Köprü ve Otoyol Geçiş Fiyatları Otomobiller için Daha Fazla Zamlandı

Araç sınıflarına ve coğrafi bölgelere göre geçiş ücreti tarifesi yöntemi nedeniyle Köprü ve Otoyol Geçiş Fiyatları Otomobiller için Daha Fazla Zamlandı.

 

 

Köprü ve Otoyol Geçiş Fiyatları Otomobiller için Daha Fazla Zamlandı

 

Karayolları Genel Müdürlüğü, otoyol ve Boğaz Köprüleri’nin geçiş ücretlerinin 1 Ocak 2018 Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendiğini açıkladı. Yapılan açıklamada; “Daha kısa sürede ekonomik, güvenli ve konforlu ulaşım imkânı sağlayan erişme kontrollü otoyolların ve Boğaz Köprülerinin, uzun yıllar hizmet vermek üzere servis ömürlerinin uzatılması bakım-onarımlarının düzenli olarak yapılabilmesine bağlıdır. Bu amaçla ücretli hizmet veren otoyollar ve 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinde 1 Ocak 2017 tarihinden beri uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme yapılmasına karar verilmiştir” dendi.

 

Köprü ve Otoyol Geçiş Fiyatlarına Uygulanan Zam Oranları 

 

Yeni fiyat ayarlaması uygulamasının daha önce yapılanlara göre farklılıklar içerdiği, araç sınıflarına ve coğrafi bölgelere göre geçiş ücreti tarifesi yöntemi benimsendiği belirtilen açıklamada, yeni fiyat ayarlamasında büyük şehirlerde toplu taşımayı özendirerek trafik sıkışıklığını azaltmanın ve bunun sonucunda  zararlı emisyon salınımını minimize edilerek çevreyi korumanın hedeflendiği ifade edildi. Bu çerçevede otomobil ağırlıklı 1 ve 2’nci sınıf araçlara daha yüksek ve ticari faaliyet ağırlıklı ağır tonajlı 3, 4 ve 5’inci sınıf araçlara daha düşük fiyat artışı uygulandiği ve bazı otoyollarda 3, 4 ve 5’inci sınıflara herhangi bir ücret artışı yapılmadığı söylenen açıklamaya göre köprü ve otoyollarda uygulanacak geçiş ücreti ayarlaması şöyle açıklandı: “Boğaz Köprüleri’nde, 1 ve 2’nci sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 25, 3, 4 ve 5’inci sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 10 oranında artırılmıştır. Avrupa Otoyolu (Mahmutbey-Edirne Kesimi), Anadolu Otoyolu (Anadolu İstasyonu-Akıncı Kesimi), İzmir Çeşme Otoyolu ve İzmir Aydın Otoyolunda, 1’inci sınıf araç ücretleri  ortalama yüzde 25, 2’nci sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 15,  3, 4 ve 5’inci sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 10 oranında artırılmıştır. Çukurova Otoyollarında (Niğde-Mersin-Adana Batı Kesimi) ve (Adana Doğu-G.Antep-Ş.Urfa Kesimi),  1 ve 2’nci sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 10 oranında artırılmış, 3, 4 ve 5’inci sınıf araç ücretlerinde herhangi bir artış yapılmamıştır. Buna göre; Boğaz Köprülerinde otomobil geçiş ücreti ise 8.75 TL, otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 2.5 TL, en yüksek geçiş ücreti 25 TL olarak belirlenmiştir. Boğaz Köprüleri ve tüm otoyollarda 6’ncı sınıf motosiklet ücretlerinde artış yapılmamış olup bu sınıfta 2017 yılı ücretleri uygulanmaya devam edilecektir.”

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak