Nissan Dünya Genelinde Zarar Etmeye Devam Ediyor

2020 yılı tüm faaliyet karı tahminini yüzde 43 oranında azalttığını açıklayan Nissan Dünya Genelinde Zarar Etmeye Devam Ediyor.

 

nissan zarar

 

Nissan Dünya Genelinde Zarar Etmeye Devam Ediyor

 

Ekim-Aralık 2019 öneminde 26.1 milyar yen (238 milyon $) net zarar açıklayan Nissan, 2020 tüm yıl faaliyet karı tahminini yüzde 43 oranında azalttı. Küresel araç satışları Ekim-Aralık 2019 döneminde yüzde 11, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 18 düştü, Çin satışları da yüzde 0.6 düşen Nissan, 2020 boyunca 5.05 milyon araç satmayı bekliyor. Nissan, daha önceki 150 milyar Yen tam yıl işletme kar tahminini 85 milyar Yen’e düşürdü. Nissan başlangıçta 2020 Mart ayına kadar mali yıl için 230 milyar Yen işletme karı öngörmüştü, ancak bu son çeyrekte düzeltme yaptı. Bir yıl önce, son 10 yıldaki en düşük yıllık gelir olan 318 milyar Yen göz önüne alındığında 85 milyar Yen’lik tahmin, Nissan için işlerin hiç de iyi olmadığının bir göstergesi.

 

TESİS KAPATACAK İŞÇİ ÇIKARTACAK

 

Nissan’ın kazancının keskin bir şekilde azalma nedenleri arasında, Carlos Ghosn tarafından belirlenen pazar payının agresif bir şekilde büyüme stratejisinin bırakılıp, işleri kısma, üretim tesislerini kapatma ve ürün çeşitliliğini azaltma büyük yer alıyor. Nissan’ın yeni CEO’su Makoto Uchida, “İlerleme kaydediyoruz, ancak satış hacimleri zayıf, bu yüzden başlangıçta planlanandan daha fazla yeniden yapılandırma yapmamız gerekiyor” dedi. Nissan’ın en az 4 bin 300 beyaz yakalı işçiyi işten çıkarmayı, 2023 yılına kadar genel üretim hattına en az 480 milyar Yen ekleme planının bir parçası olarak iki üretim tesisini kapatmayı planlıyor. Daha az otomobil modeli, daha az seçenek ve daha az indirimli fiyat sunarken, pazarlama bütçelerinin yanı sıra ABD ve Avrupa’daki genel merkezlerdeki çalışanların da işten çıkarılması planlanıyor.

 

TEMETTÜ FİYATINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

 

Nissan ayrıca 2020’nin ikinci yarısına temettü ödemeyeceğini ve tam yıl temettüsünün hisse başına 10 yen olacağını ve bir yıl önce ödenen 57 yen’lik tutardan büyük bir düşüş olacağını açıkladı. 2011 yılından bu yana gerçekleşen en düşük ödeme olacağını açıklayan Nissan, cari mali yıl için toplam temettü payının 10 yen olacağını söyledi. 2019 Kasım ayında Japon otomobil üreticisi, 2020 Mayıs ayında hissedarlar ödemesini kestikten sonra temettü görünümünü geri çekti. Bu rakam 2009 yılında sektör genelinde durgunluk içinde temettülerin askıya alınmasından bu yana ilk azalma olarak dikkat çekiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM