DOLAR

32,8587$% -0.02

EURO

35,6759% -0.08

STERLİN

42,4423£% -0.03

GRAM ALTIN

2.543,97%-0,03

ONS

2.409,68%0,02

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2165243฿%-2.85647

a

Scania Super Serisi 2023 Teknik Özellikleri Tanıtıldı

Scania Super Serisi 2023 Teknik Özellikleri Tanıtıldı
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

İçten yanmalı motorlarını son kez geliştiren Scania’nın yeni amiral gemisi modeli olacak olan Scania Super Serisi 2023 Teknik Özellikleri tanıtıldı.

 

Scania Super Serisi 2023 Teknik Özellikleri

 

Ticari araç dünyanın önde gelen markalarından biri olan Scania, Scania Süper Serisi detaylarını paylaştı. Yüzde 100 Scania mühendisleri tarafından geliştirilen şasi, şanzıman, diferansiyel, D formlu yakıt deposu, daha yüksek frenleme torklu retarder ve motor bileşenlerine sahip olan Scania Super Serisi, 2024 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak. Scania Süper Serisi’nde görev alan yeni 13 litrelik motor en yeni Opticruise G33 şanzımanla kombine edilmiş durumda. Yeni 13 lt Süper motor ailesi 500 HP güç 2650 Nm tork ve 560 HP güç 2800 Nm tork seçeneklerine sahip.

 

Yeni modüler Şasi

 

Scania Super sasi

 

Scania Super Serisi 2023 Teknik Özellikleri konusunda ilk dikkati çeken yenilik güç ve aktarma organlarının yenilenmesi. Yeni modüler şaside kullanılan delik şablonu ile yakıt deposu gibi ekipmanların şasinin önüne veya arkasına doğru yerleştirilebilmesi üst yapıcılara montaj kolaylığı sunarken, ağırlık merkezinin de uygun şekilde ayarlanarak, yasal dingil yük sınırlarını aşmadan faydalı yükün artırılabilmesi mümkün hale getiriliyor.

 

Yeni tasarım yakıt depoları

 

Yeni şasi için geliştirilen ve yakıt depolarının dayanıklılığını arttıran D formu, üç değişik kesitte ve farklı boylarda sunulan seçenekleri Scania Super Serisi 2023 Teknik Özellikleri konusunda dikkat çeken diğer detay. Böylece her amaca uygun yakıt kapasitesi sunulduğu gibi yerden yüksekliğin önemli olduğu yol dışı inşaat, madencilik gibi alanlarda kullanıma fiziksel uygunluk mümkün oluyor. Scania mühendislerinin geliştirdiği ve yakıt pompası, filtre ve dönüş rezerv tankını içeren FOU (Fuel Optimizer Unit) ile depo hacminden daha fazla yararlanmak, ölü hacmi düşürmek ve daha küçük depolarla aynı menzillere ulaşmak olanaklı hale geliyor.

 

Yeni şanzıman

 

Scania Super sanziman

 

Scania Super Serisi 2023 Teknik Özellikleri konusunda en önemli detayların başında hiç şüphesiz yeni şanzıman geliyor. Scania mühendisleri tarafından sıfırdan tasarlanan G33CM (3300 Nm) eşleneceği motor torkuna uygun olarak sunuluyor. Değişken yağ hacmi, sprey yağlama, vites geçişleri için senkromeçler yerine kullanılan 3 adet şaft freni, genişletmiş dişli oranı dağılımı, tüm seçeneklerde bulunan overdrive (OD) ve süper karınca vitesleri ve geri vites için planet dişli mekanizması kullanımı ve yeni OPC yazılımı gibi unsurlarla şanzıman, mevcut nesle göre yüzde 1 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor. Bunların yanında, G33CM şanzıman mevcut GRS905’e oranla 15cm daha kısa (kompakt) ve 60 kg daha hafif.

 

Daha yüksek tork

 

Yeni R756 diferansiyelde SUPER motor ve şanzımanın sunduğu esneklik sayesinde özellikle seyir süratlerinde, Scania’nın düşük devirde yüksek tork felsefesini karşılayacak ve seyir hızlarında düşük devirlerde kalabilmeyi sağlayacak şekilde, yaygın kullanımda 2,53, 2,31 gibi oranlar yanında 1,95 oranına kadar inebilen seçenekler sunulabilmekte. Geliştirilen iç yapısı ve azaltılan kayıplarla yeni diferansiyel de tek başına yüzde 1’lik yakıt ekonomisi sağlamakta, bunun yanında seçilebilen hızlı çevrim oranları uygulamaya göre motor devrini de düşürdüğü için bu tasarruf miktarını arttırmakta.

 

Yeni retarder daha güçlü, daha tasarruflu

 

Yeni şanzımanın entegre bir parçası olarak sunulan yeni retarder, 4700 Nm mertebelerine varan frenleme torkuyla özellikle serileşen diferansiyel oranları ile uyumlu bir şekilde düşük hızlardan itibaren etkili ve güvenli frenlemeyi sağlamakta. Kullanılmadığı durumlarda kavrama ile ayrılabilen retarderın gereksiz yakıt tüketimi de önlenmekte.

 

Yeni Motor Freni CRB

 

Scania için bir ilk olan dekompresyon motor freni (CRB), SUPER serisi motorlarla birlikte sunulabilmekte ve seçilmesi halinde 350 kW’lık bir frenleme gücü sağlamakta. Kendi başına uzun yol uygulamalarında retardera hafif bir alternatif olarak kullanılabilirken, ağır nakliye ve benzeri uygulamalarda daha etkin bir frenleme için retarderla birleştirilebilmekte.

 

Her norma uygun SCR sistemi

 

İlk olarak Scania V8 motorlarda uygulanan ikiz SCR dozlamalı emisyon kontrol sistemi SUPER serisi ile sıralı motorlara da taşındı. İlki turbo sonrasında, ikincisi ise susturucu içinde bulunan SCR sistemi ile EGR’ye gerek kalmaksızın, daha verimli yanma ile üstün yakıt ekonomisi elde edilirken, bugünden gelecekte çıkması muhtemel yeni emisyon normlarını sağlayacak şekilde bir azot oksit indirgemesi gerçekleştirilebilmekte.

 

Scania Super Serisi 2023 Teknik Özellikleri

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Toyota Yaris Cross Hibrid Sürüş İzlenimi