16 Ağustos 2017 07:39:38 | Son Güncelleme: 23 Mayıs 2018 16:49:40

Honda Yeni Dizel Motorunu Civic Modelinde Kullanacak

Honda Yeni Dizel Motorunu Civic Modelinde Kullanacak. Mart 2018’den itibaren kullanılacak 1.6 litrelik i-DTEC motor 120 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor.

 

 

Honda Yeni Dizel Motorunu Civic Modelinde Kullanacak

 

Kapsamlı bir şekilde revize edilen 120 HP’lik 1.6 litre i-DTEC dizel motor, Mart 2018’den itibaren Avrupa’daki Honda Civic serisine katılacak. Yeni motor, bu yıl yürürlüğe giren yeni Dünya Armonize Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP) yakıt tüketimi ve emisyon döngüsü kapsamında resmen test edilen ilk ünitelerden biri. Tanıdık Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi (NEFC) testinden elde edilen veriler teorik bir sürüş profiline dayansa da, WLTP döngüsü dünyanın dört bir yanından toplanan gerçek sürüş verileri kullanılarak geliştirildi. Bu nedenle, gerçek dünya sürüş deneyimine daha yakın sonuçlar üretmek üzere tasarlandı. Honda Civic 1.6 i-DTEC yakıt ekonomisi kapsamında 3.7 l/100 km ve 99 gr/km CO2 salınımı değerlerine ulaştı. 1,6 litrelik dizelin geliştirilmesinde, oldukça sağlam krom-molibdenbnumlu çelik alaşımından yapılmış pistonlar ve daha pürüzsüz piston hareketi sağlamak için deliklerin ‘süper plato honlanması’ sayesinde silindir sürtünmesinde bir azalma bulunuyor. 1,597 cc motoru daha önce olduğu gibi aynı gelişmiş Bosch yakıt enjeksiyon sistemini kullanıyor ve küçük, yüksek verimli bir turboşarj, düşük basınçlı EGR (egzoz gazı devridaimi) sistemi ve yüksek emiş akışı, yüksek girdaplı silindir kapağı portuna sahip.

 

 

Honda’nın yeni 1.6 i-DTEC, aynı zamanda, NOx ve parçacık emisyon seviyelerini doğrulamak için Gerçek Sürüş Emisyonu (RDE) prosedürüyle resmen test edilen ilk motorlardan biri. Dizel motor, daha büyük katalizörler ve yenilenme döngüsüne kadar azot oksit gazı depolayan daha yüksek miktarda soy metaller (gümüş, platin ve neodymium) oluşan yeni bir NOx Depolama Dönüştürücüsü (NSC) sistemine sahip. Kurum sensörü, rejenerasyon döngüsünün ne zaman gerekli olduğunu tam olarak algılıyor ve egzoz bileşeni dayanıklılığını uzatıyor. 1.6 i-DTEC motoru 4000 d/d’de 120 HP güç ve 2000 d/d’de 300 Nm tork üretiyor ve 10.4 saniyede Civic’i 0’dan 100 km /s hıza ılaştırıyor.  Honda’nın İngiltere Swindon’daki fabrikasında üretilen Honda’nın yeni motoru 10’uncu nesil Civic’in dört kapılı ve beş kapılı modellerinde kullanılacak. Bu motor 9 ileri otomatik şanzımanla 2018 yılının ortasından itibaren kombine olacak ve bu da iki tekerden çekişli bir otomobil için ilk uygulamalardan biri olacak.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak