19 Temmuz 2017 10:05:37 | Son Güncelleme: 19 Temmuz 2017 10:05:37

Otomobilinizi İkinci Elde Daha Değerli Nasıl Satarsınız?

ikinciyeni.com verilerine göre donanımlı otomobiller ikinci elde daha yüksek performans gösteriyor. Otomobilinizi İkinci Elde Daha Değerli Nasıl Satarsınız?

 

 

Otomobilinizi İkinci Elde Daha Değerli Nasıl Satarsınız?

İkinci elde otomobillere en çok değer katan donanımların başında sunroof, navigasyon sistemleri, bluetooth, geri görüş kamerası ve park sensörü geliyor. Sürücülerin sunroof için sıfır otomobil alımında ortalama 4 bin TL gibi ekstra maliyet ödemeleri gerekirken, aynı donanım otomobillerini satmak istediklerinde satış fiyatını emsallerine göre ortalama 7 bin TL yükseltebiliyor. Led ışıklar ve akıllı park asistanı gibi donanımlara ekstra ödenen miktarlar ise ikinci elde otomobilin satış değerini aynı ölçüde yükseltmiyor. Hangi donanımların ikinci elde otomobilin satış değerini yükselteceğini öngörmek ise ayrı bir uzmanlık istiyor.

 

“Kazandıran donanımlar var”

 

İkinciyeni.com Marka Direktörü Emre Ayyıldız donanımlı otomobil almaya karar verirken dikkat edilecek noktaları şöyle özetledi: “Zaman içinde sektördeki tüketici alışkanlıklarının değiştiğini gözlemliyoruz. Geçmişte standart otomobile sahip olmak yeterli iken, günümüzde bu durum otomobil sahipleri için tek başına tatmin edici olmuyor. Alım gücünün yükselmesi tüketicinin beklentilerinin de yükselmesine neden oluyor. Bu yüzden güvenlik donanımlarının yanı sıra konfor ve prestij sağlayan donanımların da giderek daha çok talep edildiğini görüyoruz. Doğru donanımları seçtiğimizde ise, hem zevkimize hitap eden konforlu bir sürüş tecrübesi yaşıyor, hem de satış aşamasında kazanıyoruz. Ancak donanım seçimlerimizde dikkat etmemiz gereken çok önemli bir nokta var. Sıfır otomobil alırken donanımın değeri ne olursa olsun, son kullanıcının o donanıma ikinci elde biçtiği değeri de doğru analiz etmemiz ve öngörmemiz gerekiyor. Bunu yapabilirsek ilk bakışta lüks olarak değerlendirilen donanımlar aslında orta vadede akıllı bir yatırım aracı oluyor.”

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak