DOLAR

33,0462$% -0.18

EURO

35,9706% -0.6

STERLİN

42,6811£% -0.43

GRAM ALTIN

2.543,79%-2,18

ONS

2.398,08%-1,92

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2196837฿%4.70969

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • İkinci El Araçlarda Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

İkinci El Araçlarda Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

İkinci El Araçlarda Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?
0

BEĞENDİM

REKLAM

 

İkinci el araç alım satımlarında büyük önem taşıyan İkinci El Araçlarda Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır? sorusunun cevabı çok önemli.

 

degisen

 

İkinci El Araçlarda Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

 

İkinci El Araçlarda Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır? sorusu otomobil almak isteyenler önemli bir soru olarak önem taşıyor. Bazı parçaların boyalı, değişmiş ya da onarım görmüş olması çok ciddi sorun olmasa da kesinlik orijinal olması gereken bölgeler bulunuyor. Zira hangi bölgede ne işlem olduğu aracın geçirdiği kaza seviyesine dair ipucu olduğu kadar performansı da etkiliyor. Aynı zamanda onarım görmüş parça aynı yerden tekrar darbe aldığında ilk seferki kadar direnç gösteremiyor.

 

Boyalı Parça Nasıl Anlaşılır?

 

boyali parca

 

Boyalı parça nasıl anlaşılır ile ilgili cevap, eğer kötü bir işçilik ortaya konulmuşsa kolayca anlaşılabiliyor. Genel olarak kötü boyanmış bir parça ton farkı ile kendini ele veriyor. İyi işçilik yapılmış ve ton farkı ile kendini ele vermeyen parçalar kendini ele verdiği nokta çoğu zaman birleşme noktaları oluyor. Parçaların birleşme noktasında kaynak izine benzeyen boya kalıntıları varsa, o parçanın boyanmış olması ihtimali ortaya çıkıyor. Bunu anlamak ise oldukça güç olduğu için boya ölçüm cihazı kullanmak daha sağlıklı bir yöntem olarak öne çıkıyor. Boya ölçüm cihazı boyanın kalınlık değerini ölçüyor. Bununla birlikte boya kalınlık değerleri markalara gör farklılık gösteriyor. Bu sebeple hangi markanın aracı boyarken hangi kalınlık değerini kullandığını bilmek gerekiyor. En sağlıklı bilgi için iyi bir ekspertize başvurmak gerekiyor.

 

Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

 

tampon değişme

 

Değişen parça nasıl anlaşılır sorusu araç almak isteyenlerin karşısına boyalı parça kadar önemli bir soru olarak çıkıyor. Zira boyasız ve değişensiz araçları satmak daha kolay oluyor. Bazı kazalar sonucu hasar gören parçalar onarımla kurtarılamıyor. Bu sebeple değiştirilmesi gerekiyor. Değişen parçayı anlamak içinse ilk olarak kir ve su izini takip etmek gerekiyor. Belli bir zaman sonra araçlarda belli noktalarda kir ve su nedeniyle izler oluşuyor. Değişim yapılan parçalarda bu izler daha az görülüyor. Parça birleşiminin olduğu noktalar ve cıvata gibi kısımlara göz atmak değişim hakkında bilgi verebiliyor. Yan yana olan parçalarda belirgin oranda iz farkı var ise değişen parça ihtimali ortaya çıkıyor. Kir ve su izi dışında metal izi de parça değişimine dair ipucu verebiliyor. Parça değişimi esnasında bazı görülmeyen noktalarda ufak çizikler meydana geliyor. İyi bir inceleme sonucu bu çizikler kendini ele verebiliyor. Tıpkı boyada olduğu gibi en sağlıklı çözüm iyi bir ekspertize başvurmak olarak ön plana çıkıyor.

 

Değişen Parça Neden Önemli?

 

Ufak tefek kazalar sonucu parçaların değişmesi, onarılması ya da boyanması çok büyük bir sorun taşımıyor. Ancak bazı bölgelerdeki işlemler hem aracı satarken araç sahibinin zorlanmasına hem de aracı sürerken bazı sorunlara yol açıyor. Özellik aracın şasesine etki eden bir hasar çekme gibi problemlere yol açabiliyor. Yine ön taraftan alınan ciddi bir darbe direkt motor aksamını etkiliyor. Öte yandan tampon, ayna gibi parçalar aracın performansını etkilemediğinden işlem görmüş olması çok büyük sorun teşkil etmiyor. Öte yandan değişen parçalarda orijinal ürün yerine yan sanayi kullanılabiliyor. Yan sanayi parçanın ise orijinal parça kadar direnç gösterip gösteremeyeceği büyük bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Markalar pek çok parçaya orijinal olduğunu belirten işaretler koyuyor. Bu şekilde değişen parçanın orijinal olup olmadığı anlaşılabiliyor.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BMW Hatasını Kabul Etti Özür Diledi