DOLAR

32,8286$% -0.08

EURO

35,7008% -0.04

STERLİN

42,4677£% 0.01

GRAM ALTIN

2.543,13%-0,06

ONS

2.408,91%-0,01

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2165347฿%-2.85632

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • TOFAŞ Stellantis Markalarının Türkiye Dağıtımını Yapacak

TOFAŞ Stellantis Markalarının Türkiye Dağıtımını Yapacak

TOFAŞ Stellantis Markalarının Türkiye Dağıtımını Yapacak
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.’nin sermayesinin tamamını satın alan TOFAŞ Stellantis Markalarının Türkiye Dağıtımını Yapacak.

 

TOFAŞ Stellantis Markalarının Türkiye Dağıtımını Yapacak

 

Koç Holding ve Stellantis N.V arasında yeni stratejik anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.’nin sermayesinin tamamını satın alan TOFAŞ Stellantis Markalarının Türkiye Dağıtımını Yapacak. Türkiye’deki tüm Stellantis markalarının ticari faaliyetleri Tofaş çatısı altında toplanmış oldu. Türkiye’de dağıtımı gerçekleştirilen otomobil markaları olan Alfa Romeo, Fiat, Citroen, DS Automobiles, Jeep, Maserati, Opel ve Peugeot artık TOFAŞ tarafından dağıtılacak. İlgili rekabet otoritelerinin onayı da dahil olmak üzere gerekli düzenleyici onaylara tabi olacak işlemin 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

 

Yeni anlaşma kapsamında Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle, beş marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek otomobil versiyonları olan yeni “K0” üretimini Tofaş’a tahsis edecek. Mevcut Doblo üretiminin ise Temmuz 2023’te “K0” modelinin üretim hatlarında çalışmaya başlanıncaya kadar devam etmesi kararlaştırıldı.  Mevcut Fiat Egea/Tipo projesi de 2025 yılı sonuna kadar uzatıldı.

 

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu “6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını sarmayı sürdürüyor, üzerimize düşeni kararlılıkla gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu zor dönemin atlatılmasında ülkemize yapılacak yatırımların büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu stratejik yatırım; üretim hacmi, ihracat performansı ve ar-ge yetkinlikleri ile şirketimiz Tofaş’ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyor. Türkiye otomotiv sektöründe lider konumundaki Tofaş, bu yeni yatırım ile hedeflerini büyütüyor ve iddiasını güçlendiriyor. Böyle zor bir süreçte gerçekleşen bu umut verici anlaşma topluluğumuzun ve ortağımızın ülkemize olan inancını da bir kez daha teyit ediyor. Ortaya çıkacak katma değer ile ülkemizin otomotivdeki rekabet gücünün artmasına hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

 

Stellantis CEO’su Carlos Tavares ise “Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da lider bir pazar payına ulaşmaya çalışırken, uzun vadeli stratejik planımız olan Dare Forward 2030’da kritik bir rol oynuyor” dedi. “Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacak, değeri artıracak ve tüm segmentlerdeki Stellantis markaları için pazar potansiyelini büyütecektir. Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Tofaş ortak girişimimiz, önemli üretim ve Ar-Ge merkezlerimizden biridir. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu mevcut acı verici süreçte, sürdürülebilir bir geleceği umutla ve dayanıklıkla yeniden inşa etme kapasitesini dünyaya gösteren bir ülkede liderlik rolümüzü 50 yılı aşkın geçmişimizin ötesine taşıyacağı için bu anlaşma üzerinde çalışan ekiplere en içten teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Deprem Anında Otomobil Nasıl Kullanılır?