DOLAR

32,9919$% -0.28

EURO

35,9439% -0.61

STERLİN

42,6593£% -0.4

GRAM ALTIN

2.545,38%-2,13

ONS

2.397,56%-1,94

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2197802฿%4.75395

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Otomobil Bayilerine Ağır Yaptırımlar Gelebilir

Otomobil Bayilerine Ağır Yaptırımlar Gelebilir

Otomobil Bayilerine Ağır Yaptırımlar Gelebilir
0

BEĞENDİM

REKLAM

 

Otomobil bulamayanların şikayetleri sonrası Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun çalışmasıyla Otomobil Bayilerine Ağır Yaptırımlar Gelebilir.

 

oto bayi

 

Otomobil Bayilerine Ağır Yaptırımlar Gelebilir

 

Sıfır km otomobil almak isteyenlerin karşılaştığı en önemli sorunların başında bayide otomobil bulamamak geliyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-9 pandemisi sonrası patlak veren çip krizi, otomobil markalarının üretim sürecine darbe vururken, bayilerde satılacak sıfır km otomobil olmamasına sebep oldu. Ancak bayilerde olmayan otomobilin galeriler tarafından liste fiyatının çok üstünde satılıyor olması Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Vatandaşın sıfır km otomobil bulamamaktan şikayetçi olduğunu söyleyen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, otomotiv sektörüyle ilgili teftiş kurulunun harekete geçtiğini açıkladı. Bakan Muş, “Bayiler, galerilerle anlaştı deniliyor. Bunu araştıracağız. Araç stokta tutulmuşsa, galeriye verilmişse, vatandaşa verilmemişse ve biz bunu tespit edersek yaptırımları çok ağır olur. Gereken yapılacak” dedi.

 

ÖTV MATRAH DEĞİŞİMİ FİYATLARA YANSITILMADI İDDİASI

 

Diğer taraftan Ticaret Bakanlığı’nın, sıfır km otomobil satışında, ÖTV matrah değişikliğinden sonra ortaya çıkan fiyat indirimini sıfır km otomobil satış fiyatlarına yansıtmayan bayiler için harekete geçtiği öğrenildi. ÖTV’de matrah değişikliğine rağmen sıfır km otomobil fiyatlarının düşmemesine neden olan haksız ticari uygulamaların tespiti amacıyla Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatıyla Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı harekete geçtiği denetleme yapmak üzere müfettişler görevlendirdiği açıklandı. Bakanlık’tan yapılan açıklamada şöyle denildi: “12.08.2021 tarihli 4373 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla ÖTV matrahlarında yapılan değişiklik ile sıfır km otomobil fiyatlarının düşürülmesi amaçlanmıştır. Ancak sıfır km otomobil fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemenin piyasa fiyatlarına yansımadığına ilişkin olarak Bakanlığımıza 2 biden fazla şikayet dilekçesi ulaşmıştır.
 

Söz konusu şikayet başvurularında, bayiler tarafından ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan imtina edildiği ve ayrıca stoklarındaki sıfır kilometre araçları çeşitli gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmayaçalıştıkları gibi iddialar yer almıştır. Yine bu şikayet başvurularında yukarıdaki haksız işlemleri yapan bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları ifade edilmiştir.

 

“MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ”

 

Vatandaşlarımızdan gelen bu şikayet dilekçelerinin çözüme kavuşturulması ve Cumhurbaşkanı Kararıyla sıfır km otomobillerin fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemeyi etkisiz hale getirmeye çalışan haksız ticari uygulamaların tespiti ve bu konudaki cezai müeyyidelerin uygulanması maksadıyla Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatlarıyla Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir.

 

“DENETİMLER DEVAM ETMEKTE”

 

Müfettişlerce, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuat kapsamında denetimlere ivedi bir şekilde başlanmıştır. Müfettişler bu kapsamda sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici, distribütör, bayi ve galerici araç tedarik zincirini incelemektedir ve yürütülen bu denetimler halihazırda devam etmektedir.”

 

Kaynak: https://www.haberler.com/

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni Ford Fiesta Hibrit Versiyonu ile Tanıtıldı