DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ONS

2.332,50%1,26

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2171861฿%0.22029

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Otomobil Alırken Bayide Yapmamanız Gereken 6 Şey

Otomobil Alırken Bayide Yapmamanız Gereken 6 Şey

Otomobil Alırken Bayide Yapmamanız Gereken 6 Şey
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

Bayide ne söyleyeceğinizi ve nasıl davranacağınızı bilmeniz için size Sıfır Km Otomobil Alırken Bayide Yapmamanız Gereken 6 Şey sıraladık.

 

bayi satis

REKLAM

 

REKLAM
REKLAM

Sıfır Km Otomobil Alırken Bayide Yapmamanız Gereken 6 Şey

 

Duygularınızı Asla Belli Etmeyin

 

Bayilerdeki satış temsilcileri otomobil müşterilerinin söylediklerini okumak için eğitilmişlerdir. Bu yüzde onlara “bu otomobili sevdim” demekten daha büyük bir hata yoktur. Bunu söylediğinizde satış danışmanı sizde sadece TL işaretlerini görecektir. Çünkü teori şu ki, eğer bir otomobili seviyorsanız, aklınızdaki o arabanın değerini fazlasıyla artırabilirsiniz. Otomobil karşısında en iyi eylem, duygularınızı tamamen bir yana koymaktır. Satıcıya otomobille ilgilendiğinizi bildirin, ancak iyi bir anlaşma yapamıyorsanız, diğer seçeneklere bakmaya mecbur olduğunuzu mutlaka söyleyin.

 

Kendiniz ve Geliriniz Hakkında Bilgi Vermeyin

 

Bayi satış temsilcilerine kesinlikle kim olduğunuz ve geliriniz hakkında bilgi vermeyin. Çünkü bir bayi aynı ürünü farklı alıcılara gelirlerine bağlı olarak farklı fiyatlarla satabilir. Satıcılar bunu elbette karı maksimize etmek için yapıyor. Ne de olsa kendi istedikleri kadar ödemenizi istiyorlar. Çok paraya sahipmiş gibi davranan biri olarak bayiye giderseniz, bundan faydalanacaklardır. En iyi uygulama, kendinizle ilgili herhangi bir bilgiyi açığa vurmaktan kaçınmaktır. Bir satış görevlisi, hangi mesleğe sahip olduğunuzu ve kazancınızı sorarsa ki muhtemelen bunu yapacaklardır, bunu gizli tutun.

 

Aylık Ödeyebileceğiniz Tutarı Söylemeyin

 

Söylememeniz gereken bir şey de aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarıdır. Aylık ödemeler muhtemel bir alıcı için önemli bir faktör olsa da bu toplam satış fiyatını etkileyecek hale gelebilir. Bir satıcı size her ay ne kadar ödeyebileceğinizi sorarsa, aracın toplam fiyatını belirleyene kadar bunu tartışmayın. Finansman konuşmadan önce her zaman toplam tutarla uğraşın, çünkü işler tersine dönebilir.

 

Takas Otomobiliniz Olduğunu Söylemeyin

 

Takas edecek bir otomobiliniz varsa, satın almaya karar verdiğiniz aracın fiyatı konusunda pazarlık yapana kadar bunu söylemediğinizden emin olun. Bu zor olabilir, çünkü yeni bir otomobil satın almaktan ve eski otomobilinizde kurtulmaktan heyecan duyuyorsunuz, ancak bir otomobil ile pazarlık yapmak ile bir otomobil satın almak iki ayrı işlemdir ve bu şekilde ele alınmalıdır. Takas edeceğiniz otomobili pazarlık sürecine sokarsanız, satıcı, satın almayı planladığınız otomobil için gerçekte ne kadar ödediğiniz konusunda sizi şaşırtmak için bu durumdan yararlanabilir.

 

Ödeme Yöntemi Hakkında Düşüncenizi Söylemeyin

 

Bayi satış temsilcisi otomobilin ödemesini nasıl yapacağınızı sorarsa bunun hakkında hemen bilgi vermeyin. Bunun için daha düşüneceğinizi önce pazarlık yapmak istediğinizi söyleyin. Nakit paraya sahipseniz ve bundan bahsederseniz emin olun pazarlık fırsatınızı kaçırırsınız. Oysa bu bilgiyi kendinize saklarsanız, muhtemelen daha iyi bir pazarlık yapabilirsiniz. Otomobil bayi kendi finansman seçeneğini size sunuyorsa daha iyi bir anlaşma yapabilirsiniz; çünkü satıcı, elde edeceği karın bu seçenekle daha iyi olacağını biliyor.

 

Satış Temsilcisinin Şikayetlerini Duymazdan Gelin

 

Bayi satış temsilcisinin şikayetlerine daima sağır kulak olun. Bir satış temsilcisinin size vereceği argümanların çoğu tamamen saçmadır. Örneğin, çok düşük bir fiyat istediğinizi ve ve bu fiyattan tek bir kuruş kazanamayacağını söyleyebilirler. Onlardan “ücretsiz çalışmalarını” istemek haksızlık diyebilirler. Sadece şunu unutmayın “Hiç kimse bedavaya çalışmıyor.” Bayiler asgari ücret ve genelde daha fazla maaş öder çalışanlarına ve genellikle komisyon aracılığıyla daha fazla kazanırlar. Yani bir satıcı asla ücretsiz çalışmaz. Ayrıca, bir satıcı fiyat ne olursa olsun her zaman sabit bir ücret komisyonu alır. Satıcı ile alay etmeyin ya da saldırgan olmayın, çünkü bu size karşı çalışabilir, ancak kesinlikle sakin olun ve satıcının ben hiç bir şey kazanamıyorum demesine inanmayın.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Satın Aldığınız Sıfır Km Otomobile İlk 6 Ay İçinde Yapılmayacak 15 Hata yazısını da okuyabilirsiniz…

 

https://www.vidyoto.com/satin-aldiginiz-sifir-km-otomobile-ilk-6-ay-icinde-yapilmayacak-15-hata/

 

 

 

REKLAM
REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hyundai i20 Yeni Donanım Seçeneği ile Satışa Sunuldu