DOLAR

32,5326$% 0.22

EURO

34,6022% 0.09

STERLİN

40,4503£% 0.15

GRAM ALTIN

2.491,84%0,24

ONS

2.384,55%0,09

BİST100

9.548,09%-1,36

BİTCOİN

2075798฿%1.92161

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • İkinci El Otomobil Fiyatlarında Çözülmeler Başlayacak

İkinci El Otomobil Fiyatlarında Çözülmeler Başlayacak

İkinci El Otomobil Fiyatlarında Çözülmeler Başlayacak
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

İkinci el piyasasının durma noktasına geldiğini söyleyen Hüsamettin Yalçın’a göre İkinci El Otomobil Fiyatlarında Çözülmeler Başlayacak.

 

ikinci el fiyat

REKLAM

 

İkinci El Otomobil Fiyatlarında Çözülmeler Başlayacak

 

Türkiye otomobil pazarında 2021 yılında, yaşanan yukarı yönlü kur değişimleri yüzünden çok büyük oranda zamlanmıştı. Ancak 2021 Aralık ayının başından itibaren kura yönelik müdahaleler sonrasında dövizde yaşanan aşağı yönlü hareket otomobil markalarının fiyatlarında düşüş gerçekleştirmesine sebep oldu. Sıfır km otomobil fiyatlarında ortalama yüzde 12-13’lük indirim gerçekleştirilse de ikinci el otomobil piyasasında ise bu durum henüz kendisini göstermedi.

 

Sıfır ile ikinci el otomobil arasındaki fiyat farkı uçurum oldu

 

İkinci el otomobil piyasasında sıfır km otomobil fiyatının çok üzerinde kalan fiyatların düşmesi için zamana ihtiyaç olduğunu söyleyen Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, tüketicilerin şu anda bir bekleme sürecinde olduğuna belirterek, “Son kullanıcıların online ilan platformlarındaki yüksek fiyatlı satış trendi, bu kur düzenlemesi ile birlikte bozuldu. Bu durumdan dolayı Türkiye’de neredeyse ikinci el otomobil satılamaz hale geldi. Ocak ayının ortasına kadar gerek son tüketici nezdinde gerekse kurumsal firmalarda, sıfır km otomobil fiyatlarına endeksli olarak gerilemeyle birlikte ikinci el fiyatları da bugünkü kurlara göre normal düzeylere gelecektir. Şu an için gerileyen sıfır araç fiyatları ile birlikte ikinci elde, özellikle bireysel satıcıların yüksek fiyatlandırma yapması nedeniyle ikinci el piyasası arasında uçurum oluştu. Bazı modellerde ikinci el araç fiyatları sıfır araçların yüzde 200’e varan oranlarda üzerinde kaldı” şeklinde konuştu.

 

“İkinci elde fiyatların normalleşmesi 2022 Ocak ortasını bulacak”

 

Gelinen noktada ikinci el araç almak isteyen tüketicilerin bu fiyat uçurumundan dolayı alım yapmadığını vurgulayan Hüsamettin Yalçın, “Fiyatlar ikinci el otomobillerde de sıfır modellere endeksli olarak gerileyecek. Ancak bunun olması, sıfır model araç pazarında olduğu gibi geceden sabaha yaşanmayacak. Kurun sabit kalması, ÖTV’de herhangi yeni bir artış yapılmaması ve sıfır araç fiyatlarında yüzde 20’leri aşan bu indirimlerin devam etmesi durumunda ikinci el piyasası da aynı eğilimi kademeli olarak gösterebilecektir. Bunun yaşanması için ise minimum 20-25 gün gibi bir süre gerekiyor. 2022 Ocak ayının ortalarında ikinci el pazarı bugünkü kurlara göre normal olan seviyelere gelecektir. Bu sebeple şu an, yüksek fiyatlandırmalara sahne olan ikinci el online ikinci el ilan platformlarından araç alma dönemi değil. İkinci el bir otomobil almak isteyen tüketicinin, işi otomobil satmak olan bayi veya kurumsal ikinci el firmalarını tercih etmeleri doğru fiyat endekslemesi açısından daha rasyonel gözüküyor. Bu gibi firmalarda mevcut kur ve sıfır otomobil fiyatlarına göre daha iyi endekslenen rakamlardan tüketiciler araç alımları yapabilirler” dedi.

 

“2022’de taşlar yerine oturur”

 

Sıfır km otomobil fiyatlarında indirime gidilmesinin ardından, 2022 başından sonra ikinci el fiyatlarının da normalleşeceğinin vurgusunu yapan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “2022 yılında sıfır km otomobil bulunurluğu problemi önceki yıla göre hafifleyecek gibi gözüküyor. Atılan adımlar ile birlikte de geriye gelen kurlar hem sıfır km otomobil hem de ikinci el otomobil fiyatlarının normalleşmesini sağlıyor. Döviz kuru 10-11 TL arasında sabit kalırsa veya geri gelirse, sıfır kilometre araç bulunurluğu da iyi olursa, araç satış adetleri fazlalaşır. Geçtiğimiz ay 60 bin civarında araç satılırken bu ay 30-35 bin arasında bir rakam bekliyoruz çünkü 2021 Aralık ayında araç bulunurluğunda sorunlar yaşandı. Ancak 700 bin adetlik psikolojik sınırı büyük bir ihtimalle bu ay ile birlikte geçip 2021 yılını tamamlayacağız. Global bazlı faaliyet gösteren otomotiv fabrikaları üretimlerini artırabilirse, 2022’de sıfır kilometre araç satışı elbette çok daha fazla olacaktır. Bu gelişmeler ışığında kısa bir süre içerisinde taşların yerine oturacağını ve 2022 yılının geçtiğimiz yıla oranla daha pozitif bir sene olacağını düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Benzin Motorin ve LPG Litre Satış Fiyatına İndirim Geldi