Toyota C-HR Sakarya’daki Fabrika’nın Üretim Bandından İndi

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 9 Kasım’da  Sakarya’da bulunan üretim tesislerinde seri üretimine başlanan Toyota C-HR’ı üretim bandından indirdi.

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 9 Kasım'da Sakarya’da bulunan üretim tesislerinde seri üretimine başlanan Toyota C-HR’ı üretim bandından indirdi.

 

C-HR ile Toyota Türkiye, Japonya dışında “Yeni Global Platform”da (TNGA) araç üreten ilk denizaşırı üretim tesisi oldu.

 

Toyota Türkiye,  Toyota C-HR projesi için 350 milyon Avro’luk yatırım gerçekleştirdi. Toyota C-HR ile yıllık 150 bin adet olan üretim kapasitesi 280 bin adede çıkan Toyota Türkiye, İŞKUR programları aracılığıyla 2 bin kişi için ek istihdam sağladı. Ek istihdamla birlikte Toyota Türkiye çalışanı sayısı 5 binin üzerine çıkarken, önümüzdeki dönemde işe alımların devam edeceği belirtildi. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin 22 yılda gerçekleştirdiği toplam yatırım tutarı ise 1.7 milyar Euro’ya ulaştı. Toyota C-HR’ın yanı sıra aynı hatta Corolla ve Verso modellerinin de üretimine devam edecek olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, eylül ayında üç vardiya üretime geçerek, günlük üretimini 960 adede çıkardı. Üretim kapasitesinin yüzde 60’ı C-HR’ın olacak. Kalan yüzde 40 da Corolla ve Verso üretimine ayrılacak.

 

ABD ve Kanada’nın da dahil olduğu 45 ülkeye ihracat

Toyota C-HR’ın, Avrupa pazarından sonra, en büyük ihracat pazarı Amerika Birleşik Devletleri, Kanada gibi Kuzey Amerika ülkeleri olacak. Toyota C-HR, Tayvan, Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin de aralarında olduğu toplam 45 yeni pazara daha Sakarya’dan ihraç edilecek. Üretim bu yıl yüzde 33, 2017 yılında ise yüzde 140 oranında artacak, ihracat oranı ise yüzde 90’a çıkacak.

 

c-hr_2

 

Türkiye’de üretilen ilk hibrit ve crossover

Toyota C-HR, Türkiye’de üretilen ilk hibrit ve ilk crossover olurken, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ise Yeni Global Platform’da (TNGA) Japonya dışında üretim yapan ilk fabrika oldu. Toyota C-HR’ın barındırdığı Yeni Global Platformun gereksindirdiği yeni teknoloji yatırımları da yan sanayiler tarafından bu süreçte gerçekleştirildi. Toyota C-HR projesi ile birlikte mevcut durumda, ilave 8 firma dahil olmak üzere toplam 87 yerel yan sanayi ile çalışma gerçekleştiriliyor.

 

“Bizim için yeni bir dönemin başlangıcı”

3-hiroshi-kato_4

Gerçekleşen törende konuşan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato, “Ürettiğimiz araçların yüksek kalitesi sayesinde bu önemli projeye Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye atandı. Bu Toyota’nın fabrikamıza olan bakışının ve güveninin en önemli göstergesidir. Sadece Avrupa’da değil, küresel düzeyde de en iyi fabrikalardan biriyiz. Çalışmalarımızın bir ödülü olarak, bugünkü tarihi dönüm noktası, bizim için yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Toyota C-HR ile şirketimizin Türkiye’nin önde gelen ihracatçıları arasındaki konumu daha da ileriye taşınacak. Proje için, hükümetimiz ve yerel yöneticilerimizin yatırım ve istihdam ekseninde çok önemli destekleri oldu. Bunun için kendilerine müteşekkir olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu güvene ve desteğe layık olmaya çalışacağız. Bugün bulunduğumuz yere; yetenekli, kalifiye ve işine yürekten bağlı çalışanlarımızla geldik. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrıca yan sanayilerimize de bir ekip ruhu içerisinde yakın işbirlikleri ve katkıları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Toyota, C-HR ile kompakt crossover pazarına çok güçlü bir giriş yapacak”

2-dr-johan-van-zyl

Toyota Motor Avrupa Genel Müdür ve CEO’su Dr Johan van Zyl ise “Crossover segmenti çok hızlı bir şekilde büyüyor. Toyota, C-HR ile kompakt crossover pazarına çok güçlü bir giriş yapmış olacak. Hibrit teknolojisi, Avrupa ve küresel stratejimizin temelini oluşturuyor. 2020 yılına kadar, Avrupa’da sattığımız her iki araçtan birinin hibrit motorlu olmasını planlıyoruz. Toyota C-HR, bu hedefe ulaşmamıza çok büyük katkı sağlayacak. Sakarya’ya ve Türk otomotiv sanayine bu yatırım ve istihdam ile katkıda bulunuyor olmaktan son derece memnunuz. Bize bu konuda büyük katkıları olan Türk yan sanayimize ve güvenleri için Türk halkına çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

“En Çok Talep Edenler “Gençler ve Çocuksuz Aileler”

6 ay önceden C-HR’a talep almaya başladıklarını söyleyen Toyota Satış ve Pazarlama A.Ş.’nin CEO’su Ali Haydar Bozkurt, ilk yıl 10 bin civarında satış hedeflediklerini söyledi. Talebi karşılayamayacak durumda olduklarını ifade eden Bozkurt, “Hibrid araçlara yönelik ÖTV teşviği nedeniyle satışlarımızın yüzde 50’sinin hibrid araç olacağını düşünüyoruz. Gelecek yıllarda hibrid lehine bu oran artacaktır. C-HR’a olan talep ağırlıkta gençler ve çocuksuz ailelerden geliyor. Ama her yaşta ve her portföyde araca talep var” diye konuştu.

 

Türkiye’de Üretilecek C-HR’ın Teknik Özellikleri

 

1.2 Turbo Benzin

Maksimum Güç: 5200-5600 d/d aralığında 116 HP

Maksimum Tork: 1500-4000 d/d aralığında 185 Nm

Şanzıman: 6 ileri manuel/CWT AWD/CWT FWD

Yakıt: 5.5 -5.9

 

1.8 Hibrid

Maksimum Güç: 5200 d/d’de 122 HP

Maksimum Tork: 3600 d/d’de 142 Nm

Şanzıman: CWT FWD

Yakıt: 3.6 -3.9

 

2.0 Benzinli

Maksimum Güç: 6100 d/d’de 122 HP

Maksimum Tork: 3800 d/d’de 188 Nm

Şanzıman: CWT FWD

Yakıt: 7

 

TOYOTA C-HR DETAY VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

_toyota_c_hr

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?