DOLAR

32,5121$% 0.18

EURO

34,5652% 0.01

STERLİN

40,4546£% 0.18

GRAM ALTIN

2.493,70%0,31

ONS

2.383,96%0,06

BİST100

9.548,09%-1,36

BİTCOİN

2074393฿%0.88583

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Sıfır Km Otomobile İlk 6 Ay İçinde Yapılmayacak 15 Hata

Sıfır Km Otomobile İlk 6 Ay İçinde Yapılmayacak 15 Hata

Sıfır Km Otomobile İlk 6 Ay İçinde Yapılmayacak 15 Hata
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Yepyeni bir otomobil sahip olma fikri oldukça heyecan vericidir. Ancak Sıfır Km Otomobile İlk 6 Ay İçinde Yapılmayacak 15 Hata vardır.

REKLAM

 

Sıfır Km Otomobile İlk 6 Ay İçinde Yapılmayacak 15 Hata

 

Daha önce hiç kimsenin kullanmadığı bir otomobile sahip olacaksın. Daha da önemlisi, yeni parçalara sahip garantili bir otomobiliniz olacak. Bunun anlamı, herhangi bir parça kırma veya derhal değiştirilmesi gereken bir şey için endişelenmenize gerek olmadığıdır. Aynı zamanda, yeni otomobiller dikkate değer bir kolaylık, sürücü yardımı, güvenlik ve eğlence özellikleriyle birlikte gelir. Bunların hepsi sürüşünüzü daha yumuşak ve daha eğlenceli hale getirmek için oldukça yardımcı olacaktır. Gördüğünüz gibi, yeni bir otomobil satın almak harika bir seçim. Ancak, satın alımdan sonra otomobilinizle nasıl düzgün bir şekilde ilgilenileceğini bilmeniz de önemlidir. Özellikle, Sıfır Km Otomobile İlk 6 Ay İçinde Yapılmayacak 15 Hata konusunun farkında olmalısınız. Nelerden kaçınacağınızdan emin değil misiniz? İşte yardımcı olabilecek bir liste.

REKLAM

 

Boya Koruma Yaptırmamak

 

1 boya koruma yaptirmama

 

Özellikle yeni bir otomobiliniz varsa, her bir parçasını mümkün olduğunda korumanız gerekir. Toz, zararlı UV ışınları ve asit yağmurları da buna dahildir. İşte bu yüzden aracınız için boya korumasından vazgeçmek kötü bir fikirdir. Boya koruma çeşitli şekillerde olabilir. Bunlar arasında şeffaf bir film, sürtünme veya püskürtmeli tabakalar bulunur. Aracınız için doğru boya korumasını belirlemek için bu seçenekleri dikkatlice gözden geçirin. Ayrıca otomobilinize mumu uygulamak, yeni otomobilinizin boyasının solmasına, oksidasyona ve renginin solmasına neden olabilecek güneş hasarlarından korunmanıza yardımcı olabilir. Bu arada, su lekelerini de önleyebilir.

 

Düzenli Temizliği Atlamak

 

2 duzenli temizlik

 

Tıpkı odanız ve evinizin geri kalanı gibi, yeni otomobilinizin de düzenli temizlenmesi gerekiyor. Bunu yapmazsanız, zararlı unsurlar motorların, filtrelerin ve daha fazlasının içine girebileceği için istenmeyen bazı otomobil sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Yapabiliyorsanız her hafta otomobilinizi yıkayın. Gerekiyorsa kir ve yol tuzunu gidermek için çamurluk kuyularını ve alt takımı da yıkayın. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aracınızı yıkamak için seçtiğiniz nokta önemli olmasıdır. Otomobilinizi asla doğrudan güneş ışığı altında yıkamayın. Sıcak bir günde, arabadaki metal parçalar hızla ısınır. Arabaya su uyguladığınızda, ısı onu yakar ve iz kalıntılarının, kirin ve sabunun temizlenmesini engeller.

 

İç Mekanda Çok Fazla Koruyucu Madde Uygulamak

 

3 ic temizlikte fazla kimyasal

 

Elbette, yeni arabanızın dış kısmı kadar iç kısmının da temizlenmesi gerekiyor. Bu, arabanızın önümüzdeki haftalar ve yıllar boyunca hoş kokmasını sağlamak içindir. Bununla birlikte, iç kısımlara çok fazla koruyucu uygulama dürtüsüne karşı koyun. Plastifiyanları yeni vinilden ayırabilen ve yaşa bağlı çatlakların olasılığını artırabilen parlak koruyucularla iç döşemeyi çok fazla temizlemeyin.

