçlarını tutabileceğini açıklayan Din İşleri Kurulu, teravih namazlarının ve mukabelelerin de evlerde ifa edilmesini söyleyerek,” Dualarımızı ve istiğfarlarımızı hep birlikte hanemizden Rabbimize yöneltmek, Ramazan ayının maneviyatından azami derecede istifade etmeye vesile olacaktır” şeklinde açıklama yaptı.

 

 

REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Corona Virüsü Salgınının Küresel Çatışmaya Dönüşmesi Kaçınılmaz