Mirai Avrupa’da – Mirai in Europa

13.08.2015

Otomotivde yeni bir çağ açan dünyanın ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli otomobili Mirai, Japonya’dan sonra Avrupa’da da satışa sunuluyor. 

Adını Japonca “gelecek” kelimesinden alan Mirai, 2014 yılının Aralık ayında başlayan Japonya satışlarından sonra eylül ayından itibaren de ilk etapta İngiltere, Almanya ve Danimarka yollarındaki yerini almaya hazırlanıyor. Mirai’nin 2017 yılından itibaren, hidrojen yakıt altyapısının geliştirilmesiyle birlikte çok daha fazla ülkede satışa sunulması planlanıyor. Mirai Avrupa’da 66 bin Avro fiyat etiketiyle sunulacak.

Sadece su buharı salımı gerçekleştirerek Toyota’nın temiz ve sürdürebilir çevreci otomobiller üretme konusundaki öncü rolünü devam ettiren Mirai, otomobillerin ve hatta dünyanın geleceğini şekillendirme açısından da dikkat çekiyor. Geleceğin enerji kaynakları arasında gösterilen hidrojeni yakıt olarak kullanan Mirai, “0” CO2 salımı ile dikkat çekerken, konforu, sürüş keyfi, 3 ila 5 dakika arasında doldurabilen deposu ile birlikte geleneksel motorların ulaştığı menzil ve hızı da Toyota yakıt hücresi sistemini ve hibrit teknolojisini bir arada sunan Mirai, hidrojeni elektrik üretmek için kullanıyor. Çevreci özellikleri ile herkesi çevrecilik konusunda daha dikkatli olmaya teşvik eden Mirai, geleceğin otomobillerinin nasıl olacağı yönünde de önemli ipuçları da veriyor.

Toyota Mirai

MIRAI IN EUROPA
The Toyota Mirai is the world’s first mass-produced fuel cell sedan. After its first public display in Europe in March at the Geneva Motor Show, today marks its debut on European ground. Already sold in Japan since last December, the Toyota Mirai will be launched in Europe from September in the UK, Denmark and Germany.

With Mirai, Toyota is at the forefront of the fuel cell development thanks to our advanced engineering capabilities and our deep knowledge and experience of Hybrid technology. Mirai will allow us to grow awareness, knowledge and acceptance of the fuel cell technology and to promote the development of the required hydrogen infrastructure. It will also help us understand customer experience with the new technology, with trailblazers who want to drive the hydrogen movement forward

Mirai uses the pioneering Toyota Fuel Cell System (TFCS), which features both fuel cell technology and hybrid technology, and includes Toyota’s new proprietary fuel cell stack and high-pressure hydrogen tanks. Using hydrogen as fuel to generate electricity, Mirai achieves superior environment performance with no CO2 emissions or pollutants when driving, and the same level of convenience and autonomy as gasoline engine vehicles, with a generous cruising range and a hydrogen refuelling time of about three to five minutes.

Sales outline Europe

Launch : September 2015
Markets : UK, D, DK for 2015, more markets to be added from 2017 as the hydrogen infrastructure develops
Annual volume : 50-100 cars/year in 2015 and 2016
Price : 66,000€ + VAT (Germany)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?