DOLAR

31,1235$% 0.26

EURO

33,8193% 0.55

STERLİN

39,5132£% 0.34

GRAM ALTIN

2.028,03%-0,21

ONS

2.027,65%-0,42

BİST100

9.334,13%-0,43

BİTCOİN

1661578฿%4.93138

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Kilometresi Düşürülmüş Araç Satıcıya Geri Verilip Bedeli İade Alınabilecek

Kilometresi Düşürülmüş Araç Satıcıya Geri Verilip Bedeli İade Alınabilecek

Kilometresi Düşürülmüş Araç Satıcıya Geri Verilip Bedeli İade Alınabilecek
0

BEĞENDİM

Yargıtay, sattığı aracın kilometresinin düşürüldüğünün bilmese bile satıcının sorumlu olduğuna hükmetti. Kararla Kilometresi Düşürülmüş Araç Satıcıya Geri Verilip Bedeli İade Alınabilecek.

 

km dusurme

 

Kilometresi Düşürülmüş Araç Satıcıya Geri Verilip Bedeli İade Alınabilecek

 

İkinci el otomobil satılan bir internet sitesinde ’54 bin 700 kilometre ve hasarsız’ notlu ilanı gören bir vatandaş, otomobilin sahibiyle irtibata geçerek 22 bin TL karşılığında otomobili satın aldı. Satış işleminden 8 gün sonra aracı servise götüren vatandaş, ‘Orijinal’ diye satın aldığı aracın birçok parçasının değiştirildiğini, kilometresinin ise 137 bin 864’ten 54 bin 700’e düşürüldüğünü öğrendi. otomobili satın alan vatandaş, parasının iadesi istemiyle satıcıya müracaat etti. Alıcı, satıcının parayı ödemeye yanaşmaması üzerine ise mahkemeye başvurdu.

 

“Görüp aldı, sorumlu değilim”

 

10. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki davada ifade veren alıcı vatandaş, satış bedelinin iadesine, bu mümkün olmazsa yıpranmış araç satılması nedeniyle 4 bin TL tazminatın davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti. Mahkemede savunma yapan satıcı ise davacının aracı görüp beğenerek satın aldığını, servise götürerek incelettiğini, aracı muayene ettirme yükümlüğününün davacıya ait olduğunu, satın alındığı haliyle aracın satıldığını savunarak davanın reddini istedi. Tarafları dinleyen mahkeme, davanın kısmen kabulü ile bin 500 liranın davalıdan tahsiline hükmetti.

 

Mağdur Alıcı Kararı Temyiz Etti

 

Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, milyonları ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, satılan aracın kilometresinin düşürülüp satılması halinde, bu gizli ayıbın varlığını bilmese bile satıcının sorumlu olduğuna hükmetti. Yargıtay kararında, satıcının; alıcıya karşı herhangi bir surette bildirdiği niteliklerin satılanda bulunmaması sebebiyle sorumlu olduğuna dikkat çekti. Aracın değerini ve alıcının ondan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki ya da ekonomik ayıpların bulunmasından da satıcının sorumlu olduğu hatırlatıldı.

 

“Satıcı ayıpların varlığını bilmese bile bundan davacıya karşı sorumludur”

 

Kararda, “Alıcı ayıbı ihbar etmek suretiyle satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme, aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, imkan varsa satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme haklarına sahiptir. Satıcı ayıpların varlığını bilmese bile bundan davacıya karşı sorumludur. Alınan bilirkişi raporunda dava konusu aracın kilometresinin indirilmiş olması nedeniyle gizli ayıplı olarak satıldığı tespit edilmiştir. Davalı satıcının ayıba karşı tekeffül borcu bulunmaktadır. Dava konusu araç gizli ayıplı olarak satıldığı için davacının talebi doğrultusunda bedelin iadesi gerekir. Mahkemece, dava konusu aracın davalıya iadesi koşulu ile ödenen bedelin tahsiline karar verilmesi gerekirken, yazılı şeklide hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir. Karar oy birliği ile bozulmuştur” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

 

İkinci El Otomobil Ticareti Yapacaklara Yetki Belgesi Verme Tarihi Belli Oldu haberini de okuyabilirsiniz…

 

İkinci El Otomobil Ticareti Yapacaklara Yetki Belgesi Verme Tarihi Belli Oldu

 

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İkinci El Otomobil Ticareti Yapacaklara Yetki Belgesi Verme Tarihi Belli Oldu