Garantisi Bitmemiş Otomobilin Bakımı Özel Serviste Yapılabilir mi?

Yeni veya garantisi bitmemiş otomobiller için en çok Garantisi Bitmemiş Otomobilin Bakımı Özel Serviste Yapılabilir mi? konusu merak ediliyor.

 

 

Garantisi Bitmemiş Otomobilin Bakımı Özel Serviste Yapılabilir mi?

 

Sıfır km otomobil alan müşteriler, markaların sunduğu garanti süresi içerisinde yetkili servislerde, otomobilleri belirlenen kilometrelere geldiğinde bakımlarını yaptırma eğilimindedir. Bu eğilimin en temel sebebi ise özel servislerde bakım yapıldığında otomobilin garanti kapsamından çıkacağının düşünülmesidir. Bu düşünce ile yetkili servislerde bakım yaptıran otomobil sahipleri en çok yetkili servis fiyatlarından şikayet etmekte, garanti süresi biten otomobillerini de zorunlu olmadıkça yetkili servise getirmek istememektedir. Ancak aslında özel serviste yapılan bakımlar yeni veya garantisi bitmemiş otomobilleri garanti kapsamına çıkarmaz. Tabi bunun için belirli şartların olması gerekiyor.

 

Özel Serviste Yapılan Bakım Otomobili Garanti Kapsamından Nasıl Çıkarmaz?

 

www.otomobil.com.tr adlı Otomotiv Haber Sitesi Editörü Tarık Akagün tarafından yazılan makaleye göre, Türkiye’de 81 ilde, 10 derneğin katılımıyla kurulan ve özel servislerin temsilcisi olan Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF) bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. TOSEF Başkanı Ünal Ünaldı, “Blok Muafiyeti Kanunu ile birlikte, TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır. Yetkili servislerin katı tutumları ve yüksek fiyat politikasının önüne geçen bu yasa ile araç sahipleri rahat bir nefes almaktadır” dedi. Yani eğer özel servis TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesine sahipse, otomobile yapılan bakım sonrası otomobilin garantisi bozulmuyor.

 

“Halen birçok vatandaşımız bu konu hakkında bilgi sahibi değil”

 

Birçok araç sahibinin hali hazırda halen 0-5 yaş arasındaki otomobillerini, üretici garantisinin bozulmaması adına bakım ve tadilatlar için yetkili servise götürdüğünü, fakat garanti biter bitmez özel servislere yöneldiğini belirten Ünal Ünaldı sözlerine “Yetkili servisler katı tutumları ve yüksek fiyat politikaları karşısında, üretici garantisini ellerinde bir koz gibi tutuyorlar. Halbuki TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan periyodik bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır. Burada, üreticinin belirlediği bakım aralığı, üreticinin belirlediği parça markası, referans numarası, onaylı motor yağı ve viskozitesinin kullanılmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Blok Muafiyeti Kanunu bunu mümkün kılarak araç sahiplerine rahat bir nefes aldırmaktadır. Halen birçok vatandaşımız bu konu hakkında bilgi sahibi değil. Ayrıca bu kanun, rekabet kurulu düzenlemeleri ile tüketicilerin tüm yasal haklarını koruma altına almaktadır” diye devam etti.

 

 

Cevap Verin

Please enter your comment!
İsminizi yazın