DOLAR

32,8286$% -0.08

EURO

35,7008% -0.04

STERLİN

42,4677£% 0.01

GRAM ALTIN

2.543,13%-0,06

ONS

2.408,91%-0,01

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2165347฿%-2.85632

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Otomobil Sahipleri Dikkat! O Yasak Artık Kalkıyor

Otomobil Sahipleri Dikkat! O Yasak Artık Kalkıyor

Otomobil Sahipleri Dikkat! O Yasak Artık Kalkıyor
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kapalı otoparklarda uygulanan LGP’li araçlar giriş yasağının kalkması için çalışmalara başladıklarını duyurdu.

 

kapali otopark

 

Otomobil Sahipleri Dikkat! O Yasak Artık Kalkıyor

 

Gerekli altyapıya sahip olmamaları nedeniyle 20 yıldır LPG’li otomobillerin kapalı otoparklara park etmesine izin verilmiyordu. Kapalı otoparkların AB standartlarında havalandırma ve emniyet sensörlerine sahip olması yeterliyken, LPG’li araç sahibi müşteriler bu altyapıyı sağlamayan AVM’lere giremiyordu. Ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, LPG’li araçların kapalı otoparklara kabul edilmesi gerektiğine dair düşüncesini açıklaması, ardından  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da LPG’li araçların kapalı otoparklara girmesi konusunda bir çalışma yürüttüklerini belirtmesi bu yasağın ortadan kalkacağına yönelik önemli bir adım olarak görüldü. LPG kullanıcılarının, gerek kapalı otopark işletmelerinin ve gerekse LPG sektöründeki tüm paydaşlardan oluşan milyonlarca vatandaşın gözü-kulağı gerçekleştirilmesi planlanan çalışmanın tamamlanmasında.

  

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2019 yılı Ocak ayı motorlu kara taşıtları istatistiklerine göre trafiğe kayıtlı 12 milyon 437 bin 250 adet otomobilin yüzde 37,8’ini oluşturan 4 milyon 703 bin 163 araç LPG kullanıyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde LPG’li araçların kapalı otoparklara girmesi serbest ve araçların LPG’li olduğunu belirten herhangi bir etiket veya benzeri bir tanımlama işareti bulunmuyor. Örneğin Fransa’da emniyet valfi ile donatılmış LPG’li araçlar kapalı otoparklara serbestçe girebilirken, otoparkların girişinde “Emniyet valfine sahip olmayan LPG’li araçların girişi yasaktır” ibaresi Fransızca ve İngilizce olarak yer alıyor. Avusturya’da otoparkların gaz kaçağı tespit cihazları ile donatılması şartı aranırken, Hong Kong’ta otoparkların uygun havalandırma tesisatı bulundurması gerekiyor.

 

Sahip Olduğunuz Otomobilde Olması Gereken 8 Özellik yazısını da okuyabilirsiniz…

 

Sahip Olduğunuz Otomobilde Olması Gereken 8 Özellik

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Fiat Elektrikli Mobilite Konseptini Tanıttı