16 Mayıs 2017 07:28:21 | Son Güncelleme: 16 Mayıs 2017 07:28:21

Mercedes-Benz Türk’ün Yeni Ar-Ge Merkezi Tüm Dünyaya Yol Testi Hizmeti Sunan Tek Merkez Olacak

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 8,4 milyon Avro tutarında yatırımla kurulacak yeni Ar-Ge Merkezi’nin temelini attı.

 

 

 

Tüm dünyaya yol testi hizmeti sunan “Tek Merkez” olacak olan Mercedes-Benz Türk’ün ikinci Ar-Ge Merkezi’nin temeli Aksaray Kamyon Fabrikası’nda atıldı. Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 8,4 milyon Avro tutarında yatırımla kurulacak yeni Ar-Ge Merkezi, Temmuz 2018’de tamamlanacak. Kapalı alanı 8 bin m2, açık alan da 32 bin m2 olmak üzere 40 bin m2’lik bir alana kurulacak olan yeni Ar-Ge Merkezi’nde toplamda 215 kişinin çalışması planlanıyor. Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar-Ge merkezleriyle birlikte küresel “Yetkinlik Merkezleri”nden biri olacak olan yeni Ar-Ge Merkezi, tüm dünyaya yol testi ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olacak.

 

Süer Sülün: “Türkiye’den dünyaya mühendislik ihraç ediyoruz”

Aksaray Kamyon Fabrikası’nın 30’uncu yılını kutladığı 2016 yılında üretim ve istihdam kapasitesini artırmaya yönelik 113 milyon Avro’luk yatırım açıkladığını söyleyen Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, törende yaptığı konuşmasında; “Aradan 1 yıl geçmeden, geçen yıl temmuz ayında Aksaray Kamyon Fabrikamızda Ar-Ge Merkezi kurmak için 8.4 milyon Avro tutarında yeni yatırım kararı aldık. Kuruluşumuzun Türkiye’deki 50’nci yılını kutladığımız bugünlerde Ar-Ge Merkezi’mizin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mercedes-Benz Türk, ana şirketimiz Daimler AG’nin küresel Ar-Ge ağı içerisinde ‘yetkinlik merkezleri’ oluşturma stratejisine bağlı olarak son yıllarda yeni sorumluluklar üstleniyor. Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Merkezi, kamyon ürün gamı için Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar-Ge merkezleri ile birlikte Daimler AG’nin küresel ağı içerinde yer alıyor. Diğer ülkelerdeki ekiplerle bilgi alışverişinde bulunan Türkiye’deki Ar-Ge mühendisleri, küresel ekosistem içerisinde geleceğin teknolojilerini eş zamanlı olarak Türkiye’de geliştirme imkanı buluyor. Ar-Ge çalışmalarımızla Türkiye’nin yerel potansiyeline katkı yaparken aynı zamanda Türkiye’den dünyaya mühendislik ihraç ediyoruz. Yeni Ar-Ge Merkezi’mizde toplamda 215 kişi çalışacak. Mercedes-Benz Türk olarak bundan sonra da üretim, istihdam, eğitim ve Ar-Ge çalışmalarımıza yatırım yaparak Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

Dr. Hannes Möller: “Mercedes-Benz Türk Türkiye’yi dünyadaki sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri konumuna getiriyor”

Mercedes-Benz Kamyon Test Grubu Direktörü Dr. Hannes Möller Türkiye’deki AR-GE ekibinin, araç konseptinden konstrüksiyona, simulasyon ve hesaplamadan araç testlerine kadar geliştirme süreçlerinin tüm adımlarında yetkin olduğunu belirterek şunları söyledi: “Mercedes-Benz Türk, bugüne kadar yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla ürün geliştirilmesi ve iyileştirilmesinde önemli yenilik ve başarılara imza attı. Mercedes-Benz Türk, yaptığı bu çalışmalarla aynı zamanda Türkiye’yi dünyadaki sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri konumuna getiriyor. Aksaray’da kurulacak olan yeni Ar-Ge Merkezi’nde kamyon ve kamyon parçaları birçok testten geçirilecek, son olarak müşteri kullanımı ve reel yol şartlarını yansıtan güzergâhlarda güvenirlik ve fonksiyon açısından test edilecek. 2018 yılı itibariyle Mercedes-Benz kamyonlarının tüm araç yol testi onayları Aksaray tarafından verilecek. Bu önemli kapsamın sadece Türkiye’ye verilmesi, Mercedes-Benz Türk’ün Daimler dünyasındaki yerini ve önemini gözler önüne seriyor. Daimler AG yönetimi olarak Türkiye’ye ve Mercedes-Benz Türk’e güveniyoruz.”

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak