DOLAR

33,0270$% -0.2

EURO

35,9760% -0.57

STERLİN

42,6743£% -0.43

GRAM ALTIN

2.542,74%-2,22

ONS

2.398,09%-1,92

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2198479฿%4.6265

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Plug-in Hibrit Modelleri de Emisyon Skandalına Karıştı

Plug-in Hibrit Modelleri de Emisyon Skandalına Karıştı

Plug-in Hibrit Modelleri de Emisyon Skandalına Karıştı
0

BEĞENDİM

REKLAM

 

2020 model 3 yeni modelin tam dolu aküyle gerçek dünyada yapılan test sonucuna göre Plug-in Hibrit Modelleri de Emisyon Skandalına Karıştı.

 

plug in hibrid emisyon

 

Plug-in Hibrit Modelleri de Emisyon Skandalına Karıştı

 

BMW X5, Volvo XC60 ve Mitsubishi Outlander, Emissions Analytics tarafından optimum koşullarda tam olarak şarj edilmiş bir akü üzerinde test edildiğinde, ilan edilenden yüzde 28-89 oranında daha fazla karbondioksit salınımı gerçekleştirdi. Boş bir pilde de resmi değerlerin 3 ila 8 katı daha fazla karbondioksit yaydılar. Düşük emisyonlu bölgelerde elektrikli modu kullanmadan önce sürücüler tarafından şarj edildikçe, şarj modunda sürülen PHEV’lerin üç ila 12 kat daha fazla karbondioksit yaydığı ölçüldü. Testleri yaptıran Transport & Environment (T&E), hükümetlerin, başka bir emisyon skandalını körükleyen plug-in hibritler için satın alma sübvansiyonlarını ve cömert vergi indirimlerini sona erdirmesi gerektiğini söyledi.

 

“PHEV’ler yakında tarihin çöp kutusunda dizele katılacak”

 

hibrid emisyon

 

T & E’nin temiz araçlardan sorumlu kıdemli müdürü Julia Poliscanova şunları söyledi: “Plug-in hibridler, gerçek sürüş değil, laboratuvar testleri ve vergi indirimleri için yapılmış sahte elektrikli otomobillerdir. Testlerimiz, en uygun koşullarda bile, tam dolu bir aküyle arabaların reklamı yapılandan daha fazla kirlettiğini göstermektedir. Yumuşak bir şekilde sürmezseniz, karbon emisyonları çizelgelerin dışına çıkabilir. Hükümetler bu arabalara vergi mükelleflerinin parasıyla milyarlarca dolarlık sübvansiyon vermeyi bırakmalı.” T&E, batarya boşaldığında, üç plug-in hibrit modelin, km başına resmi CO2 emisyonlarını aşmadan önce motor modunda yalnızca 11-23 km gidebileceğini tahmin ediyor. Bu, bugün satışta olan PHEV’lerin uzun yolculuklar için uygun olduğuna dair otomobil üreticisi markaların söyleminin doğru olmadığını gösteriyor. Aslında, tek bir şarjla yaklaşık 300 km yol yapan pilli elektrikli arabaların çok sık şarj edilmeleri gerekiyor. Otomobil üreticileri, motoru çok fazla kullandıkları için müşterileri suçlarken, bugün satışta olan PHEV modelleri genellikle gerekli EV gücünden, menzilden veya şarj hızından yoksun. Örneğin, test edilen üç arabadan ikisi, BMW X5 ve Volvo XC60 hızlı şarj edilemiyor. Mitsubishi Outlander’ın el kitabı bile, PHEV sistemi çok sıcak veya çok soğuksa, hızlı hızlanma uygulandığında veya klima çalışıyorsa motorun çalışabileceğini belirtiyor. Julia Poliscanova şunları söylüyor: “Otomobil üreticileri , plug-in hibridlerin yüksek emisyonları için sürücüleri suçluyor. Ancak gerçek şu ki, çoğu PHEV iyi yapılmamış. Zayıf elektrik motorları, büyük, kirletici motorları var ve genellikle hızlı şarj edilemiyorlar. Eklentilerin bir geleceğe sahip olmasının tek yolu, onları AB otomobil CO2 testlerinde ve düzenlemelerinde nasıl ödüllendireceğimizi tamamen elden geçirmemizdir. Aksi takdirde PHEV’ler yakında tarihin çöp kutusunda dizele katılacak. ”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TOGG Türkiye’nin En Yerli Otomobili Olmayı Hedefliyor