DOLAR

18,8302$% 0.02

EURO

20,2274% 0.12

STERLİN

22,7844£% 0.45

GRAM ALTIN

1.135,79%0,35

ONS

1.876,59%0,35

BİTCOİN

431506฿%-0.1975

ETHEREUM

31093Ξ%0.86064

a
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • Trafik Cezasını Yiyenler Dikkat! Cezaları İptal Ettirme Yolları Belli Oldu

Trafik Cezasını Yiyenler Dikkat! Cezaları İptal Ettirme Yolları Belli Oldu

Trafik Cezasını Yiyenler Dikkat! Cezaları İptal Ettirme Yolları Belli Oldu
0

BEĞENDİM

REKLAM

Trafik kurallarının ihlallerine karşı caydırıcı olmak adına kesilen Trafik Cezasını Yiyenler Dikkat! Cezaları İptal Ettirme Yolları Belli Oldu.

 

trafik ceza iptal

 

Trafik Cezasını Yiyenler Dikkat! Cezaları İptal Ettirme Yolları Belli Oldu

 

Trafik cezaları trafik ihlallerinin önüne geçmek için kesilse de bazen sürücüler haksız ceza yemekten şikayetçi olabiliyor.  Peki trafik cezasını ödemekten kurtulmanın yolu var mı? Aslında birkaç seçenek var. Hem yargı kararları hem de yönetmelikte yazan şartlar, cezaların iptal edilmesi için bazı yollar sunuyor. Hürriyet’te yayınlanan habere göre Avukat Yunus Özak, uygulamaya ve yargı kararlarına bakıldığında, özellikle sadece memur tarafından imzalanan ve sürücünün imzasının bulunmadığı durumlarda cezalar iptal edilebildiğini açıkladı. Ayrıca trafik ihlaline ilişkin bir fotoğraf olmalı. Fotoğraf kaydının olmadığı hallerde de tutanağın dayanaksız olduğu gözetilerek itiraz edilebilir. Bu gibi durumlarda trafik cezasının iptaline karar verilebiliyor.

 

İKİ CEZA FAZLA

 

Yasaklı yerlerde park edilmesi durumunda ise çoğu zaman hem araç çekiliyor hem de araç sahibine idari para cezası uygulanıyor. Ancak hem aracın çekilmesi hem de idari para cezası düzenlenmesi hukuka aykırı. Kanuna göre; bir ihlale iki ayrı ceza uygulanması yasal olmadığı için para cezaları çoğunlukla mahkemelerce iptal ediliyor.

 

ART ARDA OLMAMALI

 

Trafik cezaları kanuni usule uygun düzenlenmeli. kesintisiz olarak devam eden tek bir eylem nedeniyle bir sürücüye aynı saniyede elektronik sistem ve kameralar üzerinden ceza kesilmesi yasaya aykırı. Yani elektronik sistemlerle saniyeler arasında art arda ceza kesilmesi hukuka uygun değil. Bu gibi durumlarla karşılaşan vatandaşlar da cezalara itiraz edebilir.

 

TEBLİĞ SÜRESİ

 

Sürücünün gıyabında düzenlenen trafik cezaları, Kabahatler Kanunu’ndaki özel hüküm gereği, trafik ihlalinin işlendiği tarihi takip eden takvim yılının son günü bitimine kadar tebliğ edilmelidir. Yani örneğin 2019’daki bir ihlal 31 aralık 2019 tarihine kadar bildirilmeli. Aksi takdirde trafik cezası verilemez, verilen ceza ise iptal edilir.

 

Türkiye’de 2018 Yılında 4.3 Milyar TL Trafik Cezası Kesildi haberini de okuyabilirsiniz…

 

Türkiye’de 2018 Yılında 4.3 Milyar TL Trafik Cezası Kesildi

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sahip Olduğunuz Otomobilde Olması Gereken 8 Özellik