DOLAR

33,0568$% -0.12

EURO

36,0195% -0.47

STERLİN

42,7338£% -0.29

GRAM ALTIN

2.547,32%-2,05

ONS

2.397,84%-1,93

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2196002฿%3.99655

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • İkinci El Araç Alıp Satacaklar Dikkat! O Tarih Açıklandı

İkinci El Araç Alıp Satacaklar Dikkat! O Tarih Açıklandı

İkinci El Araç Alıp Satacaklar Dikkat! O Tarih Açıklandı
0

BEĞENDİM

REKLAM

Sistem içindeki rolü güçlenen noter hizmetlerine erişimin de güçlendirilmesi için ‘nöbetçi noterlik” fikrinin doğduğunu söyleyen Abdulhamit Gül uygulamanın başlangıç tarihini açıkladı.

 

noter

 

İkinci El Araç Alıp Satacaklar Dikkat! O Tarih Açıklandı

 

Nöbetçi Noterlik ve Konsolosluklarımızda Yapılan Noterlik İşlemlerinden Ülkemizde Örnek Alınması Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Abdulhamit Gül Nöbetçi Noterlik uygulamasının başlangıç tarihi hakkında bilgi verdi. Noterliğin bir kamu hizmeti olarak adalet sisteminin önemli bir parçası olduğunu dile getiren Gül, hukuki işlemlerin belgelendirilmesi ve bu işlemlere dair belgelerin düzenli bir şekilde saklanması görevinin noterlere ait olduğunu söyledi. Gül, noterliğin bu fonksiyonunun ihtilafların yargıya intikal etmeden çözümlenmesini, yargıya intikal edenlerin ise daha kolay sonuçlanmasını sağladığına işaret ederek, “Deyim yerindeyse noterlerimiz bir anlamda ‘koruyucu hekimlik’ görevini ifa etmektedir. Tarafsız, bağımsız ve mesleki yetkinliği güçlü bir noterlik sistemi, hukuki hizmetlerin daha kaliteli bir şekilde sunulmasını sağlamaktadır. İhtilafları azaltarak, hukuki güvenliğin tesisinde yardımcı olan çok önemli bir müessesedir” dedi.

 

“Pratik Olalım, Hızlı ve Çözüm Odaklı Hareket Edelim”

 

Vatandaşların noterlik hizmetlerine erişimini kolaylaştıracak bir uygulamanın tanıtımını gerçekleştireceklerini belirten Gül, Türkiye’de işçi ve memur, yaklaşık 25 milyon çalışanın olduğunu, uygulamanın çalışanları mesailerinden koparmayacağını söyledi. Noterdeki işlemini, isteyenin hafta içi, isteyenin hafta sonu tamamlayacağını ifade eden Gül, “Basit bir evrak işi, bir vekaletname, onay veya sözleşme için tacir de işinden olmayacak. İstiyoruz ki vatandaş işinden, mesaisinden olmasın. Tatil-hafta sonu demeden ekonominin çarkı dönsün, ticaret aksamasın. İstedik ki pratik olalım, hızlı ve çözüm odaklı hareket edelim. Mesai mefhumu gözetmeden bu ülke için çalışan, üreten, istihdam oluşturan iş adamına, memuruna, işçisine, kısacası tüm çalışma hayatının aktörlerine ve paydaşlarına hizmet edelim istedik. Aynı zamanda, vatandaşlarımızın hukuki güvenlik ihtiyaçlarına da en yüksek şekilde cevap verelim arzusundaydık. Suistimalleri, gecikmeleri, mağduriyetleri önleyelim. İşte bütün bu düşüncelerle nöbetçi noter uygulamasına hayat verdik ve inşallah 6 Nisan itibarıyla Türkiye’de her ilimizde bu uygulamayı başlatacağız. Vatandaş, hafta sonu ikinci el araç alıyor, satıyor. Hatta bunun için bazen bir şehirden diğerine seyahat ediyor. Ama muamelesini yapmak için haftanın ve mesainin başlamasını bekliyor. Bu gecikmenin sadece bir zaman maliyeti yok. Kapora aldığı halde satıştan cayma, hileli-dolanlı işler sebebiyle malen zarara uğrayanlar da oluyor. Nöbetçi noter uygulamasıyla bu olumsuzluklar artık yaşanmayacak.”

 

İkinci El Otomobil Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Konular yazısını da okumayabilirsiniz…

 

İkinci El Otomobil Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Benzinin Litre Satış Fiyatına Yeni Bir Zam Daha Geldi