 

Paspas Takmayı Unutmak

 

4 araba paspasi

 

Otomobilin içini korumanın en iyi yollarından biri de zemine doğru yerleştirilmiş paspaslardır. Otomobilinizin yer döşemesini temiz ve lekesiz tutmak için bir dizi paspas kullanın. Otomobiliniz paspaslar ile gelmediyse, hemen bir set satın alın. Hava kötüleştiğinde aracı korumak için bir dizi tüm hava matı almayı düşünün.

 

Otomobilinizin İçinde Yeme İçme

 

5 araba ici yeme icme

 

Otomobilinizin içini mahvetmenin en hızlı yolu, otomobilinde sigara içmek, yemek yemek veya içecek içmektir. Sıfır Km Otomobile İlk 6 Ay İçinde Yapılmayacak 15 Hata olarak otomobiliniz mobil bir restoran olarak kullanmayın.  Yemek yemeye ihtiyacınız varsa, paket servis restoranına geçin ve arabanızın dışında yiyin. ilk 6 ay içinde yeni iç mekan kokusunu korumak istiyorsanız, otomobilinizin içinde sigara içmeyin. Duman, arabanızdaki hoş aromayı giderir ve tavanda yamalar bırakır. Otomobilinizin içinde bir şey yediğinizde veya içtiğinizde, içini temizlemek için mücadele edebileceğiniz lekelere maruz bırakırsınız. Yolcularınız da kirli bir arabayı takdir etmeyecektir.

 

Sileceklerin Yenilenmemesi

 

6 silecek yenilememe

 

Özellikle de yağmurlu bir mevsim ortasında sıfır km otomobil aldıysanız sileceklerinizin çok sık kullanılması ihtimali vardır. Bu nedenle oldukça çabuk aşınabilirler. Ön cam silecekleri sonsuza dek sürmez. 6 ay boyunca, en iyi şekilde, çizgiler bırakmaya başlamadan önce sileceklerinizi yenilemelisiniz.

 

Çok Sık Yağ Değiştirmek

 

7 cok yag degisimi

 

Elbette her otomobilin bir noktada yağ değişimine ihtiyacı olacak. Ancak bu, özellikle de otomobil yeniyse, sık sık yapılması gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, yalnızca aracınız gerekli kilometreye ulaşmışsa, yağını değiştirin.

 

Sıvı Seviyelerinin Kontrol Edilmemesi

 

8 sivi kontrolu yapmama

 

Farkında olmayabilirsiniz ancak yeni otomobilinizde izlemeniz gereken birkaç sıvı seviyesi var. Ve bu seviyelerden herhangi biri optimum seviyenin altına düşerse, aracınız ciddi problemlerle karşılaşabilir. Otomatik şanzıman tipik olarak daha yeni otomobillerde kapalı iken, aracın şanzıman seviye çubuğunu kontrol etmek isteyebilirsiniz. Motor çalışırken ve ısınırken bunu yapın. Bu arada, hidrolik direksiyon pompası seviye çubuğunun yanı sıra fren hidroliği seviyesine de dikkat etmelisiniz.

 

Yüksek Oktanlı Yakıt Kullanmak

 

9 yuksek oktan

 

Tabii, yüksek oktanlı yakıt tipik olarak birinci sınıf yakıt olarak görülür. Sonuçta bu, süslü spor otomobiller tarafından sıklıkla kullanılan yakıt türüdür. Bu yakıta yepyeni otomobilinizin ihtiyaç duyduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu her zaman böyle değildir. Aslında yüksek oktanlı yakıt çoğu insan için gereksiz para kaybıdır. Aracınızın ihtiyacı yoksa yüksek oktanlı yakıt kullanmak gerçekten ona zarar verebilir.

