DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2217865฿%0.17188

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Otomotiv Yetkili Satıcılarına Göre ÖTV İndirimi Olmayacak

Otomotiv Yetkili Satıcılarına Göre ÖTV İndirimi Olmayacak

Otomotiv Yetkili Satıcılarına Göre ÖTV İndirimi Olmayacak
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Birçok mecrada ÖTV indirimi olacağına dair söylentiler dolaştığını söyleyen Otomotiv Yetkili Satıcılarına Göre ÖTV İndirimi Olmayacak.

REKLAM

 

oyder otv aciklama

 

Otomotiv Yetkili Satıcılarına Göre ÖTV İndirimi Olmayacak

 

REKLAM

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, son dönemde birçok mecradan kendilerine ÖTV indirimi olacak ÖTV indirimi geliyor diye bir enformasyon ulaştığını ancak bunun doğru bir enformasyon olmadığını söyledi. Satışların hareketli olduğu şu dönemde yetkili satıcılar olarak ÖTV indiriminin gelmeyeceğini müşterilerine söylediklerini ifade eden Şahsuvaroğlu, “Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki ‘ÖTV indirimi’ beklemiyoruz”dedi.

 

“2020 Haziran Satışları 2019 Haziran Ayını Geçecek”

 

Corona virüsü salgını döneminde ithal markalarda istenilen model ve donanım seviyesinin stoklarda olamadığını ve tedarik sürecinin uzadığını ancak yerli otomobillerde ise 1 aylık bir zaman içerisinde araç bulunabildiğini ifade eden Şahsuvaroğlu, “2019 Haziran’da 42 bin 700 adet satılmıştı. 2020 Haziran’da da rakamlar gösteriyor ki 50 binleri göreceğiz. Piyasalardaki dengeyi sağlamak bu dönemde güç olsa da tüm taraflar olarak üreticisi, ithalatçısı, yan sanayicisi araç bulunurluğunu çözmek için elinden gelen gayreti sarf ediyor. Yüzde 0,49 faiz oranlı kredi kullanımı 30 Haziran 2020 tarihinde bitecekti fakat hükümet 30 Haziran 2020’yi daha ileri bir tarihe alarak bu kampanyanın devamını sağladı. Dolayısıyla otomotiv sektörü geçmiş aylarda pandemi nedeniyle durmaya yakın olan satışlar nihayet mayıs ayıyla birlikte harekete geçti ve şu anda haziran ayında otomotiv satışları geçen seneki haziranın üstünde kapanacak gibi bir performans gösteriyor. Bulunurlukla ilgili sıkıntı ise hepimizin sıkıntısı, sonuçta bizler de tüketiciyiz” diye konuştu.

 

“Bulunurlukla İlgili Birkaç Ay Daha Bir Sıkıntı Yaşayacağız”

 

Yan sanayiyle birlikte otomotiv fabrikalarının yeniden üretime başlamalarının mayıs ayının son haftasına denk geldiğine dikkat çeken OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, “Bizim Türkiye’de sattığımız araçlarda her 10 otomobilin yaklaşık 6-7 tanesi ithal olduğu için Avrupa’daki pazarlar kendi pazarlarını hareketlendirmek, kendi ekonomilerini döndürmek için öncelikle kendi piyasalarına araç vereceklerdir. Türkiye’ye ise ilk aşamada araç veremeseler de hemen ardından tedariğimize yardımcı olacaklardır. Bulunurlukla ilgili birkaç ay daha bir sıkıntı yaşayacağız ama Türkiye’de üretilen araçlar için şu anda üretimin bütün çarkları dönüyor. Özellikle ana ve tedarik sanayii üretenleri ve yetkili satıcılık sistemi de bulunurlukla ilgili sıkıntıyı bertaraf etmek için elinden gelen tüm gayreti ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni Renault Clio Türkiye’de Yılın Otomobili Olarak Seçildi