DOLAR

27,3031$% 0.21

EURO

28,8824% 0.25

STERLİN

33,2053£% 0.2

GRAM ALTIN

1.666,35%0,20

ONS

1.897,57%-0,15

BİTCOİN

716566฿%0.11611

ETHEREUM

43495Ξ%0.54388

a
REKLAM
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • Toyota 2026’da 1.5 Milyon Elektrikli Otomobil Satacak

Toyota 2026’da 1.5 Milyon Elektrikli Otomobil Satacak

Toyota 2026’da 1.5 Milyon Elektrikli Otomobil Satacak
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

Yeni geliştirilen özel platformla daha verimli pil kullanarak menzili iki katına çıkarmak isteyen Toyota 2026’da 1.5 Milyon Elektrikli Otomobil Satacak.

 

Toyota 2026’da 1.5 Milyon Elektrikli Otomobil Satacak

 

Toyota‘nın yeni CEO’su Koji Sato, Toyota Baş Teknoloji Sorumlusu Hiroaki Nakajima ve Toyota Finans Direktörü Yoichi Miyazaki, Toyota’nın yeni vizyonunu ortak bir basın toplantısı ile açıkladı. Toyotanın elektrikli otomobil stratejisini hızlı bir şekilde başlatmanın en büyük önceliği olduğunu söyleyen Sato, 2026 yılına kadar Toyota’nın küresel elektrikli otomobil satışlarını yaklaşık 1,5 milyon araca çıkarmaya yardımcı olacak yeni bir tam elektrikli platform başlatmayı planladıklarını söyledi. Günümüzdeki elektrikli araçlardan tamamen farklı yeni nesil elektrikli araçlar geliştirmeyi de planlayan Toyota, daha yüksek verimliliğe sahip batarya kullanımıyla menzili iki katına çıkarmak istiyor.

REKLAM

Yeni elektrikli otomobil geliştirirken Toyota’nın hibrit ve hidrojen yakıt hücreli otomobillere bağlı kalacağını söyleyen Sato, Toyota’nın çok geniş küresel müşteri ihtiyaçlarını karşılamak ve otomobillerden kamyonlara kadar uzanan yelpazeyi barındırmak için çok yönlü yaklaşıma ihtiyacı olduğunu belirtti ve “Bu çeşitlilikten yenilik doğar” dedi.

Toyota, 2026 yılına kadar 10 yeni elektrikli model daha tanıtmayı hedefliyor. Aynı zamanda 3 yıl içerisinde şirketin yıllık tam elektrikli araç satışlarının 1.5 milyona ulaşması planlanıyor. Bu süreçte günümüzdeki elektrikli araçlardan tamamen farklı yeni nesil elektrikli araçlar geliştirmeyi de planlayan Toyota, daha yüksek verimliliğe sahip batarya kullanımıyla menzili iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Toyota ayrıca yeni plug-in hibrit modellerin artan batarya verimliliğiyle elektrikli sürüş menzilleri 200 kilometrenin üzerine çıkaracak. Yakıt hücreli araç gelişimine de tüm hızıyla devam eden marka, hem binek hem de ticari araç segmentinde kullanımı artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Toyota 2026’da 1.5 Milyon Elektrikli Otomobil Satacak

 

toyotaceo

Toyota CFO’su Yoichi Miyazaki (solda), Toyota CEO’su Koji Sato, (ortada) ve Toyota CTO’su Hiroki Nakajima (sağda)

 

Şu anda küresel ürün geliştirmeye liderlik eden Toyota Baş Teknoloji Sorumlusu Hiroaki Nakajima, ünlü Toyota Üretim Sistemini yeni bir çağa taşıyarak ve otonom ulaşım, bağlantılı teknolojiler ve otomatik denetimler gibi otomasyonun radikal bir şekilde genişletilmesiyle üretim maliyetlerinin azaltılacağını söyledi. Nakajima, ürün geliştirmeye yönelik zorlu yaklaşımı nedeniyle “Üretim tesislerimizin manzarasını tamamen değiştireceğiz” dedi. Toyota’nın yeni nesil EV’lerinin yapılma şeklinin “tamamen farklı” olduğunu söyledi.

 

Toyota Karbon Nötr Olacak

Nakajima, üretim revizyonunun bir parçası olarak Toyota’nın 2035 yılına kadar tüm küresel üretim tesislerinde karbon nötrlüğüne ulaşmak istediğini de sözlerine ekledi. Bu strateji kapsamında Toyota, farklı ülke ve pazar şartlarına en uygun çevreci çözümleri sunarak karbon nötr olmaya hızlı adımlarla gitmeyi sürdürecek. 2035’te tüm global fabrikalarında karbon nötr olma hedefi açıklayan Toyota, global olarak sattığı araçların ortalama CO2 emisyonunu 2019’a göre 2030’a kadar yüzde 33 ve 2035’ye ise yüzde 50’den daha fazla düşürecek.

 

Farklı Pazarlara Uygun Elektrikli Otomobiller

Toyota Finans Direktörü Yoichi Miyazaki,  elektrikli otomobillerin Toyota’nın çeşitli pazarlarının ihtiyaçlarına göre tasarlanacağını söyledi. Toyota, yeni nesil elektrikli araçlarını farklı ülke koşullarına göre geliştirecek. bZ ürün gamının odağında ürün yelpazesini genişletecek ve ülkelere göre yerel üretimler yapılacak. Buna göre ABD’de 2025’te 3 sıra koltuğa sahip elektrikli SUV üretimi başlayacak. Çin’de ise bZ4X ve bZ3 modellerine ek olarak 2024’te yerel ihtiyaçlara uygun iki yeni tam elektrikli model daha geliştirilecek. Sonraki yıllarda ise modellerin sayısı daha da artırılacak. Asya ve gelişen pazarlarda artan tam elektrikli araç talebine yanıt verilecek.

 

“En büyük hız belirleyici pillerdi”

Toyota yöneticileri, elektrikli otomobil satışlarındaki ritimlerinin plana göre hareket ettiğini ve 2026 için 1,5 milyon hedefinin daha önce açıklanmasını engelleyen ana faktörün pil kaynağı olduğunu söyledi. Miyazaki, “Geç gelmiş gibi görünebilirdik ama bizim için bu sadece uygun bir zamanlama meselesiydi. 1.5 milyon üretirken pil olmazsa üretim yapamayız. Yani, en büyük hız belirleyici pillerdi.” şeklinde konuştu. Geçen yılın sonlarında Toyota, tam elektrikli araçlar için güç paketleri de yapacak olan ABD’nin Kuzey Karolina eyaletindeki pil fabrikasındaki yatırımını 1,3 milyar Dolardan 3,8 milyar Dolara neredeyse üç katına çıkaracağını açıklamıştı. Tesisin 2025 yılında açılması planlanıyor.

 

Toyota 2026’da 1.5 Milyon Elektrikli Otomobil Satacak

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni BMW iX1 Ön Rezervasyona Açıldı