DOLAR

18,8185$% 0.04

EURO

20,4802% 0.1

STERLİN

23,2010£% -0.03

GRAM ALTIN

1.163,83%-0,18

ONS

1.924,38%-0,20

BİTCOİN

434218฿%0.62253

ETHEREUM

29652Ξ%0.0298

a
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • Otomobilinizin Çalışmamasının 8 Genel Sebebi

Otomobilinizin Çalışmamasının 8 Genel Sebebi

Otomobilinizin Çalışmamasının 8 Genel Sebebi
0

BEĞENDİM

REKLAM

Otomobil teknolojisi çok gelişmiş olsa da aracınızın çalışmayı başaramaması durumlar olabiliyor. İşte Otomobilinizin Çalışmamasının 8 Genel Sebebi.

 

Yakıt Pompası

 

yakit pompasi

 

 

Yakıtın depodan yanma odasına girmesi için net bir yol olsa bile, zayıf bir yakıt pompası veya arızalı bir yakıt pompası aracınızın çalışma biçimini büyük ölçüde değiştirir. Yakın bir dinleme yaptığınızda, anahtarı ilk kez “açık” konuma getirdiğinizde, depo içi pompanın birkaç saniye çalıştığını duyabilirsiniz. Eğer bir şey duymuyorsanız, belki de doğru şeyi dinlemiyorsunuzdur ancak yakıt pompanız çalışmıyorsa otomobilinizde çalışacak hiçbir şey yoktur.

 

Hava Filtresi

 

hava filtresi

 

Yaşamı olan her şey gibi, otomobiliniz için de hava çok önemlidir, otomobilinizin ‘nefes alması’ gerekir. Otomobilinizin temiz filtrelenmiş havayı solumasını sağlamak için yol tozu, yağ ve her türlü pislik hava filtreniz tarafından tutulur. Kilometreler ve yıllar boyunca biriken birikintiler, otomobilinize giren hava akışını azaltabilir. Hava olmadan, yakıt tutuşmaz ve tutuşma olmadan, uygun bir içten yanma işlemi gerçekleşmez. Hızlı ve kolay şekilde değiştirilebilen otomobil hava filtresi çoğu otomotiv tedarikçisinde bulunabilir.

 

Yakıt Filtresi

 

yakit filtresi

 

Otomobiliniz hareket haline getirmesi için yakıta ihtiyacı var ve bu yakıtın da temiz olması gerekiyor. Yakıt ve yanma odalarına istenmeyen maddelerin girmesini engelleyen bir yakıt filtresi bulunur. Bu yabancı cisimler birikerek motorunuza yakıt akışını kısıtlayabilir veya engelleyebilir. Bunu önlemek için, yakıt filtrelerinin her 20 bin ila 40 bin km de değiştirilmesi gerekir.

 

Bujiler

 

buji

 

İkincil ateşleme sistemi sorunları bugünlerde nadirdir. Ancak, aracınızın yetersiz çalışmasının nedeni olabilir. Bugün çoğu otomobil sahibi, değiştirme programlarının 100 bin km’ye kadar uzadığı için bujileri unutuyor.Ama arızalı bujiler genel başlangıç ​​sorunlarına neden olur.

 

Marş Motoru

 

mars motoru

 

Teknolojiyle birlikte elektrikli marş motoru devreye girdi ve mekanizmalar yıllar içinde daha güvenilir bir hale gelse de, marşlar hala otomobillerin çalışmasına engel olabiliyor. Genellikle bir tıkırtı sesiyle belli olan kırık bir marş aracınızı kullanılamaz duruma getirir. Marş motorundaki diğer problemler, marş motoru tahrik dişlisindeki veya motor volanındaki dişlerin kaybı olabilir.

 

Alternatör

 

alternator

 

Alternatör eşit değilse, piliniz şarj olmayabilir. Alternatör suçlu gözüküyorsa, önce önce aşınmış veya kaymalı bir aksesuar tahrik kayışı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Alternatör arızalanırsa veya kayış kırılırsa, büyük olasılıkla bir uyarı ışığı alırsınız. Sadece şarj sistemi çıkışı zayıfsa, bir uyarı ışığı alamayabilirsiniz. Kontrol etmenin kolay bir yolu (aracınızın gösterge tablosunda bir göstergesi varsa) yaklaşık 14 volt gösterdiğinden emin olmaktır. Otomobiller modern zamanlarda alternatör ölçerlerinden uzaklaştığından, bir teknisyene kontrol ettirmeniz gerekebilir. Ayrıca uyarı işaretlerini de izleyebilirsiniz. Yavaş marş motoru ve kararmış farları, pilinizin şarj edilmediğinin işareti olabilir.

 

Akü

 

aku

 

Bitmiş bir akü, Otomobilinizin Çalışmamasının 8 Genel Sebebi arasında çok yaygın neden olarak karşımıza çıkıyor. Batarya zayıf, ancak tamamen bitmemişse, marş yavaşça dönebilir. Kablolardaki korozyon aynı zamanda güç akışını da kısıtlayabilir, ancak piller çeşitli nedenlerden dolayı ölür; tavan ışığını gece boyunca açık bıraktınız, bir tel gevşek, bileşenin içindeki su buharlaşarak zayıf iletkenliğe neden oluyor veya bu gerçekten eski bir batarya. Pili değiştirmeyi veya bağlantıları temizlemeyi düşünün.

 

Boş Yakıt Deposu

 

bos depo

 

Otomobilinizin yakıtı mı bitti? Olabilir. Teknoloji hepimizi mahvetti. Modern gösterge panellerinde sürekli yakıt ikaz lambası yanıyor, yakıt istasyonundaki kaçınılmaz dolumu yapmamızı söylüyor. Ama biz yakıt alımını geciktirmek için sınırları zorluyoruz. Ama otomobilimizin sağlıklı çalışması ve hiç ummadık zamanda yolda kalmamak için yakıt iğnesini kontrol etmeli ikaz lambasının uyarısını dikkate almalıyız.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Otomobil Sahipleri Dikkat! Artık Ağır Kusur Değil