DOLAR

32,8286$% -0.08

EURO

35,7008% -0.04

STERLİN

42,4677£% 0.01

GRAM ALTIN

2.543,13%-0,06

ONS

2.408,91%-0,01

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2165347฿%-2.85632

a

SUV İle Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?

SUV İle Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?
1

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Geniş iç hacimleri, yerden yüksek ve daha kullanışlı olmalarıyla en trend segment SUV oldu. PekiSUV ile Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

SUV ile Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Otomobil kullanıcılarının bazıları daha yüksek, daha büyük ve geniş otomobil kullanmak ister. Bu istek bazen ihtiyaçtan bazen güven hissi bazen de zevkten kaynaklanıyor olabilir. Tercih edilme sebebi her ne olursa olsun, böyle bir tercihte bulunan otomobil kullanıcılarının aklına gelen ilk segment SUV segmentidir. SUV segmentinde otomobil tercih eden kullanıcıların en çok sorduğu sorular arasında ise “Jip mi tercih etmeli yoksa SUV de ihtiyacımızı karşılıyor mu?”, “SUV İle Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?”, “Jip mi SUV mu?” gibi sorular vardır. Bu sorulara cevap vermek için öncelikle iki aracın özelliklerini bilmemiz gerekiyor.

SUV ile Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?

SUV ile Jip karşılaştırması aslında bir yanlış anlamadan doğmuştur. Asıl bahsedilmesi gereken ise SUV ile crossover farkıdır. SUV’un açılımı “Sport Utility Vehicle”dir. “Spor amaçlı taşıt” ya da “sportif çok amaçlı araç” olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Şehir hayatında hem konfor hem de yüksek araç ihtiyacı olan kişilerin tercihi olan SUV otomobiller, genel görünüm açısından station wagon otomobillerin biraz daha yüksek olanları şeklinde belirtilebilir.

Jip kelimesi ise aslında ünlü Amerikan otomobil markası Jeep’in zaman içinde Türkçe’de kullanılmaya başlanmış halidir. SUV araçların atası olan Willys MB, 1941-1945 yılları arasında üretilmiş ve 2. Dünya Savaşı sırasında ABD’ye hizmet etmiş 4×4 araçtır. Bu araç, savaştan sonra üretilen sivil 1975 model Jeep Cherokee’nin atasıdır. Yani aslında Jeep’ler de birer SUV’dur. Jeep markası, zamanla bu tipteki diğer tüm araçları kapsayan bir tür adı olarak algılandığı için Jeep bir araç türüymüş gibi kullanılıyor. Oysa ki Jeep bir marka, SUV ise araç türüdür. Jeep modelleri genellikle zorlu arazi koşulları için üretilmiştir ve pek çoğu 4X4 çekişlidir.

SUV ile Crossover Farkı Nedir?

Açılımı “Crossover Utility Vehicle” olan ve “CUV” şeklinde kısaltılan crossover’ın kelime anlamı İngilizce’de “karşıya geçmek”tir. Aslında crossover kavramı son yıllarda çıktı ve tam olarak neyi karşıladığı tam bilinmiyor. 2008 yılında ilk kez CNN-Money’in bir yayınında “crossover araç” ifadesi kullanıldı. Biz bilinenlerle ilerleyelim: Crossover ve SUV araçlar arasındaki temel fark şasidir. SUV araçlarda şasi, tamamen bu araçlar için üretiliyor veya pikap şasisi bulunuyor.

Crossover araçlarda ise sedan, hatchback veya station wagon şasileri kullanılıyor ve araç yükseltiliyor. Yani crossover araçlar, binek otomobil şasisi üzerine yerleştiriliyor. SUV’larda ise kamyonet şasileri kullanıldığı için bagaj hacimleri daha geniş oluyor. Crossover araçların genellikle 4×2 olması da SUV’larla aralarındaki farklardan biri. Tüm crossover’lar 4×2 değil ama çoğu öyle. Özetle SUV, ne olduğu belli, genel olarak kabul görmüş bir kavram olduğu için birçok crossover modeli için de SUV ifadesi kullanılıyor. Crossover terimi net olmasa da şimdilik bu bahsettiğimiz özelliklerle SUV ile crossover araçlar birbirlerinden ayrılıyor.

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Alman Otomobil Markaları Almanya’yı Terk Ediyor