Motoru Yanan Modeller O İki Markanın Başına Dert Oldu

Motoru Yanan Modeller O İki Markanın Başına Dert Oldu. Motoru yanan modeller Kia ​​Sorento, Optima ve Soul ile Hyundai Sonata ve Santa Fe.

 

Hyundai yangın

 

Motoru Yanan Modeller O İki Markanın Başına Dert Oldu

 

Oto Güvenlik Merkezi yaptığı açıklamada, ABD hükümetine 2010 yılından bu yana yangınlar hakkında 220’den fazla ayrıca erimiş teller yanı sıra duman ve yanma kokuları hakkında 200 başka şikayet bulunulduğunu söyledi. Bu nedenle Oto Güvenlik Merkezi, Hyundai ve Kia’nın ABD’deki 2,9 milyon aracının şikayetler nedeniyle geri çağırmasını talep etti. Şikayetler, 2011-2014 arası üretilen Kia Sorento ve Optima ile  Hyundai Sonata ve Santa Fe’den oluşuyor. Ayrıca 2010-2015 arasında üretilen Kia Soul da şikayet edilen modeller arasında.

 

Üst Düzey Yöneticiler İfade Vermeye Çağrıldı

 

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından Hyundai ve Kia motor arızaları ve yangınlar araştırılıyor. Mayıs 2017’de, NHTSA, motor defektleri üzerinden yaklaşık 1,7 milyon Hyundai ve Kia aracının geri çağrılmasına ilişkin resmi bir soruşturma başlatmıştı. NHTSA tarafından geçtiğimiz ağustos ayında yaptığı açıklamada, Mayıs 2017’de belirtilen yangınların çoğunun motor arızaları ile ilgili olduğu ortaya çıktığını belirtti. Eğer NHTSA, şirketlerin araçları geri çağırmak için çok yavaş hareket ettiklerini tespit ederse, para cezaları verebilir ya da ek geri çekme talebinde bulunabilir. ABD Senatosu Ticaret Komitesi de  Hyundai ve Kia’nın en üst düzey ABD yöneticilerinin, araçların motor yangınları konusunda 14 Kasım tarihli duruşmada ifade vermelerini istediklerini söyledi.

 

Hyundai ve Kia’dan Açıklama

 

Hyundai, güvenlik sorunlarını izlediğini ve arızalı araçları geri çağırmak için çabuk hareket ettiğini söyledi. Şirket bildirisinde, “Gerektiğinde NHTSA’ya soruşturma ve raporlama içeren rapor edilmiş araç yangınlarının izlenmesi ve araştırılması için sağlam bir sistemimiz var. Araç yangınları çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir” dedi. Kia da yangınlara neyin neden olduğunu belirleyebilmek için şirket ve üçüncü taraf yangın araştırmacılarını kullandığını söylerek; “Bir taşıt yangını, bir imalat sorunu, yetersiz bakım, yedek parçaların montajı, uygun olmayan bir onarım, kundaklama veya başka bir araç dışı kaynak gibi karmaşık faktörlerin bir sonucu olabilir ve dikkatle değerlendirilmelidir”şeklinde açıklama yaptı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM