Taşıt İpoteği ile Kredi Almak Mümkün mü?

Sıfır veya ikinci el otomobil almak isteyenlerin Taşıt İpoteği ile Kredi Almak Mümkün mü? sorusu ilk akla gelen sorulardan biri oluyor.

 

tasit ipotek

 

Taşıt İpoteği ile Kredi Almak Mümkün mü?

 

Sıfır veya ikinci el otomobil alımlarında taşıt ipoteği ile ihtiyaç kredisi alma fikri pek çok müşterinin aklına gelen bir seçenek oluyor. Sıfır ve ikinci el otomobil alımlarında neredeyse tüm bankalar 48 aya kadar kredi seçeneği sunsa da otomobilin ipotek olarak verilmesi ile kredi kullanılmasını her banka kabul etmiyor. Bunun en başta gelen sebebi ise fazla kullanılan bir kredi türü olmaması ve gayrimenkul ipoteği kadar bankalar açısından risk faktörünü azaltmıyor olmasıdır.

 

Araç İpoteği Karşılığında Ne Kadar Kredi Kullanılabiliyor?

 

Araç ipoteği ile kredi limiti bankadan bankaya değişmekle birlikte genel olarak aracın model, marka ve tipine göre değerinin yüzde 50’si ile sınırlıdır. Bu kredi türünün vadesi de taşıt kredisinde olduğu gibi maksimum 48 ay olarak belirlenmiştir.

 

Araç Kredileri 48 Aydan Fazla Kullanılabiliyor mu?

 

Araç kredileri yasal olarak en fazla 48 ay vade ile kullanılabiliyor. Ancak 48 ay vadeli olarak taşıt kredisi kullandırmanın bankanın inisiyatifinde olan bir durum olduğu unutulmamalıdır. Öte yandan, vade sınırlaması ihtiyaç kredilerinde 36 ay, konut kredilerinde ise 360 aya kadar yasal olarak verilebilmektedir.

 

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Araç İpoteği ile Kredi Kullanabiliyor mu?

 

İpotek verilmesi özellikle bankalar açısından kredi notu sınırda olan kişiler için bir yerde güvencedir. Bu güvenceden dolayı bankalar, ipotek verilmesi ile ipoteğin değeri ve türüne göre çekilebilecek kredi tutarını da arttırmaktadır. Ancak bu durum kredi notu kritik seviyede olan kişiler için geçerlidir. Yani kredi notu bankalar açsından çok ve orta riskli seviye yer alan kişiler için geçerli değildir.

 

Kredi İşlemlerinde Araç Kasko Bedeli Nasıl Belirleniyor?

 

Araç kasko bedellerinin belirlenmesinde bankaların çoğunluğu referans olarak Türkiye Sigortalar Birliğinin (TSB) kasko değer listesini almaktadır. TSB ise kasko değer listesinin değişen araç fiyatlarına göre sürekli güncel tutmaktadır.

 

Hayat Sigortası veya Ferdi Kaza Sigortası Yaptırılması İsteniyor mu?

 

Kredi kullanımlarında müşterilerine açıkça beyan ettikten sonra, sigorta yapılmasının istenmesi bankaların elinde olan bir durumdur. Yani bankalar istedikleri durumlarda bu sigortaları kredi bitimine kadar zorunlu tutabilirler. Temelde yapılan sigortalar kişilerin yararına dahi olsa eğer bu sigortaları yaptırmak istemiyorsanız, kredi kullanmak istediğiniz bankayı buna göre tercih etmeniz gerekmektedir.

 

Kaynak: Hesapkurdu.com

 

İkinci El Otomobil Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Konular yazısını da okuyabilirsiniz…

 

İkinci El Otomobil Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM