DOLAR

31,1235$% 0.26

EURO

33,8101% 0.53

STERLİN

39,5035£% 0.31

GRAM ALTIN

2.028,97%-0,16

ONS

2.027,18%-0,45

BİST100

9.334,13%-0,43

BİTCOİN

1659058฿%4.70987

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Otomobil ve Ticari Araçlarda ÖTV ve KDV Oranları Düşürüldü

Otomobil ve Ticari Araçlarda ÖTV ve KDV Oranları Düşürüldü

Otomobil ve Ticari Araçlarda ÖTV ve KDV Oranları Düşürüldü
0

BEĞENDİM

Vergi Denetim Toplantısı’nda yeni vergi indirimlerini açıklayan Berat Albayrak, “Otomobil ve Ticari Araçlarda ÖTV ve KDV Oranları Düşürüldü” dedi.

 

yeni otv sistemi

 

Otomobil ve Ticari Araçlarda ÖTV ve KDV Oranları Düşürüldü

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme’ toplantısında, yeni vergi indirimlerini açıkladı. Otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta KDV ve ÖTV indirimlerinin yapılacağı bilgisini veren Bakan Albayrak, “İndirimler 1 Kasım 2018’den itibaren geçerli olacak” dedi.

 

İŞTE ALTI BAŞLIKTA VERGİ İNDİRİMİ

 

Yıl sonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimleri devreye alındı. Konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18’den 8’e indirim uygulaması devam edecek. 31 Ekim’de bitiyordu, 1 Kasım itibariyle yıl sonuna kadar devam edecek. Tapu harçlarının binde 4’den 3’e indirilmesi de yıl sonuna kadar devam edecek. Mobilyada KDV yüzde 18’den 8’e inecek. Yıl sonuna kadar devam edecek. Beyaz eşyada da yıl sonuna kadar ÖTV’yi sıfıra indirildi. 1600 CC ve altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidildi. Ticari araçlarda KDV yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi.

 

“Çok Kıymetli Bir Adım Atıldı”

 

Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı E. Ali Bilaloğlu, otomotiv sektöründe yaşanacak olan vergi indirimi ile ilgili şunları söyledi: ” Son yıllarda oluşan iç pazar, ana ve yan sanayinin başardığı üretim ve ihracat, bunların da ötesinde tüm sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleriyle yarattığı istihdam ülkemiz için çok kıymetli. Otomotiv, peşinden birçok sektörü sürüklüyor olmasıyla da önemli bir konumda. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden otomotivin iç pazarın yeniden 1 milyon seviyelerine taşıyacak politikaların geliştirilmesi, güven ortamı ve istikrarın sürdürülebilir kılınması ülkemiz ekonomisi bakımından da çok önemli. Bu bakımdan atılan bu adım Otomotiv Ekosistemi’nin korunarak geliştirilmesi, küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok kıymetli bir gelişmedir. Otomotiv sektörüne Hazine ve Maliye Bakanlığımızın vermiş olduğu destekler ve süreç içerisinde sektörün ihtiyaçlarını dile getirmede sağladıkları imkanlar bakımından müteşekkir olduğumuzu belirtmek isteriz. Sektörümüz de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz yararına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.”

 

 

fft16 mf12651035

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Peugeot 2020 İtibariyle Yeni Elektrikli Spor Otomobilini Piyasaya Sürecek