DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2217865฿%0.17188

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Sisteme Geçildi

İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Sisteme Geçildi

İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Sisteme Geçildi
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye Noterler Birliğinin yetkilendirilmesi ile birlikte Türkiye’de İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Sisteme Geçildi.

REKLAM

 

ikinci el yeni sistem

 

İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Sisteme Geçildi

 

REKLAM

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç alım satımında Güvenli Ödeme Sistemi’nin kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye Noterler Birliği’ni yetkilendirdi. Noterlerde eş zamanlı satış bedeli tahsili ve devir işlemi yapılmasını sağlayan Güvenli Ödeme Sistemi’ne ilişkin protokol Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin arasında imzalandı. Türkiye’de günde ortalama 30 bin, yılda ise yaklaşık 8 milyon aracın ticaretinin yapıldığını, bu pazarın çok dinamik ve aktif olduğunu belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “”Türkiye Noterler Birliği’ni ikinci el araç satışında Güvenli Ödeme Sistemi’nin kuruluşu ve işletilmesi konusunda yetkilendiriyoruz. Sistem sayesinde artık vatandaşımız, daha güvenli, daha hızlı ve daha az maliyetli bir ödeme sistemi ile taşıt alım satım işlemini gerçekleştirecek. Hem de sistem kayıtsız ticaretin azaltılması ve önlenmesi yönünde de önemli bir adım olacak. Vatandaşımız sistemi kullanmasına dair sembolik bir para ödeyecek. Bunu bugün için 20 lira olarak belirledik, her sene bu rakam yeniden değerleme oranında artacak. Bu sistemle hem aracın devir işleminin hem de paranın transfer işleminin aynı anda noter huzurunda yapılacak” dedi.

 

Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Çalışacak?

 

Noterde yapılan araç alım satımlarında, elden nakit ya da banka havalesi yoluyla gerçekleştirilen ödemelerin taraflar isterse artık ortadan kalkacağını söyleyen Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, 1 Şubat itibarıyla uygulamaya alınması planlanan sisteme katılımın zorunlu olmayacağını, isteyen alıcı ve satıcıların sistemi kullanabileceğini söyledi. Sistemle dolandırıcılığın önüne geçmeyi hedeflediklerini belirten Cin, “”Alıcı bu sisteme başvurusunu yapacak, miktarı belirleyecek ve hesabından o miktar, söz konusu kuruluşun açtığı emanet hesaba bloke edilecek. O hesaptaki paraya işlem bitinceye kadar hiç kimse müdahalede bulunamayacak. Daha sonra noterliğe gelinerek alım satım işlemi gerçekleştirilecek. Noter, işlem bittikten sonra ödeme yapan kuruluşa işlemin bittiğine ilişkin sistem üzerinden bilgi verecek. O bilgilendirme üzerine ödeme yapacak kuruluş hesaptaki parayı satıcının hesabına aktaracak” şeklinde sistemi anlattı.

 

Güvenli Ödeme Sistemi’nin Getireceği Avantajlar

 

İkinci el araç alım satımında yaşanabilecek dolandırıcılık ve sahtecilik faaliyetleriyle çalınma risklerini ortadan kaldıracak, para transferlerinin hızlı ve kolayca yapılmasını ve kayıt altına alınmasını sağlayacak. Ayrıca, taraflar açısından modern, güvenli ve teknolojik bir altyapıyla zaman, iş gücü ve maliyet avantajı sağlayacak, kayıt dışılığın azaltılmasına da katkı verilecek.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye’nin Yerli Otomobili Amerika’da Dünyaya Tanıtılacak