 

Otomobilinizi Yüksek Devirlerde Kullanmak

 

10 yuksek devir

 

Motor açılsın diye yüksek devirli kullanmak en yaygın yanlışlardan biridir.  Özellikle yeni otomobilinizin dakika başına belirli devirlerde ne kadar beygir gücü ve tork elde edebileceğinin farkında değilseniz, maksimum devirlere çıkarmak sizin için cazip olabilirsiniz. Ama en azından ilk 6 ay boyunca, bunu yapmaktan kaçının. Aslında yeni otomobilinizi düşük seviyelerde kullanmak en iyisidir. Daha fazla bilgi için, her otomobil üreticisine göre değişiklik gösterdiğinden, otomobilin kullanım kılavuzunu kontrol etmek en iyisidir.

 

Tapagaz Gitmek

 

11 dip gaz

 

Özellikle kendinize oldukça hızlı bir otomobil aldığınızda, gaza basma ve arabanın gücünü hemen hissetme eğiliminde olabilirsiniz. Ancak otomobilinizn iyi durumda kalmasını sağlamak için, bunu yapmadan önce bir süre beklemek en iyisidir. Tam gaz sürmek piston segmanlarınızı yıpratır. Üreticiden kaynaklanabilecek herhangi bir kusur, sıcak noktalardan etkilenerek ilave sorunlara neden olabilir.

 

Otomobili Rölantide Isıtmaya Çalışmak

 

12 rolantide calistima

 

Yeni benzinli araçlarda, araç uzmanları aracı çalıştırdıktan sonra yavaşça ilerlemenizi tavsiye eder. Bu da aracınızı daha hızlı ısıtır. Aracı rölantide bırakırsanız, motorun dışındaki otomobil parçalarının çoğu ısınmaz. Otomobilinizi sürdükten sonra parçalar ısınır. Bu yüzden otomobilinizi rölantide ısıtmaya çalışmayın.

 

Aşırı Isınan Otomobili Sürmeye Devam Etmek

 

13 asiri isinan motor

 

Sıfır Km Otomobile İlk 6 Ay İçinde Yapılmayacak 15 Hata arasında bu hatayı o kadar çok kişi yapıyor ki! Bazı sürücüler otomobilini yolun kenarında durdurmaktansa en yakın yardım noktasına ulaşma riskini göze alıyor. Motorun aşırı ısındığını farkettikten sonra sürüş, motorunuzda onarılamaz bir hasara neden olabilir ve uzun vadede yolun kenarına çekip çekme aracı çağırmaktan daha pahalıya mal olacaktır. Motorunuz aşırı ısındığında yapılacak ilk şey klimanızı kapatıp camlarınızı açmaktır. Ardından, ısıyı motordan arabanıza yönlendirmek için ısıtıcıyı açın.

 

Çukurların Üzerinde Sürüş

 

14 cukurların uzerinde surus

 

Bazı sürücüler çukurdan geçişi önemsemiyor. Başka hiç kimse kullanmadığı için yeni araçlarının hasar alabileceğini düşünmüyorlar. Bazen, bir çukura vurmak kaçınılmaz olabilir, ancak sürücüler çukurlardan kaçınmaları için yolda dikkatli olmaları gerekir. Lastiklerinize zarar vermenin yanı sıra çukurlar, tekerleklerinizi de bükerek arabanın hizasını bozabilir ve süspansiyon bileşenlerini kırabilir. Yeni bir SUV veya bir alıcıya sahip olsanız bile çukurların üzerinden geçmeyin.

 

Manuel Vitesi Yanlış Kullanmak

 

15 manuel vetis yanlis kullanma

 

Sıfır Km Otomobile İlk 6 Ay İçinde Yapılmayacak 15 Hata arasında manuel viteslerin yanlış değiştirilmesi de yer alıyor. Manuel viteslerin doğru değiştirilmesi , sürücülerin ustalaşması gereken en önemli becerilerden biridir. Manuel şanzımanı yanlış kullanmak, şanzımana, debriyaj ve motora zarar verebilir. Trafik lambalarında ayağınız basılıyken ve araç viteste iken beklemek erken debriyaj sorunlarına neden olabilir. Beklerken vitesi boşa alın. Vites değiştirmeden önce ayağınızın debriyajı sonuna kadar bastırdığından emin olun. Çok erken vites değiştirme veya çok yüksek bir viteste çok fazla gaza basma, motor üzerinde çok büyük bir baskı uygular.

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Volkswagen Emisyon Skandalından O Model de Etkilendi