DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ONS

2.332,58%1,26

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2167783฿%0.14158

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Garantisi Bitmemiş Otomobilin Bakımı Özel Serviste Yapılabilir mi?

Garantisi Bitmemiş Otomobilin Bakımı Özel Serviste Yapılabilir mi?

Garantisi Bitmemiş Otomobilin Bakımı Özel Serviste Yapılabilir mi?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

Yeni veya garantisi bitmemiş otomobiller için en çok Garantisi Bitmemiş Otomobilin Bakımı Özel Serviste Yapılabilir mi? konusu merak ediliyor.

 

ozel servis garanti

REKLAM

 

REKLAM
REKLAM

Garantisi Bitmemiş Otomobilin Bakımı Özel Serviste Yapılabilir mi?

 

Sıfır km otomobil sahibi olanlar, otomobil markalarının verdiği garanti süresi içerisinde yetkili servislerde, belirlenen kilometrelere gelen otomobillerinin bakımlarını yaptırma eğilimindedir. Bu eğilimin en temel sebebi  özel servislerde bakım yapıldığında otomobilin garanti kapsamından çıkacağının düşünülmesidir. Bu düşünce ile yetkili servislerde bakım yaptıran otomobil sahipleri en çok, yetkili servis fiyatlarından şikayet etmekte, garanti süresi bitiminden sonra da otomobillerini zorunlu olmadıkça yetkili servise götürmek istememektedir. Ancak aslında özel serviste yapılan bakımlar yeni veya garantisi bitmemiş otomobilleri garanti kapsamına çıkarmaz. Tabi bunun için belirli şartların olması gerekiyor.

 

Özel Serviste Yapılan Bakım Otomobili Garanti Kapsamından Nasıl Çıkarmaz?

 

www.otomobil.com.tr adlı Otomotiv Haber Sitesi Editörü Tarık Akagün tarafından yazılan makaleye göre, Türkiye’de 81 ilde, 10 derneğin katılımıyla kurulan ve özel servislerin temsilcisi olan Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF) bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. TOSEF Başkanı Ünal Ünaldı, “Blok Muafiyeti Kanunu ile birlikte, TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır. Yetkili servislerin katı tutumları ve yüksek fiyat politikasının önüne geçen bu yasa ile araç sahipleri rahat bir nefes almaktadır” dedi. Yani eğer özel servis TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesine sahipse, otomobile yapılan bakım sonrası otomobilin garantisi bozulmuyor.

 

“Halen birçok vatandaşımız bu konu hakkında bilgi sahibi değil”

 

Birçok araç sahibinin hali hazırda halen 0-5 yaş arasındaki otomobillerini, üretici garantisinin bozulmaması adına bakım ve tadilatlar için yetkili servise götürdüğünü, fakat garanti biter bitmez özel servislere yöneldiğini belirten Ünal Ünaldı sözlerine, “Yetkili servisler katı tutumları ve yüksek fiyat politikaları karşısında, üretici garantisini ellerinde bir koz gibi tutuyorlar. Halbuki TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan periyodik bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır. Burada, üreticinin belirlediği bakım aralığı, üreticinin belirlediği parça markası, referans numarası, onaylı motor yağı ve viskozitesinin kullanılmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Blok Muafiyeti Kanunu bunu mümkün kılarak araç sahiplerine rahat bir nefes aldırmaktadır. Halen birçok vatandaşımız bu konu hakkında bilgi sahibi değil. Ayrıca bu kanun, rekabet kurulu düzenlemeleri ile tüketicilerin tüm yasal haklarını koruma altına almaktadır” diye devam etti.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

 

REKLAM
REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Otomobil Firmaları Kredi Paketi Kapsamından Çıkarıldı