DOLAR

31,1244$% 0.26

EURO

33,7925% 0.48

STERLİN

39,5023£% 0.31

GRAM ALTIN

2.028,99%-0,16

ONS

2.028,34%-0,39

BİST100

7.962,34%3,14

BİTCOİN

1661359฿%4.55693

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Nissan Renault İle Birleşme Konusuna Temkinli Yaklaşıyor

Nissan Renault İle Birleşme Konusuna Temkinli Yaklaşıyor

Nissan Renault İle Birleşme Konusuna Temkinli Yaklaşıyor
0

BEĞENDİM

Nissan ve Renault, aralarındaki bağları güçlendirmek için muhtemel birleşme konusunu tartışıyor. Ancak kilit alanlarda daha fazla kazanç elde etmedikçe Nissan Renault İle Birleşme Konusuna Temkinli Yaklaşıyor.

 

Renault Nissan Mitsubishi logo

 

Nissan Renault İle Birleşme Konusuna Temkinli Yaklaşıyor

 

Nissan’ın üst düzey yöneticileri, daha iyi mühendislik yeteneklerine sahip olduklarını ve ürün geliştirme gibi önemli işlemleri yürütmek istediklerini düşünüyor.  CEO Hiroto Saikawa geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, Nissan’ın Renault ile çalışmasının getirdiği avantajlara rağmen bir miktar özerklik sağlanmasını istediğini belirtti. İki otomobil üreticisi, birleşme şartlarını kabul etmezse, çapraz anlaşmalı hisse düzenlemelerini değiştirebilir. Renault’daki yüzde 15 hissesini artırıp oy hakkının elde edilmesine izin verilmesinin, Nissan’ın bağımsızlığını sürdürmesini sağlarken ilişkilerin de sağlamlaştırmanın bir yolu olabileceği düşünülüyor. Çünkü Renault, Nissan’ın yüzde 43’üne sahip ve kurumsal konularda oy kullanabiliyor. Nissan’ın Renault’daki hissesini yüzde 25’e çıkarması, Japon otomobil üreticisinin Fransız partneriyle oy hakkı kazanmasını sağlayacak.

 

“1 Yıl İçinde İttifaka İlişkin Karar Verilebilir”

 

Hiroto Saikawa

Nissan  CEO’su Hiroto Saikawa

Nissan  CEO’su Hiroto Saikawa, ittifakı sağlam tutmak istediklerini söylerken, birleşme ihtiyacını kamuoyuyla paylaştı. Saikawa yaptığı açıklamada, 1 yıl içinde ittifaka ilişkin bir karar verilebileceğini söyleyerek; “Şirketlerin özerkliğinin şekilde sürdürülmesini sağlamak zorundayız. Gelecekte liderlik bile değişebilir, ancak iş modelini değiştirmeyi sürdüreceğiz. Soru şu ki bu ortamı nasıl sağlayabiliriz?” dedi. İki taraf da diğerine satış olarak görülmek istemiyor. Renault yönetiminin bakış açısından, şirket 1999 yılında Nissan’a yatırım yaptı ve başarısızlıktan kurtardı. Fransız şirketi dünya çapında daha az araç satıyor ve daha az kar elde ediyor ancak daha yüksek kar marjına sahip. Nissan yaklaşık 43 milyar Dolarlık bir piyasa değerine sahip ve en son mali yıl için yaklaşık 5,2 milyar Dolar işletme geliri bildirdi. Bu, Renault’nun 32 milyar dolarlık piyasa değeri ve 2017’de 4,4 milyar dolarlık işletme karı ile karşılaştırılıyor.  Renault’nun ise 32 milyar Dolarlık piyasa değeri ve 2017 yılı için 4.4 milyar dolarlık işletme karı söz konusu.  Nissan ayrıca, daha büyük, pahalı kamyonlar, crossovers  ve SUV’ların popülerliğinden dolayı otomobil endüstrisinin en kazançlı pazarında ABD’de büyük bir varlığa sahiptir. Renault ise bu pazarda yok.

 

Dünyanın En Hızlı SUV’u Nissan Qashqai Oldu haberini de okuyabilirsiniz…

 

 

Dünyanın En Hızlı SUV’u Nissan Qashqai Oldu

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Opel, Astra Motorlarının Euro 6d-TEMP Geçişine Başladı