DOLAR

33,0333$% -0.15

EURO

35,9808% -0.52

STERLİN

42,7123£% -0.33

GRAM ALTIN

2.546,81%-2,07

ONS

2.398,82%-1,89

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2191231฿%3.97892

a
  • Vidyoto
  • Lastik
  • Kış Lastiği ile Yaz Lastiği Arasındaki Farklar

Kış Lastiği ile Yaz Lastiği Arasındaki Farklar

Kış Lastiği ile Yaz Lastiği Arasındaki Farklar
0

BEĞENDİM

REKLAM

 

7°C’ın altındaki havalarda kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artıran Kış Lastiği ile Yaz Lastiği Arasındaki Farklar nelerdir?
istanbul escort
 

Kış Lastiği ile Yaz Lastiği Arasındaki Farklar

 

Kış Lastiği ile Yaz Lastiği Arasındaki Farklar konusuna baktığımızda karşımıza ilk olarak kullanılan malzeme arasındaki farkı çıkıyor. Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalmaktadır. Kış lastiklerinin ise özel profillerinin yanı sıra, üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırmaktadır.

 

Kış Lastiği nedir?

 

FREN özelliğinin yanında ÇEKİŞ özelliği de artırılmış Kış Lastiği‘dir. RMA (Rubber Manufacturers Association)’nın tanımlamasına ve ASTM’nin test metoduna göre kış şartlarını temsil eden kaygan bir yolda yapılan çekiş kuvveti testinde “referans lastiğin” çekiş kuvvetinden en az yüzde 10 daha fazla çekiş kuvveti sağlayan lastikler Kış Lastiği sembolünün yanında M+S, M S veya M/S işaretleri taşıyabilmektedir.

 

kis lastigi 3

 

Kış Lastiğine neden ihtiyaç duyulur?

 

Kış Lastiği, kışın kar yağsın yağmasın düşük sıcaklıklarda aracın yola tutunmasını artırmakta, aşırı buzlanma olmadığı sürece aracın kar üzerinde gitmesine ve durmasına olanak vermektedir. Özellikle kuru yoldan kaygan yollara (köprü ve viyadük üstünde buzlanma veya siyah buz vs) ani girişlerde aracı yolda tutabilmektedir. Yani Kış Lastiği riskleri azaltmaktadır. Yaz Lastiği ise aynı şartlarda ve özellikle ani zemin değişikliklerinde aracı yolda tutamamaktadır. Kış Lastiğine göre çok daha erken ve sık Kar Zinciri takma ihtiyacı duymakta, zincir takıldığında yavaş gitmek ve kuru zeminde ise çıkarılmak zorundadır.

 

Kış Lastiği masraf mıdır?

 

Hayır değildir. Zaten öyle çok çok pahalı lastikler de değildir, sadece yaz lastiklerine göre biraz fazla fiyata sahiptir. Bu da kış şartlarına uygun özel sırt karışımı, lastiğin sırt bölgesinin kalınlığı ve güvenli sürüş için lastiğin yapısında kullanılan ilave malzemelerden kaynaklanıyor. Bununla birlikte önlenen muhtemel can ve mal kaybı, aradaki ufak fiyat farkından çok daha fazla önem taşıyor. Ayrıca kış lastiklerinin kullanım gerekliliğinin ortalama 5 ay olduğu düşünülürse kış lastiklerinin birer masraf unsurundan çok bir gereklilik olduğu ortaya çıkıyor.

 

Kış lastiklerinin standart lastiklere göre ne gibi avantajları vardır?

 

– Özel karışımı sayesinde kış şartlarında yumuşaklığını ve tutunma özelliğini korur.

– Özel deseni sayesinde karlı zeminde ilave çekiş sağlar.

– İçeriğindeki yüksek silika oranı sayesinde ıslak zeminde yol tutuşu fazladır.

– Diş derinliği, yaz lastiklerine göre daha fazladır.

– Kış lastiklerinin içerisinde yer alan madde sayesinde sertleşmez ve tutunma özelliklerini korur.

– Fren gücünü arttıran bir yapıya sahiptir.

 

Kış lastiğinin sadece çekiş olan tekerleklere takılması yeterli midir?

 

Kış lastikleri dört tekerleğe de takılmalıdır, çünkü aracın en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden daha önemlidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için 4 tekerlekte de Kış Lastiği şarttır.

 

Kış Lastiği takılı bir araca Kar Zinciri takılır mı?

 

Takılabilir. Ancak zincir kullanımı araç lastik ve mekanik aksamına zarar verdiğinden sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa süre için kullanılmalıdır. Ayrıca trafik yetkililerinin talebi durumunda, Kış lastiğinin yetersiz kaldığı karlı veya buzlu yollarda özellikle yokuş aşağı inişlerde aşağıdaki deneme yapıldığında sonuç olumsuzsa, Fren sırasında ABS’nin, gaza basıldığında ASR’nin ve Dönemeçlerde ESP’in kendiliğinden çok sık devreye girmesi durumlarında kar zincir kullanılmalıdır.

 

Kış zamanı tutunmayı artırmak adına lastik hava basıncını düşürmek faydalı olur mu?

 

Hava her 3-4 derece soğuduğunda lastik iç basıncı 1 psi düşmektedir. Bunun üstüne kışın lastiğin basıncını daha da azaltmak hem lastiğin ömrünü kısaltacak hem de ciddi güvenlik tehlikesi doğuracaktır. Yapılması gereken, araç üreticisinin önerdiği optimum hava basıncını tüm yıl boyunca korumaktır.

 

Kış Lastiği ile Yaz Lastiği Arasındaki Farklar

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Continental 2 Yeni Yaz Lastiğini Tanıttı