DOLAR

32,8587$% -0.02

EURO

35,6759% -0.08

STERLİN

42,4423£% -0.03

GRAM ALTIN

2.543,97%-0,03

ONS

2.409,68%0,02

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2165243฿%-2.85647

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Şehirlerdeki Gürültü Kirliliğinin İlk Sırasındaki Neden Belli Oldu

Şehirlerdeki Gürültü Kirliliğinin İlk Sırasındaki Neden Belli Oldu

Şehirlerdeki Gürültü Kirliliğinin İlk Sırasındaki Neden Belli Oldu
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 46 ilin gürültü haritasına göre Şehirlerdeki Gürültü Kirliliğinin İlk Sırasındaki Neden Belli Oldu.

 

gurultu kirliligi

 

Şehirlerdeki Gürültü Kirliliğinin İlk Sırasındaki Neden Belli Oldu

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerdeki gürültü kirliliğin azaltılması ve kontrolü amacıyla 2012 yılında başlattığı gürültü haritası çalışmasını toplam 46 ile çıkardı.  2012 yılında başlatılan ve 2016 itibarıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Konya, Malatya, Adana, Adıyaman, Balıkesir, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Manisa, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon’da yerleşim alanlarının gürültü haritaları çalışması, 2018 sonu itibarıyla Diyarbakır, Bolu, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Batman, Bingöl, Çorum, Denizli, Edirne, Hatay, Karabük, Karaman, Kütahya, Mardin, Muğla, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak ve Van’da da tamamlandı. Diğer taraftan, Konya, Bursa, Mersin, Kayseri, Sivas, Manisa, İstanbul ve Kocaeli’nin çevresel gürültü eylem planı da tamamlandı.

 

Şehirlerdeki Gürültü Kirliliğinin Sebepleri

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Harita sonuçları ve eylem planları incelendiğinde, il bazında farklılık göstermekle birlikte genel itibarıyla insanları en fazla rahatsız ettiği belirtilen gürültü türünün karayolu kaynaklı gürültü yani trafik olduğu ortaya çıktı. Özellikle büyük şehirlerde ve trafiğin yoğun olduğu ana arterlerin civarında yaşayan insanların çok daha fazla gürültüye maruz kaldıkları sonucu ortaya çıktı. Bununla birlikte yerleşim alanları içinde kalan havalimanları gürültüsü de diğer öncelikli gürültülü alan olarak tespit edildi. Ayrıca, kıyı illerde eğlence mekanları ile şehir merkezine yakın yerlerde bulunan demiryolları ve endüstri tesisleri de diğer gürültü kaynaklarını oluşturuyor” dedi.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2019 BMW 8 Serisi Convertible Fotoğraf Galerisi