DOLAR

33,0568$% -0.12

EURO

36,0195% -0.47

STERLİN

42,7338£% -0.29

GRAM ALTIN

2.547,32%-2,05

ONS

2.397,84%-1,93

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2196002฿%3.99655

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Renault’dan Şok Karar Otomobil Üretimine Son Verecek

Renault’dan Şok Karar Otomobil Üretimine Son Verecek

Renault’dan Şok Karar Otomobil Üretimine Son Verecek
0

BEĞENDİM

REKLAM

 

Küresel üretimini yüzde 20 azaltma hedefi doğrultusunda harekete geçen Renault’dan Şok Karar Otomobil Üretimine Son Verecek.

 

renault flins

 

Renault’dan Şok Karar Otomobil Üretimine Son Verecek

 

Renault, Fransa’nın Flins kentindeki fabrikasını geri dönüşüm, yenileme ve araştırma tesisine dönüştürecek. 2030 yılına kadar yenilenen tesiste 3 bin kişiyi istihdam etmeyi hedefleyen Renault, 2024 yılına kadar Flins’te Zoe modellerinin üretimine devam edecek. Ardından elektrikli Megane’nin üretileceği Fransa Douai’deki fabrikasında EV üretimini konsolide edecek. Önceki nesil Renault Clio hatchback’in üretiminin bir kısmı Flins’teydi, ancak mevcut Clio artık tamamen Fransa dışında üretiliyor. Çalışanlar, Flins’in Renault’nun en son maliyet düşürme planı kapsamında tamamen kapanacağından korkmuşlardı. Fransız işçi sendikaları bazı otomobil montaj faaliyetlerini uzun vadede sürdürme önerilerinin reddedildiğini söyledi. CGT sendika temsilcisi Jean-Francois Pibouleau Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Flins diğer faaliyetlerin yanı sıra yeni arabalar üretmeye devam etmelidir” dedi. CFDT sendikası, Renault’dan Flins’teki işleri kesmeyi ve üretimi Douai’ye kaydırmayı yeniden düşünmeye çağırıyor. Sendikaya göre, otomobil üreticisinin kendi ülkesinde sattığı elektrikli araçların dörtte üçü bundan 5 yıl sonra başka bir yerde inşa edilecek. Açıklamada “Renault, Fransa’daki üretim kapasitesini yok ederken aynı zamanda devlet desteğinden yararlanamaz” dendi.

 

Fabrikanın Dönüşümü 4 Geniş Alanı Kapsayacak

 

Renault, Flins fabrikasının dönüşümüyle ilgili herhangi bir maliyet veya gelir tahmini sunmadı, ancak CEO Luca de Meo, bazı faaliyetlerin potansiyel olarak otomobil üretiminden daha karlı olabileceğini söyledi. “İstihdamın korunması konusundaki taahhüdümüzü karşılayabileceğimize eminim,” diyen Luca de Meo, “Bunun da ötesinde, basitçe araba montajından daha fazla para kazandıracak bir şey yapacağız” diye konuştu. Renault, 2020 yılında Fransa’da 2 milyar euro (2.38 milyar dolar) maliyet tasarrufu planının bir parçası olarak 4 bin 600 kişinin işten çıkarıldığını açıkladı. Şirket, 7,3 milyar Euro’luk (8,7 milyar $) ilk yarıda rekor zarar açıklamıştı. Renault’nun Re-Factory adını verdiği fabrikanın dönüşümü 4 geniş alanı kapsayacak:

 

– Renault Flins fabrikası, Eylül 2021’den itibaren, yılda 45 binden fazla kullanılmış aracı yenileme kapasitesine sahip olacak. Kullanacağı teknolojiler arasında, koleksiyoncular veya garajlar için artık stokta olmayan parçaları üretmek için 3B yazıcılar da yer alacak. Renault ayrıca, daha yüksek emisyonlu içten yanmalı elektrik santrallerini “daha az karbon bazlı teknolojiler” ile değiştirecek bir hizmet öngörüyor.

 

– Diğer bir faaliyet alanı, 2030 yılına kadar yıllık 20 bin paketin onarımı da dahil olmak üzere EV pillerine odaklanmak olacak. Tesis ayrıca, otomotiv dışı uygulamalar için enerji depolaması olarak eski EV pillerinin kullanılması gibi “ikinci kullanım ömrü” çözümleri geliştirecek ve üretecek. Renault, yeniden kullanım için malzemelerin çıkarılması da dahil olmak üzere pilleri de geri dönüştürecek.

 

– Üçüncü bir faaliyet, 2024 yılında yılda 10 bin aracı parçalayabilecek bir sökme hattının kurulması da dahil olmak üzere genel geri dönüşüm olacak. İşçiler ayrıca bir yedek parça kullanmak için belirli bileşenleri yenileyecek; Renault, bu tür parçaların yeni üretilenlere göre ortalama yüzde 40 daha ucuz olduğunu söylüyor.

 

– Nihai faaliyet alanı, yeniden eğitim ve döngüsel ekonominin araştırılması olacak. Buna bir iş inkübatörü, endüstriyel süreçler araştırma merkezi ve üniversiteler ve diğer kurumlarla ortaklıklar dahil olacak.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı Yüzde 72 Büyüdü