DOLAR

33,0462$% -0.18

EURO

35,9706% -0.6

STERLİN

42,6811£% -0.43

GRAM ALTIN

2.543,79%-2,18

ONS

2.398,08%-1,92

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2196837฿%4.70969

a

Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipinden Hangisisiniz?

Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipinden Hangisisiniz?
0

BEĞENDİM

REKLAM

Goodyear ve LSE’nin birlikte yürüttüğü araştırmayla, Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipinden Hangisisiniz? tespit edildi.

 

Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipinden Hangisisiniz?

 

Öğretmen: Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipi sıralamasının ilkinde öğretmen tipliler yer alıyor. Diğer otomobil sürücülerinin yanlış yaptıklarını bildiğinden emin olmak ister ve diğerlerine bir şeyler öğretme çabalarının fark edilmesini bekler.

 

Ogretmen

 

Her şeyi bilen: Etrafının beceriksizlerle kuşatıldığını düşünür ve kendisi arabanın içerisinde güvendeyken diğer sürücülere küçümser şekilde bağırarak kendini hoşnut eder.

 

Herseyi_Bilen

 

Rekabetçi: Tüm diğer sürücülerin önüne geçmek ister ve birisi buna engel olduğunda sinirlenir. Birisi onu sollamaya çalıştığında hızını artırabilir ya da kimsenin önüne geçmemesi için boşlukları kapamaya çalışabilir.

 

Rekabetci

 

Cezalandırıcı: Herhangi bir yanlış davranışta bulunulduğunu düşündüklerinde diğer sürücüleri cezalandırmak ister. Aracından inebilir ya da diğer sürücülere doğrudan yaklaşabilir.

 

Cezalandirici

 

Filozof: Yanlış davranışları kolayca kabullenir ve rasyonel açıklamalar getirmeye çalışır. Arabadayken hislerini kontrol etmeyi başarır.

 

Filozof

 

Firari: Kendisini soyutlamak için müzik dinler ya da telefonda konuşur. Firariler, otoyoldaki diğer sürücülerin hiçbiriyle ilişki kurmak zorunda kalmamak için kendi seçtikleri sosyal ilişkilerle kendi dikkatlerini dağıtmayı seçer. Bu her şeyden önce, sinirlenmemek için de uyguladıkları bir stratejidir.

 

Firari

Kaçınan: Trafikteki 7 Farklı Sürücü Tipi sıralamasının son sırasında ise kaçınan tipler yer alıyor.  Yanlış davranışlarda bulunan diğer sürücüleri dikkate almaz ve onları birer tehlike olarak görmez.

 

Londra Ekonomi Okulu (London School of Economics and Political Science – LSE) ile yürütülen bu proje kapsamında, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 Avrupa ülkesinde sürücü davranışları araştırılarak, Goodyear’ın uzun zamandır desteklediği yol güvenliğinin artırılması ve hayat boyu öğrenme felsefesine yeni bilgilerin eklendiği bir çalışma gerçekleştirildiğine değinen Goodyear Avrupa, Orta Doğu, Afrika Tüketici Lastikleri Başkan Yardımcısı Olivier Rousseau, “Bu davranışların çoğu yoldayken bizi tehlikeli durumlara sürükleyebilir. Hangi türden bir karakter sergilediğimizi ve hangi durumların dürtülerimizi harekete geçirdiğini anlamak, hepimiz için bu dürtüleri daha iyi şekilde kontrol altına alabilmemiz adına atılacak ilk adımdır” dedi.

 

Araştırmanın başında olan sosyal psikolog Dr. Chris Tennant ise, “Çoğu zaman arabamızın rahat koltuğunda mutlu bir şekilde otururuz; ancak, her an diğer sürücülerle etkileşim haline geçmemiz gerekebilir. Bu durum, trafiği zorlu ve belirsiz bir sosyal çevre haline getirmektedir. Diğer sürüclerin sürüşüyle ilgili endişelenebilmemiz bir yana, bu araştırma; sürücülerin davranışlarının bizim yaptıklarımıza bağlı olduğunu ortaya çıkarıyor. Sevmediğimiz karakterleri aslında biz ortaya çıkarıyoruz. Bir psikoloğun bakış açısından, bu farklı karakter türleri, sürücülerin öfkeleri ve güçlü duygularıyla başa çıkmak için kullandıkları farklı dışavurum türlerini yansıtmaktadır. Her zaman tamamen tek bir karakter türünü taşımayız. Duruma ve diğerleriyle kurduğumuz etkileşime göre, çoğumuzda bu profillerin birkaçı ortaya çıkar” diye konuştu.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2023 Zam Oranı